Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PD.423-43/06
Data
2006.11.07



Autor
Lubelski Urząd Skarbowy


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów --> Pojęcie kosztów uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
kontrahenci
koszty uzyskania przychodów
odsetki
podatek dochodowy od osób prawnych
środek trwały
umowa pożyczki


Pytanie podatnika

Pytanie podatnika
Czy naliczone przez kontrahenta odsetki od pożyczki po dniu przyjęcia środka trwałego do używania (tj. naliczone 31 grudnia 2006 r. i zapłacone przez Spółkę w styczniu 2007 r.) mają wpływ na ustalenie wartości początkowej środka trwałego przyjmowanego do używania w sierpniu 2006 r., czy też stanowić będą koszt bieżącego okresu w momencie ich zapłaty (w ujęciu kasowym będą w całości kosztem uzyskania przychodów w styczniu 2007 r.)?


P O S T A N O W I E NI E

Na podstawie art. 216 i art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. z 2005 r. nr 8, poz. 60 z późniejszymi zmianami) stwierdzam, że stanowisko Spółki zawarte we wniosku o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w kwestii wpływu odsetek od pożyczki na ustalenie wartości początkowej środka trwałego jest nieprawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

Pismem z dnia 18 sierpnia 2006 r. (data wpływu do tut. Urzędu 22 sierpnia 2006 r.) X Sp. z o.o. zwróciła się z wnioskiem o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie.Z opisanego stanu faktycznego wynika, że Spółka w związku z zakupem urządzenia produkcyjnego (środka trwałego) zaciągnęła w czerwcu 2006 r. pożyczkę (w PLN) na sfinansowanie przedmiotowego zakupu. Środek trwały miał zostać wprowadzony do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych w sierpniu 2006 r. Odsetkami od tej pożyczki, zgodnie z zawartą umową, Spółka obciążona będzie na koniec roku kalendarzowego - dokument obciążeniowy zostanie wystawiony przez pożyczkodawcę dnia 31.12.2006 r., z terminem płatności do 30 dni (faktyczny termin zapłaty odsetek przez Spółkę przypadnie więc w kolejnym roku kalendarzowym).

Pytanie Spółki brzmi:Czy naliczone przez kontrahenta odsetki od pożyczki po dniu przyjęcia środka trwałego do używania (tj. naliczone 31 grudnia 2006 r. i zapłacone przez Spółkę w styczniu 2007 r.) mają wpływ na ustalenie wartości początkowej środka trwałego przyjmowanego do używania w sierpniu 2006 r., czy też stanowić będą koszt bieżącego okresu w momencie ich zapłaty (w ujęciu kasowym będą w całości kosztem uzyskania przychodów w styczniu 2007 r.)?

Ustosunkowując się do powyższego stwierdza się co następuje:

Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jednolity Dz. U. z 2000 r. nr 54, poz. 654 z późniejszymi zmianami), kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1. Norma art. 15 ust. 6 ww. ustawy stanowi, iż kosztem uzyskania przychodów są odpisy z tytułu zużycia środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych (odpisy amortyzacyjne) dokonywane wyłącznie zgodnie z przepisami art. 16a-16m, z uwzględnieniem art. 16. Na podstawie art. 16a ust. 1 ww. ustawy, amortyzacji podlegają, z zastrzeżeniem art. 16c ww. ustawy, stanowiące własność lub współwłasność podatnika, nabyte lub wytworzone we własnym zakresie, kompletne i zdatne do użytku w dniu przyjęcia do używania:1) budowle, budynki oraz lokale będące odrębną własnością,2) maszyny, urządzenia i środki transportu,3) inne przedmioty- o przewidywanym okresie używania dłuższym niż rok, wykorzystywane przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą albo oddane do używania na podstawie umowy najmu, dzierżawy lub umowy określonej w art. 17a pkt 1 ww. ustawy, zwane środkami trwałymi. W oparciu o art. 16g ust. 1 ww. ustawy, co do zasady, w razie odpłatnego nabycia środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, za wartość początkową uważa się cenę ich nabycia. Zgodnie z art. 16g ust. 3 ww. ustawy, za cenę nabycia uważa się kwotę należną zbywcy, powiększoną o koszty związane z zakupem naliczone do dnia przekazania środka trwałego lub wartości niematerialnej i prawnej do używania, a w szczególności o koszty transportu, załadunku i wyładunku, ubezpieczenia w drodze, montażu, instalacji i uruchomienia programów oraz systemów komputerowych, opłat notarialnych, skarbowych i innych, odsetek, prowizji oraz pomniejszoną o podatek od towarów i usług, z wyjątkiem przypadków, gdy zgodnie z odrębnymi przepisami podatek od towarów i usług nie stanowi podatku naliczonego albo podatnikowi nie przysługuje obniżenie kwoty należnego podatku o podatek naliczony albo zwrot różnicy podatku w rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług. W przypadku importu cena nabycia obejmuje cło i podatek akcyzowy od importu składników majątku.

Co do zasady, jeśli między nabyciem urządzenia produkcyjnego a uzyskaniem przychodu przez Spółkę zachodzi związek przyczynowo-skutkowy jak również, jeśli wydatki związane z ww. nabyciem nie znajdują się w katalogu wydatków wyłączonych z kosztów uzyskania przychodów normą art. 16 ust. 1 ww. ustawy, to odpisy amortyzacyjne dotyczące przedmiotowego urządzenia będą stanowiły dla Spółki koszty uzyskania przychodów. Spółka nabyła odpłatnie przedmiotowe urządzenie, zatem w celu ustalenia jego wartości początkowej należy zastosować normę art. 16g ust. 3 ww. ustawy, przewidującą, iż zasadniczo, wartością początkową przedmiotowego urządzenia będzie cena nabycia, tj. kwota należna zbywcy, powiększona o koszty związane z zakupem naliczone do dnia przekazania środka trwałego lub wartości niematerialnej i prawnej do używania, a w szczególności, jak w przypadku Spółki, o odsetki od zaciągniętej pożyczki.

W oparciu o stan faktyczny przedstawiony przez Spółkę, naliczenie odsetek, zgodnie z odpowiednimi postanowieniami umowy pożyczki, nastąpi w dniu 31 grudnia 2006 r., to znaczy po dniu przyjęcia środka trwałego do używania. Spółka nabyła przedmiotowe urządzenie produkcyjne ze środków pochodzących z pożyczki. Odsetki stanowią wynagrodzenie dla dającego pożyczkę za korzystanie z jego majątku, zatem w przypadku Spółki powstaje zobowiązanie do zapłaty zarówno kwoty głównej kapitału pożyczki, jak również należnych odsetek. Co do zasady, odsetki należą się dającemu pożyczki już od momentu udzielenia pożyczki, niezależnie od okresu na jaki została ona udzielona.

Art. 16g ust. 3ww. ustawy stanowi o odsetkach naliczonych do dnia przekazania środka trwałego do używania. Ww. dyspozycja nie wprowadza warunku dokonania zapłaty lub innego sposobu wykonania zobowiązania względem należnych odsetek od pożyczki. Wynika z tego, że odsetki od pożyczki mogą stanowić składnik wartości początkowej środka trwałego także w przypadku, kiedy nie zostały zapłacone. Z uwagi na to, przy określeniu wartości początkowej środka trwałego należy uwzględnić odsetki od pożyczki naliczone na dzień przekazania tego środka trwałego do używania, mimo iż przekazanie do używania nastąpiło przed datą obciążenia Spółki odsetkami od pożyczki. Stosownie do wykładni gramatycznej art. 16g ust. 3 ww. ustawy, termin "naliczone odsetki" wskazuje na odsetki należne dającemu pożyczkę w odniesieniu do okresu za jaki są ona naliczane, niezależnie od momentu ich zapłacenia przez pożyczkobiorcę.

Konsekwentnie zatem w przedmiotowej sprawie, przy ustalaniu wartości początkowej środka trwałego należy uwzględnić cenę należną zbywcy powiększoną o odsetki naliczone za okres do dnia przekazania środka trwałego do używania. Z uwagi na powyższe odsetki naliczone za okres do dnia przekazania środka trwałego do używania nie będą stanowić kosztów uzyskania przychodów w momencie ich zapłaty. Zgodnie z art. 14 b § 1 i § 2 ustawy Ordynacja podatkowa niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika, inkasenta natomiast wiąże organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia. Na niniejsze postanowienie zgodnie z art. 236 w związku z art. 14 a § 4 ustawy Ordynacja podatkowa służy prawo wniesienia zażalenia do Dyrektora Izby Skarbowej w Lublinie za pośrednictwem Naczelnika Lubelskiego Urzędu Skarbowego w Lublinie w terminie 7 dni od daty jego doręczenia.


Trwają prace modernizacyjne serwisu, w szczególności zmienia się wygląd i układ stron. Linki do stron pozostaną niezmienione.

Dawiejsze