RO/436-5/06
Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
RO/436-5/06
Data
2007.01.09
Autor
Świętokrzyski Urząd Skarbowy
Temat
Podatek od czynności cywilnoprawnych --> Przedmiot opodatkowania --> Czynności podlegające opodatkowaniu
Słowa kluczowe
cesja wierzytelności
prawa majątkowe
ugody
zawarcie umowy
Pytanie podatnika
1. Czy od przelewu wierzytelności pomiędzy wnioskodawcą a spółką "P" należy zapłacić podatek od czynności cywilnoprawnych ?
2. Czy wyżej opisana ugoda powoduje powstanie obowiązku zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych ?
Naczelnik Świętokrzyskiego Urzędu Skarbowego w Kielcach działając na podstawie art. 14 a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r.: Ordynacja podatkowa(t.j.: Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 03.10.2006 r., znak: 2538/2006, który wpłynął do tut. Urzędu w dniu 18.10.2006 r., w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego w świetle ustawy dnia 09.09.2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (tj.: Dz. U. z 2005 r. nr 41, poz. 399 ze zm.) stwierdza, iż przedstawione we wniosku stanowisko jest prawidłowe. Stan faktyczny Firma "M" zadłużyła się u wnioskodawcy, w związku, z czym podjęto negocjacje w sprawie przejęcia przez Spółkę - wnioskodawcę i spółkę "P" (udziałowcami obydwu spółek są te same osoby), ogółu praw i obowiązków w firmie "M" od dotychczasowych wspólników dłużnika. Ponadto wnioskodawca ma zadłużenie w stosunku do spółki "P", z tytułu najmu nieruchomości, w której posiada siedzibę. Aby uregulować to zadłużenie, Spółka przeniesie część wierzytelności, jaką posiada w firmie "M", na spółkę "P" (zapłaci cesją). Następnie wnioskodawca zawrze ugodę z dwoma dotychczasowymi wspólnikami, na mocy której dojdzie do przejęcia ogółu praw i obowiązków w firmie "M", a Spółka "P" zawrze taką ugodę z trzecim wspólnikiem. Do przejęcia dojdzie na zasadach i w trybie określonym w przepisach art. 10 ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (Dz. U. Nr 94, poz. 1037 ze zm.).W zamian dojdzie do umorzenia długów spółki jawnej, a w związku z subsydiarną odpowiedzialnością jej wspólników, również ich zadłużenia. Wartość udziałów w firmie "M" będzie przypuszczalnie - zbliżona do ogólnej wartości zadłużenia Spółki wobec wnioskodawcy (ok.1 mln zł) lub mniej niż ta kwota. Ostatecznie wnioskodawca i spółka "P" staną się wspólnikami firmy "M" przejmując jej majątek. Zapytanie i stanowisko podatnikaW świetle opisanego stanu faktycznego wnioskodawca prosi o zajęcie stanowiska:
Zdaniem podatnika zarówno przelew wierzytelności, jak i opisana ugoda nie powoduje obowiązku zapłaty p.c.c. W oparciu o wyżej opisany stan faktyczny Naczelnik tut. Urzędu stwierdza, co następuje: ad. 1. Umowa cesji wierzytelności uregulowana jest w art. 509 ustawy z dnia 23.04.1964 r. Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 ze zm.). Zgodnie z treścią tego przepisu wierzyciel może przenieść wierzytelność na osobę trzecią (przelew) bez zgody dłużnika, chyba ze sprzeciwiałoby się to ustawie, zastrzeżeniu umownemu albo właściwości zobowiązania. Cesja wierzytelności może przyjąć formy określone w art. 510 § 1 wymienionej ustawy (umowa sprzedaży, zamiany, darowizny lub inna umowa zobowiązująca do przeniesienia własności). Z przedstawionego przez Spółkę stanu faktycznego wynika, że przesłanką przelewu wierzytelności jest zabezpieczenie istniejącego zobowiązania, a więc w dalszej perspektywie zwolnienie kontrahenta z długu. W konsekwencji opisana cesja wierzytelności jest formą zapłaty za sprzedane towary czy usługi. Opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych podlegają wyłącznie czynności cywilnoprawne wymienione w art. 1 ustawy z dnia 09.09.2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (t.j: Dz. U. z 2005 r. Nr 41, poz. 399 ze zm. ). Zgodnie z tym przepisem podatkowi podlegają: 1. następujące czynności cywilnoprawne:
2. zmiana umów wymienionych w pkt 1, jeżeli powodują one podwyższenie podstawy opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych, z zastrzeżeniem ust. 3 pkt 4, 3. orzeczenia sądów, w tym również polubownych, oraz ugody, jeżeli wywołują one takie same skutki prawne, jak czynności cywilnoprawne wymienione w pkt 1 lub 2. Opisana cesja wierzytelności, jako czynność mająca na celu zabezpieczenie istniejących zobowiązań, jak również czynność wykonana w zamian za zwolnienie z długu, nie jest wymieniona w w/wym. przepisie. Z uwagi na powyższe nie podlega podatkowi od czynności cywilnoprawnych. ad. 2. Jak wynika ze stanu faktycznego przedstawionego we wniosku przedmiotem zawartej ugody jest spłata zadłużenia, jakie Spółka posiada wobec firmy Promed sp. z o.o., w zamian dojdzie do umorzenia długów wnioskodawcy. Powołany przepis art. 1 w/wym. ustawy nie dotyczy sytuacji przedstawionej we wniosku, ponieważ czynność cywilnoprawna, jaką jest zawarcie przez Spółkę ugody w sprawie spłaty zadłużenia, nie mieści się w katalogu czynności cywilnoprawnych podlegających opodatkowaniu tym podatkiem. Zatem uznać należy, iż zawarta przez Spółkę ugoda, której opis przedstawiono we wniosku, nie podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych. |