Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
3110-7/06
Data
2006.09.19



Autor
Wójt Gminy Cekcyn


Temat
Podatki i opłaty lokalne --> Podatek od nieruchomości --> Przedmiot opodatkowania

Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów --> Wydatki nieuznawane za koszty uzyskania przychodów

Podatki i opłaty lokalne --> Podatek od nieruchomości --> Podstawa opodatkowania


Słowa kluczowe
budowle
podstawa opodatkowania
wydatki na ulepszenie


Pytanie podatnika
czy wydatki na ulepszenie w trakcie roku podatkowego powodują zwiększenie podstawy podatku i wymiaru podatku, w danym roku podatkowym, czy na dzień 01 stycznia następnego roku podatkowego


POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) po rozpatrzeniu wniosku złożonego przez ... Spółkę ... Sp. z o.o. Oddział w ... z dnia 10.07.2006 r. w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, dotyczącej powstania obowiązku podatkowego w zakresie podatku od nieruchomości od ulepszonych budowli w trakcie roku podatkowego - Wójt Gminy Cekcyn stwierdza, że uznał własne stanowisko podatnika za prawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego

UZASADNIENIE

W dniu 20 lipca 2006 r. wpłynął do tutejszego organu podatkowego wniosek ... Spółki ... Sp. z o.o. Oddział w ... w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie podatnika.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny: Spółka świadcząc usługi w zakresie ciągłej i bezpiecznej dostawy gazu przewodowego do odbiorców, zobowiązana jest do utrzymania sieci gazowej w bezpiecznym stanie, nie zagrażającym życiu i środowisku. W związku z tym dokonuje w ciągu roku podatkowego rozbudowy, przebudowy lub modernizacji istniejącej sieci gazowej. W wyniku ulepszenia eksploatowanych sieci gazowych następuje zmiana przynajmniej jednego z początkowych parametrów technicznych takich jak średnica gazociągu, trasa jego przebiegu, przepustowość i ciśnienie gazu. Wydatki na ulepszenie gazociągów zwiększają wartość początkową środków trwałych i są rozliczane poprzez odpisy amortyzacyjne zgodnie z ustawą o rachunkowości i ustawą podatkową.

Pytanie podatnika brzmi czy wydatki na ulepszenie w trakcie roku podatkowego powodują zwiększenie podstawy podatku i wymiaru podatku, w danym roku podatkowym, czy na dzień 01 stycznia następnego roku podatkowego?

Zdaniem podatnika wydatki na ulepszenie gazociągów nie powodują zwiększenia podstawy i wymiaru podatku od nieruchomości w trakcie roku podatkowego, gdyż nie nastąpiła zmiana sposobu wykorzystywania przedmiotu opodatkowania lub jego części, która skutkowałaby podwyższeniem podatku zgodnie z art. 6 ust. 3 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych. Na mocy art.2 ust. l pkt 3 w związku z art. la ust. l pkt 3 ustawy z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych (tekst jednolity Dz. U. z 2006 r. Nr 121, poz. 844), opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości podlegają budowle lub ich części związane z prowadzeniem działalności gospodarczej, a wiec te które są w posiadaniu przedsiębiorcy lub innego podmiotu prowadzącego działalność gospodarczą. Podstawą opodatkowania dla budowli stanowi wartość, o której mowa w przepisach o podatkach dochodowych, ustalona na dzień 1 stycznia roku podatkowego, stanowiącą podstawę obliczenia amortyzacji w tym roku, niepomniejszoną o odpisy amortyzacyjne.

Na podstawie art. 16h ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.), odpisów amortyzacyjnych dokonuje się od wartości początkowej środków trwałych. Zgodnie z art. 16g ust. l powyższej ustawy za wartość początkową środków trwałych uważa się:

  • w razie odpłatnego nabycia cenę ich nabycia,
  • w razie częściowo odpłatnego nabycia, cenę ich nabycia powiększoną o wartość przychodu określonego w art. 12 ust. 5a,
  • w razie wytworzenia we własnym zakresie koszt wytworzenia,
  • w razie nabycia w drodze spadku, darowizny lub w inny nieodpłatny sposób wartość rynkową z dnia nabycia, chyba że umowa darowizny albo umowa o nieodpłatnym przekazaniu określa tę wartość w niższej wysokości,
  • w razie nabycia w postaci wkładu niepieniężnego (aportu) wniesionego do spółki kapitałowej, a także udziału w spółdzielni - ustaloną przez podatnika na dzień wniesienia wkładu lub udziału wartość poszczególnych środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, nie wyższą jednak od ich wartości rynkowej.

Natomiast art. 16g ust. 13 ustawy stanowi, że w przypadku gdy środki trwałe uległy ulepszeniu w wyniku przebudowy, rozbudowy, rekonstrukcji, adaptacji lub modernizacji, wartość początkową tych środków powiększa się o sumę wydatków na ich ulepszenie.

Zmiana wartości początkowej budowli w trakcie roku nie powoduje powstania obowiązku podatkowego, o którym mowa w art. 4 ust. 3 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, ponieważ podatek został już ustalony w odpowiedniej wysokości od wartości określonej w art. 4 ust. l pkt 3. Zatem należy stwierdzić, że dla celów ustalenia podstawy opodatkowania podatkiem od nieruchomości, wydatki poniesione na ulepszenie budowli w trakcie roku podatkowego, zwiększą wartość początkową tych budowli z dniem 1 stycznia następnego roku podatkowego.

Udzielona interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie wydania niniejszego postanowienia. Zgodnie z art. l4b § 1 Ordynacji podatkowej interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika.

Na niniejsze postanowienie przysługuje zażalenie do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Bydgoszczy za pośrednictwem tut. Organu podatkowego w terminie 7 dni od dnia otrzymania niniejszego postanowienia.


Trwają prace modernizacyjne serwisu, w szczególności zmienia się wygląd i układ stron. Linki do stron pozostaną niezmienione.

Dawiejsze