Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
DP/423-0129/06
Data
2006.11.07



Autor
Pomorski Urząd Skarbowy


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Zwolnienia przedmiotowe


Słowa kluczowe
grunty rolne
sprzedaż gruntów
sprzedaż nieruchomości
zwolnienia przedmiotowe


Pytanie podatnika
Wątpliwości Wnioskodawcy budzi to, czy sprzedaż w/w nieruchomości będzie zwolniona z podatku od osób prawnych na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych.


POSTANOWIENIE

Naczelnik Pomorskiego Urzędu Skarbowego w Gdańsku, działając na podstawie art. 14a §1 i §4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r., Nr 8, poz. 60 z późn. zm.), po rozpatrzeniu wniosku o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm.), w sprawie: zwolnienia od podatku – sprzedaż nieruchomości wchodzącej w skład gospodarstwa rolnego

stwierdza, że stanowisko przedstawione w tym wniosku jest prawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego.

UZASADNIENIE

Spółka nabyła przed 1997 r. nieruchomości gruntowe o charakterze rolnym. Grunty te są niezabudowane, nie trwają też na nich obecnie prace inwestycyjne polegające na wzniesieniu obiektów budowlanych, ani nie toczą się postępowania prawne mające na takie inwestycje umożliwić.

Przedmiotowe nieruchomości Spółka wykorzystuje na cele rolnicze, tj. prowadzi na nich gospodarstwo rolne. W uchwalonym w 2005 r. przez Radę Gminy miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego przedmiotowe nieruchomości zostały przeznaczone na cele komercyjne. Pomimo tego Spółka nie zamierza wyłączyć tych nieruchomości z produkcji rolnej, nadal zamierza wykorzystywać je na cele rolnicze.

Obecnie Spółka planuje sprzedać część tych nieruchomości.

Wątpliwości Wnioskodawcy budzi to, czy sprzedaż w/w nieruchomości będzie zwolniona z podatku od osób prawnych na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych.

Zdaniem Spółki przychód uzyskany w wyniku sprzedaży nieruchomości będzie zwolniony od podatku dochodowego na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r.

Na tle przedstawionego we wniosku stanu faktycznego Naczelnik Pomorskiego Urzędu Skarbowego w Gdańsku stwierdza, co następuje:

Zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 15.02.1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych wolne od podatku są dochody z tytułu sprzedaży całości lub części nieruchomości wchodzącej w skład gospodarstwa rolnego; zwolnienie nie dotyczy dochodu uzyskanego ze sprzedaży, jeżeli sprzedaż ta następuje przed upływem pięciu lat licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie całości lub części zbywanej nieruchomości.

Oznacza to, że prawo do zwolnienia dochodu ze sprzedaży nieruchomości wchodzącej w skład gospodarstwa rolnego związane jest z okresem, jaki upłynął od nabycia przez podatnika całości lub części tej nieruchomości. Wcześniejsza sprzedaż takiej nieruchomości, tj. przed upływem 5 lat licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie jej całości lub części, spowoduje obowiązek opodatkowania na zasadach ogólnych dochodu powstałego w wyniku sprzedaży.

Z postanowień art. 2 ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych wynika, że ilekroć w ustawie jest mowa o gospodarstwie rolnym, oznacza to gospodarstwo rolne w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 15 listopada 1984 r. o podatku rolnym.

Zgodnie z art. 2 ust. 1 ustawy o podatku rolnym (Dz. U. z 1993 r. Nr 94, poz. 431 z późn. zm.) za gospodarstwo rolne uważa się obszar gruntów, sklasyfikowanych w ewidencji gruntów i budynków jako użytki rolne lub jako grunty zadrzewione i zakrzewione na użytkach rolnych, z wyjątkiem gruntów zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej innej niż działalność rolnicza, o łącznej powierzchni przekraczającej 1 ha lub 1 ha przeliczeniowy, stanowiących własność lub znajdujących się w posiadaniu osoby fizycznej, osoby prawnej albo jednostki organizacyjnej, w tym spółki, nieposiadającej osobowości prawnej.

Zatem do oceny, czy dana nieruchomość stanowi gospodarstwo rolne, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym od osób prawnych należy brać dwie przesłanki, tj.:

  • łączną powierzchnię, która musi być większa niż 1 ha lub 1 ha przeliczeniowy,
  • okoliczność, że grunty wchodzące w skład nieruchomości są sklasyfikowane w ewidencji gruntów i budynków jako użytki rolne.

Odnosząc powyższe do stanu faktycznego przedstawionego we wniosku Organ podatkowy stoi na stanowisku, iż w sprawie bez znaczenia jest, że obszar nieruchomości rolnej, którą Spółka planuje sprzedać, w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego został ujęty wśród terenów inwestycyjnych.

Sama zmiana miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego nie powoduje automatycznej zmiany przeznaczenia konkretnych nieruchomości w ramach ewidencji gruntów. Niezbędne jest przeprowadzenie w tym zakresie odrębnego postępowania, w wyniku którego wydana zostaje decyzja w sprawie zmiany przeznaczenia gruntu, stanowiąca podstawę do zmiany wpisu w ewidencji gruntów. Zapisy w ewidencji gruntów i budynków mają z kolei znaczenie podstawowe dla uznania danej nieruchomości za gospodarstwo rolne, przy czym konieczne jest również to, aby nieruchomość taka wykorzystywana była w celach rolniczych.

Reasumując prawidłowe jest stanowisko Spółki, zgodnie z którym dochód ze sprzedaży części nieruchomości wchodzącej w skład gospodarstwa rolnego – przy spełnieniu warunków, o których mowa w art. 17 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 15.02.1992 r. - podlega zwolnieniu spod opodatkowania, pomimo iż w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego nieruchomość ta została przeznaczona na cele komercyjne.


Trwają prace modernizacyjne serwisu, w szczególności zmienia się wygląd i układ stron. Linki do stron pozostaną niezmienione.

Dawiejsze