Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
EF.3110-178/2006
Data
2006.09.21



Autor
Burmistrz Miasta Wąbrzeźno


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów --> Wydatki nieuznawane za koszty uzyskania przychodów

Podatki i opłaty lokalne --> Podatek od nieruchomości --> Powstanie obowiązku podatkowego

Podatki i opłaty lokalne --> Podatek od nieruchomości --> Podstawa opodatkowania


Słowa kluczowe
amortyzacja
budowle
obowiązek podatkowy
wydatki na ulepszenie


Pytanie podatnika
Czy podwyższenie wartości budowli w trakcie roku podatkowego, poprzez jej modernizację, przebudowę lub rozbudowę powoduje, iż obowiązek podatkowy od zwiększonej wartości powstaje od 1 dnia następnego miesiąca, po miesiącu w którym przystąpiono do użytkowania zmodernizowanej budowli.


P O ST A NO W I E N I E

Na podstawie art. 14a § 1 i art. 216, w związku z art. 14a § 3 ustawy z dnia z dnia 29 sierpnia 1997r Ordynacja podatkowa tekst jedn. (Dz. U. z 2005r Nr 8, poz. 60 ze zm.) w oparciu o art. 4 ust 1, pkt 3 i ust. 3 ustawy z dnia 12 stycznia 1991r o podatkach i opłatach lokalnych (Dz. U. z 2006r Nr 121 poz. 844 ze zm.)

postanawiam:

stwierdzić, że podwyższenie wartości budowli w trakcie roku podatkowego, poprzez jej modernizację, przebudowę lub rozbudowę powoduje, iż obowiązek podatkowy od zwiększonej wartości powstaje od 1 dnia następnego miesiąca, po miesiącu w którym przystąpiono do użytkowania zmodernizowanej budowli.

uzasadnienie

Zgodnie z art. 14a ustawy Ordynacja podatkowa, organ podatkowy na wniosek podatnika wydaje w formie postanowienia, wiążącą interpretację podatkową.

W dniu 21-07-2006 ... Spółka ... sp. z o.o. Oddział w ... zwróciła się z prośbą o wydanie wiążącej interpretacji podatkowej z zakresu art. 6 ust 1 i 3 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych . W następstwie przeprowadzenia modernizacji istniejącej budowli nastąpił wzrost jej wartości . W uzasadnieniu złożonego wniosku podatnik stwierdził, iż przeprowadzona modernizacja nie jest zmianą sposobu użytkowania o której mowa w art. 6 ust. 1 ustawy, która miałaby wpływ na wysokość zobowiązania podatkowego, stąd obowiązek podatkowy od zwiększonej wartości budowli nastąpi z dniem 1 stycznia 2007r.

Zgodnie z art. 4 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych ,podstawę opodatkowania dla budowli lub ich części związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej stanowi wartość, o której mowa w przepisach o podatkach dochodowych , ustalona na dzień 1 stycznia roku podatkowego, niepomniejszona o odpisy amortyzacyjne. Natomiast w art. 4 ust. 4 ustawy mówi, iż jeżeli obowiązek podatkowy w zakresie podatku od nieruchomości od budowli, o których mowa w art. 4 ust. 3 pkt 1 , powstał w ciągu roku podatkowego - podstawę opodatkowania jest wartość stanowiąca podstawę obliczenia amortyzacji na dzień powstania obowiązku podatkowego.

W oparciu o art. 16g ust. 13 ustawy z dnia 15 lutego 1992r o podatku dochodowym od osób prawnych , oraz art. 31 ustawy z dnia 29 września 1994 o rachunkowości stanowią, że ulepszenie środka trwałego powoduje zwiększenie jego wartości .Natomiast rozpoczęcie amortyzacji następuje nie wcześniej niż po przejęciu środka trwałego do używania. Zgodnie więc z powyższymi rozwiązaniami o dacie amortyzacji decyduje wartość ulepszenia i data przyjęcia środka trwałego do użytkowania. Dokonywane więc w ciągu roku podatkowego wydatki na ulepszenie istniejącej budowli o określonej wartości mają wpływ na zwiększenie podstawy podatku w przypadku przejęcia jej do użytku.

W art. 6 ust 2 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych , ustawodawca określił, że okolicznością, od której uzależniony jest obowiązek podatkowy, jest istnienie budowli albo budynku lub jego części, obowiązek podatkowy powstaje z dniem 1 stycznia roku następnego po roku w którym budowa została zakończona albo w którym rozpoczęto użytkowanie budynku lub jego części przed ich ostatecznym wykończeniem Podane wyżej rozwiązanie przejęte w art. 6 ust. 2 ustawy nie przewiduje de facto przyjęcia opodatkowania wzrostu wartości budowli jako podstawy opodatkowania od 1 stycznia następnego roku, a jedynie nowego budynku lub jego części oraz nowej budowli. Doprecyzowanie omawianego zapisu zawarte w projekcie zmian ustawy na 2007r , dopiero bezspornie precyzuje, że w przypadku gdy podstawą opodatkowania jest sam fakt istnienia nowej części budowli, obowiązek podatkowy powstaje z dniem 1 stycznia następnego roku po roku w którym rozpoczęto użytkowanie tej części budowli.

Zawarte obecnie regulacje prawne zdaniem organu podatkowego nie pozwalają przyjąć , że zwiększenie wartości istniejącej budowli, skutkują zwiększeniem wymiaru podatku od 1 stycznia następnego roku. Przepis art. 6 ust. 2 nie znajduje zastosowania do budynków remontowanych . NSA stwierdził, że przepis ten nie obejmuje swoim zakresem istniejących budynków , które poddano remontowi kapitalnemu. Dotyczy on tylko nowych budynków i budowli. Pogląd ten podziela piśmiennictwo (patrz L. Etel, S. Presnarowicz, Podatki i opłaty samorządowe Dom Wydawniczy ABC, 2003r.)

W oparciu o powyższe zgodnie z art. 6 ust. 1 i 3 ustawy mówiący ,iż obowiązek podatkowy powstaje od 1 dnia miesiąca następującego po miesiącu w którym powstały okoliczności uzasadniające powstanie tego obowiązku, oraz , że jeżeli w trakcie roku podatkowego zaistniało zdarzenie mające wpływ na wysokość opodatkowania w tym roku , a w szczególności zmiana sposobu wykorzystania przedmiotu opodatkowania lub jego części, podatek ulega obniżeniu lub podwyższeniu, poczynając od pierwsze dnia miesiąca następującego po miesiącu , w którym nastąpiło to zdarzenie ,stąd przyjęte przez organ podatkowy w sentencji rozstrzygnięcie jest zasadne.

Ustawodawca w ustawie o podatkach i opłatach lokalnych nie ustalił listy zdarzeń wpływających na wysokość opodatkowania , a jedynie uwypuklił jedno z możliwych tj. zmianę sposobu wykorzystania . Do zdarzeń mających wpływ na wysokość podatku należy zaliczyć również sprzedaż, likwidację czy czasowe wyłączenie nieruchomości związanych z działalnością gospodarczą tj. budynków gruntów i budowli ze względów technicznych - art. 1 a , gdzie w przypadku budowli, które występują tylko jako związane z działalnością gospodarczą, powoduje to, że w tym czasie nie podlegają w ogóle opodatkowaniu .

Tym samym w obecnym stanie prawnym nie można przyjąć, że każdorazowo zwiększenie podstawy podatku i wymiaru podatku będzie dokonywane na dzień 1 stycznia następnego roku podatkowego.

W związku z powyższym postanowiono jak wyżej.

Na niniejsze postanowienie służy prawo złożenia zażalenie do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Toruniu w terminie 7 dni, za pośrednictwem Burmistrza Miasta.


Trwają prace modernizacyjne serwisu, w szczególności zmienia się wygląd i układ stron. Linki do stron pozostaną niezmienione.

Dawiejsze