Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego Warszawa-Śródmieście
1435/PP1/443-68/07/UK/SP
z 20 września 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1435/PP1/443-68/07/UK/SP
Data
2007.09.20



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy Warszawa-Śródmieście


Temat
Podatek od towarów i usług --> Podatnicy i płatnicy --> Podatnicy


Słowa kluczowe
przychód
ścieki
świadczenie usług
zwolnienia z podatku od towarów i usług
zwrot kosztów


Pytanie podatnika
Czy przychody uzyskiwane z tytułu zwrotu kosztów zużycia wody i ścieków stanowią świadczenie usług w rozumieniu ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług i należy je brać pod uwagę do obliczania granicznej wartości sprzedaży w wysokości 10.000 euro, stanowiącego kwotę graniczną dla zwolnienia z VAT, w myśl art. 113 w/w ustawy.


POSTANOWIENIE

Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego Warszawa–Śródmieście, działając na podstawie art. 14a § 1 i § 4, art. 216 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U.z 2005r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz art. 4 ustawy z dnia 16 listopada 2006r. o zmianie ustawy – Ordynacja podatkowa oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz.U. Nr 217, poz.1590), w związku z wnioskiem Strony z dnia 22.06.2007r. (wpływ do tut. Urzędu 28.06.2007r.) uzupełnionym pismem z dnia 17.09.2007r. (wpływ do tut. Urzędu 17.09.2007r.) o udzielenie pisemnej interpretacji w trybie art. 14a Ordynacji podatkowej co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego

POSTANAWIA

uznać za nieprawidłowe stanowisko Strony zawarte w w/w piśmie.

UZASADNIENIE

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, iż Podatnik podpisał umowę z Miejskim Przedsiębiorstwem Wodociągów i Kanalizacji, która określa w szczególności warunki dostarczania wody z urządzeń wodociągowych będących w posiadaniu MPWiK, warunki odprowadzania ścieków oraz zasady rozliczeń. Z uwagi na uwarunkowania techniczne (wspólny węzeł instalacji wodno-kanalizacyjnej obsługujący dwie nieruchomości, a przypisany do nieruchomości Wnioskodawcy) Strona jest zmuszona do rozliczeń wzajemnych z tytułu zużycia wody i ścieków z inną wspólnotą mieszkaniową, która zgodnie z posiadanymi przez Stronę informacjami nie ma podpisanej umowy z MPWiK. Woda jest dostarczana do sąsiadującej nieruchomości na mocy podpisanego porozumienia między wspólnotami, w którym sąsiadująca wspólnota zobowiązuje się wystawiać co miesiąc notę uznaniową na Wnioskodawcę w wysokości 4.800,00 zł. Wnioskodawca jest obciążany kosztami zużycia wody i ścieków przez Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji. Wspólnota zajmująca sąsiadującą nieruchomość na podstawie wskazań podlicznika wylicza koszty zużycia wody i ścieków i okresowo uznaje Wnioskodawcę (wystawia Notę księgową uznaniową). Podatnik zaznacza, iż nie jest właścicielem węzła instalacji wodno-kanalizacyjnej.

W związku z zaistniałą sytuacją oraz faktem, iż Strona czerpie przychody z innych pożytków z tytułu czynszu najmu na łączną kwotę ok. 400,00 zł miesięcznie, zwróciła się z zapytaniem, czy przychody uzyskiwane z tytułu zwrotu kosztów zużycia wody i ścieków stanowią świadczenie usług w rozumieniu ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług i należy je brać pod uwagę do obliczania granicznej wartości sprzedaży w wysokości 10.000 euro, stanowiącego kwotę graniczną dla zwolnienia z VAT, w myśl art. 113 w/w ustawy.

Zdaniem Strony przychody uzyskiwane z tytułu zwrotu kosztów od wspólnoty współużytkującej węzeł instalacji wodno-kanalizacyjnej nie stanowią świadczenia usług w rozumieniu ustawy o VAT i nie należy ich brać pod uwagę do wyliczenia granicznej wartości sprzedaży – 10.000 euro, uprawniającej do zachowania zwolnienia podmiotowego z VAT.

Strona wnosi o potwierdzenie powyższego stanowiska.

Ustosunkowując się do stanowiska Strony Naczelnik Urzędu Skarbowego stwierdza, iż zasady opodatkowania podatkiem od towarów i usług regulują przepisy ustawy z dnia 11.03.2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) oraz wydane na ich podstawie akty wykonawcze. Zatem dokonując oceny prawnej stanu faktycznego przedstawionego we wniosku, należy posłużyć się definicjami działalności gospodarczej i podatnika, określonymi w przepisach art. 15-17 w/w ustawy. Na podstawie art. 15 ust. 1 ustawy, „Podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności”. Zgodnie z ust. 2 tego artykułu „działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców, usługodawców (...) również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy (...)”. Z kolei w myśl art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy, opodatkowaniu podatkiem VAT podlegają m.in. „odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju”. Przez świadczenie usług – w myśl art. 8 ust. 1 cyt. ustawy o podatku od towarów i usług – rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7. Zatem na równi ze sprzedażą towarów i usług traktuje się ich odsprzedaż. W związku z powyższym podatnik, który kupuje usługi i następnie odsprzedaje je w stanie nieprzetworzonym traktowany jest tak, jakby sam wykonał świadczenie.

Uwzględniając powyższe przepisy, odsprzedaż wody i odprowadzanie ścieków dla sąsiadującej wspólnoty mieszkaniowej należy traktować jako dostawę towarów, o której mowa w art. 7 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług. Należności uzyskiwane z w/w tytułu winny być uwzględnione do wyliczenia wartości sprzedaży o której mowa w art. 113 ust. 1 ustawy o VAT.

Niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcęi stanu prawnego obowiązującego w dacie wydania postanowienia. Ponadto tutejszy organ podatkowy informuje, iż nie ocenia załączonych do wniosku załączników.

Jednocześnie tut. organ podatkowy informuje, że zgodnie z art. 14b § 1 niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta. Jeżeli jednak podatnik, płatnik lub inkasent zastosowali się do tej interpretacji, organ nie może wydać decyzji określającej lub ustalającej ich zobowiązanie podatkowe bez zmiany albo uchylenia postanowienia, o którym mowa w art. 14a § 4 jeżeli taka decyzja byłaby niezgodna z interpretacją zawartą w tym postanowieniu.W myśl § 2 w/w artykułu interpretacja, o której mowa w art. 14a § 1, jest wiążąca dla organów podatkowych i organów kontroli skarbowej właściwych dla wnioskodawcy i może zostać zmieniona albo uchylona wyłącznie w drodze decyzji w trybie określonym w § 5.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj