Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
RO/443-63/06
Data
2006.12.11



Autor
Świętokrzyski Urząd Skarbowy


Temat
Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczenie i zwrot podatku


Słowa kluczowe
część składowa
ewidencja środków trwałych
odliczenie podatku od towarów i usług
samochód


Pytanie podatnika
Czy spółka postąpiła prawidłowo odliczając cały podatek VAT z faktury dot. zakupu samochodu, na ktorym wykonana zostanie zabudowa kontenerowa i który po jej zainstalowaniu zostanie sprzedany ?


Naczelnik Świętokrzyskiego Urzędu Skarbowego w Kielcach działając na podstawie art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r.: Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60, ze zm.) po rozpatrzeniu wniosku Spółki znak: RO/125/4118/2006 z dnia 11.09.2006 r. (data wpływu do Urzędu: 14.09.2006 r.) w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług, stwierdza, iż Spółka postąpiła prawidłowo odliczając cały podatek naliczony.

Jak wynika z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego, Spółka zakupiła samochód marki Honker i odliczyła podatek VAT zawarty w fakturze. Samochód ten został zarejestrowany przez Spółkę, natomiast nie został wprowadzony do ewidencji środków trwałych. Jest on częścią składową niezbędną do budowy Ruchomej Stacji Kontrolno-Pomiarowej. Na pojeździe tym Wojskowy Instytut Techniczny Uzbrojenia w Zielonce wykona komplet zabudowy kontenerowej wraz z wyposażeniem. Po zainstalowaniu stacji samochód zostanie sprzedany do MON, które zamówiło jego wykonanie.

Spółka pyta czy postąpiła prawidłowo odliczając cały podatek VAT.

Odnosząc się do przedstawionego stanu faktycznego oraz pytania podatnika Naczelnik Świętokrzyskiego Urzędu Skarbowego w Kielcach stwierdza co następuje:

Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535, ze zm.) w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. W przypadku nabycia samochodów osobowych oraz innych pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony kwotę podatku naliczonego stanowi 60% kwoty podatku określonej w fakturze lub kwoty podatku należnego z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów lub kwoty podatku należnego od dostawy towarów, dla której podatnikiem jest ich nabywca – nie więcej jednak niż 6 000 zł. (art. 86 ust. 3).

Z powyższego wynika, iż limitowanym odliczeniem podatku naliczonego objęte są wszystkie samochody osobowe i niektóre inne pojazdy. Graniczną wielkością, która przesądza o prawie do pełnego bądź częściowego odliczenia podatku VAT jest dopuszczalna masa całkowita pojazdu, która wynika ze stosownych dokumentów i wynosi ona 3,5 tony. Limit ten nie dotyczy jednak niektórych pojazdów wymienionych w art. 86 ust. 4 ustawy, mimo nieprzekroczenia przez nie dopuszczalnej masy całkowitej.

W myśl natomiast art. 86 ust. 7a przepisy ust. 3 i 4 stosuje się odpowiednio do nabytych lub importowanych części składowych zużytych do wytworzenia przez podatnika samochodów osobowych oraz innych pojazdów samochodowych, o których mowa w ust. 3, z uwzględnieniem przepisów ust. 4, 5 i 5a-5c, jeżeli te samochody i pojazdy zostały zaliczone przez tego podatnika do środków trwałych w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym.

Z powyższego przepisu wynika zasada odliczenia w sytuacji, gdy podatnik nie nabywa samochodu (pojazdu) jako całości, lecz nabywa (importuje) części składowe, z których następnie składa pojazd. Ograniczenia w odliczaniu znajdują przy tym zastosowanie, gdy z nabytych zaimportowanych) części składowych zostaje wytworzony przez podatnika nowy samochód osobowy lub inny pojazd samochodowy, który jednocześnie jest zaliczany do środków trwałych podatnika.

Brak spełnienia warunku dotyczącego zaliczenia wytworzonego samochodu do środków trwałych powoduje, że prawo do odliczenia podatku od nabycia (importu) części składowych należy oceniać na zasadach ogólnych, bez zastosowania szczególnych zasad wynikających z przepisów art. 86 ust. 3-5c.

Reasumując, Spółka ma prawo do odliczenia podatku naliczonego z tytułu zakupionego samochodu marki Honker w pełnej wysokości, ponieważ jak wynika ze stanu faktycznego przedstawionego we wniosku stanowi on część składową nowego pojazdu oraz nie został wprowadzony do ewidencji środków trwałych.


Trwają prace modernizacyjne serwisu, w szczególności zmienia się wygląd i układ stron. Linki do stron pozostaną niezmienione.

Dawiejsze