Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
RO/443-60/06
Data
2006.11.14



Autor
Świętokrzyski Urząd Skarbowy


Temat
Podatek od towarów i usług --> Podstawa opodatkowania --> Podstawa opodatkowania

Podatek od towarów i usług --> Dokumentacja --> Faktury --> Wystawianie faktury

Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Przepisy ogólne --> Czynności opodatkowane


Słowa kluczowe
faktura VAT
fakturowanie
odliczenie podatku od towarów i usług
podatek naliczony
podatek od nieruchomości


Pytanie podatnika
Czy Spółka może doliczyć podatek VAT z faktury, w której został on naliczony od podatku od nieruchomości i czy podatek od nieruchomości stanowi przedmiot opodatkowania w podatku VAT ?


Naczelnik Świętokrzyskiego Urzędu Skarbowego w Kielcach działając na podstawie art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29.08.1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), po rozpatrzeniu Państwa wniosku z dnia 16.08.2006 r. (data wpływu 17.08.2006 r.) uzupełnionego pismem z dnia 26.09.2006 r. w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług stwierdza, iż przedstawione we wniosku stanowisko jest prawidłowe.

Z treści pisma Spółki wynika, że w związku z zakupem nowego Oddziału w Rzeszowie otrzymała fakturę VAT od kontrahenta wystawioną na podstawie § 6 aktu notarialnego z 9.06.2006 r. W fakturze tej naliczony został podatek VAT od zapłaconego przez kontrahenta podatku od nieruchomości za czerwiec 2006 r. i którym to podatkiem kontrahent obciążył Spółkę.
Zdaniem Spółki, podatek od nieruchomości za czerwiec 2006 r. od zakupionego Oddziału w Rzeszowie nie powinien być przedmiotem opodatkowania podatkiem VAT. Zgodnie z § 6 aktu notarialnego Spółka zobowiązała się do poniesienia kosztów związanych z nieruchomością za czerwiec 2006 r. Zobowiązania (np. za wodę, energię elektryczną) zostały uregulowane na podstawie wystawionych przez kontrahenta refaktur. W przypadku podatku od nieruchomości kontrahent (sprzedający) jako właściciel w/w nieruchomości płacił podatek od nieruchomości na podstawie złożonej deklaracji do Urzędu Miasta w Rzeszowie bez podatku VAT. Dlatego też, przeniesienie kosztów związanych z podatkiem od nieruchomości na Spółkę powinno nastąpić na podstawie wystawionej noty księgowej (bez podatku VAT), a nie na podstawie faktury VAT.

Spółka pyta, czy może odliczyć podatek VAT z w/w faktury i czy podatek od nieruchomości w w/w sytuacji stanowi przedmiot opodatkowania w podatku VAT.

Do pisma załączono kserokopie § 4 – 8 aktu notarialnego z 9.06.2006 r. i faktury VAT Nr 43/RZ/In/06, w której wykazano wyłącznie kwotę podatku od nieruchomości za czerwiec 2006 r. i naliczony od tej kwoty podatek VAT.
Z załączonego § 6 aktu notarialnego z dnia 9.06.2006 r. wynika, że wydanie nieruchomości dla Spółki, obejmujące prawo własności zabudowanej nieruchomości i prawo wieczystego użytkowania nieruchomości gruntowej wraz z własnością budowli i budynków, stanowiących odrębny od gruntu przedmiot prawa własności nastąpiło w dniu 1.06.2006 r. i z tym dniem przeszły na Spółkę wszelkie prawa i obowiązki związane z w/w aktem notarialnym. W paragrafie tym dokonano zapisu, że Spółka zobowiązuje się do poniesienia kosztów związanych z nieruchomością w czerwcu 2006 r., zgodnie z wystawionymi przez kontrahenta refakturami. Wg § 4 w/w aktu notarialnego, w cenie sprzedaży określonej tym aktem zawarte są ceny prawa własności gruntu, prawa użytkowania wieczystego gruntu oraz budynków i budowli. Sprzedaż nieruchomości nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, gdyż zgodnie z art. 43 ust. 6 ustawy o podatku od towarów i usług, tj. w trakcie użytkowania w/w nieruchomości w okresie ostatnich pięciu lat, żaden z jego dotychczasowych właścicieli i wieczystych użytkowników, jak również sprzedający, nie poniósł wydatków na ulepszenie budynków i budowli w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, które stanowiłyby co najmniej 30% wartości początkowej.

Naczelnik Świętokrzyskiego Urzędu Skarbowego w Kielcach informuje, że zgodnie z art. 6 ust. 4 i 5 ustawy z dnia 12.01.1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych (jednolity tekst Dz. U. z 2006 r. Nr 121, poz. 844), obowiązek podatkowy z tytułu podatku od nieruchomości wygasa z upływem miesiąca, w którym ustały okoliczności uzasadniające ten obowiązek. Jeżeli obowiązek podatkowy powstał lub wygasł w ciągu roku, podatek za ten rok ustala się proporcjonalnie do liczby miesięcy, w których istniał obowiązek. W myśl art. 2 pkt 6, art. 5 ust. 1 pkt 1, art. 29 ust. 1 i art. 106 ust. 1 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), przez towary rozumie się rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty. Opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Podstawą opodatkowania jest obrót, z zastrzeżeniem ust. 2 – 22, art. 30 – 32, art. 119 oraz art. 120 ust. 4 i 5. Obrotem jest kwota należna z tytułu sprzedaży, pomniejszona o kwotę należnego podatku. Kwota należna obejmuje całość świadczenia należnego od nabywcy. Obrót zwiększa się o otrzymane dotacje, subwencje i inne dopłaty o podobnym charakterze mające bezpośredni wpływ na cenę (kwotę należną) towarów dostarczanych lub usług świadczonych przez podatnika, pomniejszone o kwotę należnego podatku. Podatnicy, o których mowa w art. 15, są obowiązani wystawić fakturę stwierdzającą w szczególności dokonanie sprzedaży, datę dokonania sprzedaży, cenę jednostkową bez podatku, podstawę opodatkowania, stawkę i kwotę podatku, kwotę należności oraz dane dotyczące podatnika i nabywcy, z zastrzeżeniem ust. 2, 4 i 5 oraz art. 119 ust. 10 i art. 120 ust. 16.

Z przytoczonych przepisów wynika, że opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów. Towarami są rzeczy ruchome, jak również budynki, budowle i grunty. Podstawą opodatkowania jest obrót przez który rozumie się kwotę należną z tytułu sprzedaży pomniejszoną o kwotę należnego podatku. Obrót ten, a więc sprzedaż bez VAT zwiększa się o otrzymane dotacje, subwencje i inne dopłaty o podobnym charakterze, pomniejszone o kwotę należnego podatku. Z treści w/w przepisów wynika, że elementem kalkulacyjnym ustalającym cenę sprzedaży towarów (m. in. budynków, budowli i gruntów) jest podatek od nieruchomości. Obowiązek podatkowy tytułem tego podatku za czerwiec 2006 r. spoczywał na kontrahencie, ponieważ do dnia 1 czerwca 2006 r. był on właścicielem w/w nieruchomości. Obowiązek podatkowy ciążący na kontrahencie wygasł z upływem czerwca 2006 r.

Akt notarialny może odmiennie kształtować wzajemne stosunki cywilno – prawne pomiędzy stronami tego aktu. W akcie notarialnym można zastrzec, że kupujący – Spółka zrefunduje wydatki poniesione przez sprzedającego tytułem podatku od nieruchomości, co w powyższym przypadku miało miejsce. Nie oznacza to, że z ustawowego obowiązku podatkowego za czerwiec 2006 r. zwolniony jest kontrahent, który jest wyłącznie odpowiedzialny za rozliczenie tego podatku wobec stosownego urzędu gminy.
Z treści § 4 aktu notarialnego wynika, że nieruchomość będąca przedmiotem sprzedaży zwolniona jest od opodatkowania podatkiem od towarów i usług.

Uwzględniając powyższe, kontrahent z tytułu sprzedaży w/w nieruchomości jest obowiązany wystawić fakturę VAT na cenę nieruchomości uwzględniającą refundację podatku od nieruchomości za czerwiec 2006 r. jako element kalkulacyjny tej ceny. Sprzedaż ta będzie zwolniona od opodatkowania podatkiem od towarów i usług.

Niedopuszczalnym jest wystawienie odrębnej faktury VAT na podatek od nieruchomości za czerwiec 2006 r., ponieważ zakresem opodatkowania podatkiem od towarów i usług (art. 5 ust. 1 pkt 1 cyt. ustawy) nie są objęte żadne należności podatkowe, lecz odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług. Podatek od nieruchomości nie mieści się w zakresie opodatkowania podatkiem od towarów i usług, nie wypełnia definicji ani towaru, ani usługi zawartej w ustawie. Tym samym brak jest podstaw do udokumentowania podatku od nieruchomości fakturą VAT, gdyż jest ona wyłącznie przeznaczona do dokumentowania czynności określonych ustawą o podatku od towarów i usług. Zatem, w/w faktura VAT nie stanowi podstawy do odliczenia zawartego w niej podatku VAT, nawet wówczas gdyby podatek od nieruchomości związany był ze sprzedażą towarów podlegających opodatkowaniu, co w powyższym przypadku nie miało miejsca.


Trwają prace modernizacyjne serwisu, w szczególności zmienia się wygląd i układ stron. Linki do stron pozostaną niezmienione.

Dawiejsze