Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP443/16/06
Data
2006.11.02



Autor
Urząd Skarbowy w Kościerzynie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczenie i zwrot podatku --> Odliczenie podatku


Słowa kluczowe
działalność gospodarcza
Europejski Fundusz Społeczny
podatek naliczony
podatek od towarów i usług
pożyczka
prawo do odliczenia


Pytanie podatnika
Czy można ująć w ewidencji zakupów VAT zakupy dokonane w związku z rozpoczęciem działalności gospodarczej?


POSTANOWIENIE

Na podstawie art.14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U z 2005r. Nr 8, poz.60) po rozpatrzeniu wniosku:

o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie:

ewidencja dla potrzeb podatku od towarów i usług oraz prawo do odliczenia podatku naliczonego

stanowisko przedstawione w tym wniosku jest prawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego.

UZASADNIENIE

Pan (...), pismem z dnia 27.09.2006r.- zwrócił się, o interpretację przepisów prawa dotyczących rozliczenia podatku od towarów i usług w związku z rozpoczęciem działalności gospodarczej.

Stan faktyczny:

"...Prowadzę działalność w zakresie kosztorysowania i usług budowlanych. Jestem czynnym płatnikiem VAT, rozliczam się na zasadach ogólnych prowadząc podatkową księgę przychodów i rozchodów. Na rozpoczęcie działalności gospodarczej otrzymałem pożyczkę z Powiatowego Urzędu Pracy (z Europejskiego Funduszu Społecznego), które musiałem w całości wykorzystać na udokumentowane fakturą VAT zakupy związane z planowaną działalnością. Warunkiem bezzwrotności jest prowadzenie działalności co najmniej przez 1 rok bez zmiany formy i profilu prowadzonej działalności.

W skład tych zakupów wchodziły:

Zestaw komputerowy w cenie brutto 3.450

Kserokopiarka w cenie brutto 1.950,00

Program MS Office w cenie brutto 790,00

Fax w cenie brutto 650,00

Pieczątki w cenie brutto za 1 szt.68,00

Meble (zestaw) w cenie brutto 3.050,00

Krzesła w cenie brutto za 1szt. 230,00

Program do kosztorysowania w cenie brutto 1.030,00

Zakupów dokonałem w miesiącu lipcu 2006r. a działalność rozpocząłem 01.08.2006r.

Podatnik zwraca się z zapytaniem czy może ująć w/w zakupy w ewidencji zakupów VAT.

Stanowisko podatnika:

Stoję na stanowisku, że wszystkie wydatki na rzecz działalności poniesione przed rozpoczęciem działalności mogę ująć w ewidencji VAT, gdyż w/w zakupy dokonane zostały w związku z działalnością gospodarczą i na jej potrzeby, w ewidencji Vat ponieważ jestem vatowcem (...). Źródło finansowania w tym wypadku nie ma znaczenia ponieważ jest to pożyczka a nie darowizna i nie wiem czy prowadzić będę działalność co najmniej rok, w tej samej formie, o tym samym profilu i czy nie będę musiał pożyczki zwrócić (...).

Stanowisko organu podatkowego:

Podatnicy zgodnie z art. 109 ust.3 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług /Dz. U. Nr 54, poz. 535 z 2004r. z póżn. zm./ z wyjątkiem podatników wykonujących wyłącznie czynności zwolnione od podatku na podstawie art. 43 i 82 ust. 3 oraz zwolnionych od podatku na podstawie art.113 ust.1 i 9 są obowiązani prowadzić ewidencję zawierającą: kwoty określone w art.90, dane niezbędne do określenia przedmiotu i podstawy opodatkowania, wysokość podatku należnego, kwoty podatku naliczonego obniżające kwotę podatku należnego oraz kwotę podatku podlegającą wpłacie do urzędu skarbowego lub zwrotowi z tego urzędu oraz inne dane służące do prawidłowego sporządzenia deklaracji podatkowej, a w przypadkach określonych w art. 120 ust. 15, art. 125, 134, 138 - dane określone tymi przepisami niezbędne do prawidłowego sporządzenia deklaracji podatkowej.

Przepis art. 86 ust.1 ustawy z dnia 11 mara 2004 r. o podatku od towarów i usług określa, iż w zakresie w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124. Kwotę podatku naliczonego stanowi m. in suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług (art. 86 ust. 2 pkt 1 lit. a ustawy).

W oparciu o art.86 ust.10 prawo do obniżenia kwoty podatku należnego powstaje:

  1. w rozliczeniu za okres, w którym podatnik otrzymał fakturę albo dokument celny, z zastrzeżeniem pkt 2-4 oraz ust.11, 12,16 i 18. Jeżeli podatnik nie dokona obniżenia kwoty podatku należnego w terminach określonych w ust.10, może obniżyć kwotę podatku należnego w deklaracji podatkowej za następny okres rozliczeniowy (art.86 ust.11).

Zgodnie z brzmieniem art. 15 ust. 1 cytowanej ustawy o podatku od towarów i usług, podatnikami tego podatku są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

Podmioty, o których mowa w art. 15 są, zgodnie z art. 96 ust. 1 ustawy o VAT, obowiązane przed dniem wykonania pierwszej czynności określonej w art. 5 złożyć naczelnikowi urzędu skarbowego zgłoszenie rejestracyjne, z zastrzeżeniem ust. 3, zgodnie z którym, podmioty wymienione w art. 15, zwolnione od podatku na podstawie art. 113 ust. 1 i 9 lub wykonujące wyłącznie czynności zwolnione od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 i art. 82 ust. 3, mogą złożyć zgłoszenie rejestracyjne.

Stosownie do ust. 4 w/w przepisu ustawy naczelnik urzędu skarbowego rejestruje podatnika i potwierdza jego zarejestrowanie jako "podatnika VAT czynnego" lub w przypadku podatników, o których mowa w ust. 3 jako "podatnika VAT zwolnionego".

Ustawodawca nie określił wprost, od jakiego momentu podmiot składający druk VAT-R staje się zarejestrowanym podatnikiem podatku VAT. Datę rejestracji podmiotu dla potrzeb podatku od towarów i usług, wyznacza zatem dzień złożenia zgłoszenia rejestracyjnego na formularzu VAT-R, a nie dzień otrzymania potwierdzenia zarejestrowania podmiotu jako podatnika VAT na druku VAT-5, które potwierdza jedynie fakt dokonanego wcześniej zgłoszenia i rejestracji podatnika.

Od momentu złożenia zgłoszenia rejestracyjnego podmiot staje się zarejestrowanym podatnikiem VAT "czynnym" lub "zwolnionym". Podatnik VAT czynny od dnia rejestracji ma prawo do pomniejszenia podatku należnego ze sprzedaży towarów i usług o podatek naliczony od dokonanych zakupów związanych ze sprzedażą opodatkowaną.

W myśl art. 88 ust. 4 obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do podatników, którzy nie są zarejestrowani jako podatnicy VAT czynni, zgodnie z art. 96 cyt. ustawy z wyłączeniem przypadków, o których mowa w art. 86 ust 20.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż Podatnik uzyskał wpis do działalności gospodarczej w miesiącu lipcu 2006r.,działalność rozpoczął z dniem 01.08.2006r., a zgłoszenie rejestracyjne VAT-R złożył w dniu 07.08.2006r.

Biorąc pod uwagę zasadę neutralności podatku VAT polegającą na obciążeniu konsumenta finalnego produktu (usługi) podatkiem, transakcje podmiotów gospodarczych są opodatkowane "tymczasowo" z zapewnieniem, poprzez mechanizm odliczania podatku naliczonego, neutralności podatku od towarów i usług dla podatników.

Zgodnie z przepisami ustawy prawo do odliczenia powstaje u wszystkich podatników, ale tylko podatnicy zarejestrowani mogą z tego prawa skorzystać, zatem nabycie prawa do odliczenia następuje z momentem rejestracji podatnika w zakresie podatku VAT, a status podatnika czynnego VAT (zarejestrowanego) konieczny jest w momencie wykazywania odliczenia.

Z powyższej sprawy wynika, iż podatnik złożył w urzędzie skarbowym zgłoszenie rejestracyjne VAT-R w dniu 07.08.2006r. Zatem w dniu złożenia pierwszej deklaracji VAT-7 za miesiąc sierpień 2006r. (do dnia 25 września 2006r.), podatnikowi przysługuje prawo do odliczenia podatku VAT z faktur dokumentujących zakupy związane ze sprzedażą opodatkowaną w miesiącu lipcu 2006r., dokonane w celu i z zamiarem rozpoczęcia działalności gospodarczej.

Naczelnik tut. Urzędu Skarbowego podziela stanowisko przedstawione przez Podatnika we wniosku z dnia 27.09.2006r., iż ma obowiązek ujęcia w ewidencji VAT wydatków poniesionych na rozpoczęcie działalności oraz przysługuje mu prawo do odliczenia podatku naliczonego z faktur dokumentujących zakupy dokonane w celu i z zamiarem rozpoczęcia działalności gospodarczej.


Trwają prace modernizacyjne serwisu, w szczególności zmienia się wygląd i układ stron. Linki do stron pozostaną niezmienione.

Dawiejsze