Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
RO/423-52/06
Data
2006.11.14



Autor
Świętokrzyski Urząd Skarbowy


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Przychody


Słowa kluczowe
łączenie spółek
przychód
spółka z ograniczoną odpowiedzialnością


Pytanie podatnika
1. Czy połączenie spółek z ograniczoną odpowiedzialnością jest po stronie wspólników tych spółek czynnością neutralną podatkowo, w szczególności nie prowadzi do powstania dochodu podlegającego opodatkowaniu ?

2. Czy w przypadku połączenia spółek ze spółką przejmującą (w trybie przejęcia) powstanie u udziałowca spółki przejmującej obowiązek podatkowy, w szczególności czy osiągnie on przychód podlegający opodatkowaniu ?


Naczelnik Świętokrzyskiego Urzędu Skarbowego w Kielcach działając na podstawie art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) po rozpatrzeniu wniosku Spółki otrzymanego dnia 14.07.2006 r. w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych, stwierdza, iż przedstawione we wniosku stanowisko podatnika jest prawidłowe.

Ze stanu faktycznego przedstawionego we wniosku złożonym przez Spółkę dnia 14.07.2006 r., wynika, iż spółka w której udziały ma podatnik zamierza połączyć się z pięcioma innymi spółkami z o.o. Łączenie ma nastąpić w trybie przejęcia, tj. przeniesienia całości majątku Spółek (przejmowanych) na spółkę przejmującą (w której udziały ma podatnik) za udziały, które spółka przejmująca wyda wspólnikom spółek przejmowanych, tj. inkorporacji, w trybie art. 492 § 1 pkt 1 ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (Dz. U. Nr 94, poz.1037).

Spółka podatnika jest udziałowcem zarówno w spółce przejmującej jak i w spółkach przejmowanych. Zgodnie z art. 494 § 4 Ksh z dniem połączenia wspólnik spółek przejmowanych stanie się wspólnikiem spółki przejmującej.

W przedstawionym wniosku Spółka pyta:
1. "Czy połączenie spółek z ograniczoną odpowiedzialnością jest po stronie wspólników tych spółek czynnością neutralną podatkowo, w szczególności nie prowadzi do powstania dochodu podlegającego opodatkowaniu ?"
2. "Czy w przypadku połączenia spółek ze spółką przejmującą (w trybie przejęcia) powstanie u udziałowca spółki przejmującej obowiązek podatkowy, w szczególności czy osiągnie on przychód podlegający opodatkowaniu ?"

Odnosząc się do przedstawionego stanu faktycznego oraz pytania Spółki, Naczelnik Świętokrzyskiego Urzędu Skarbowego w Kielcach stwierdza co następuje:

Zgodnie z art. 491 § 1 Kodeksu spółek handlowych z dnia 15 września 2000 r. (Dz. U. Nr 94, poz. 1037 ze zm.) Spółki kapitałowe mogą łączyć się między sobą oraz ze spółkami osobowymi. Natomiast w myśl art. 492 § 1 pkt 1 ww. ustawy połączenie może być dokonane przez przeniesienie całego majątku spółki (przejmowanej) na inną spółkę (przejmującą) za udziały lub akcje, które spółka przejmująca wydaje wspólnikom spółki przejmowanej (łączenie się przez przejęcie). Taki model łączenia spółek bywa też określany jako łączenie przez inkorporację.

Zgodnie ze stanem faktycznym przedstawionym we wniosku, przy powyższym połączeniu nie będą wnoszone dopłaty, ani po stronie spółki na rzecz wspólnika (zgodnie z art. 492 § 2 Ksh) ani po stronie wspólnika na rzecz spółki (zgodnie z art. 492 § 3 Ksh).

Konsekwencją takiego połączenia jest tzw. sukcesja generalna określona w art. 494 § 1 Ksh zgodnie z którym spółka przejmująca albo spółka nowo zawiązana wstępuje z dniem połączenia we wszystkie prawa i obowiązki spółki przejmowanej.

Na gruncie prawa podatkowego zasada sukcesji generalnej została określona w art. 93 § 1 i 2 pkt 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) zgodnie z którym osoba prawna zawiązana (powstała) w wyniku łączenia się osób prawnych wstępuje we wszelkie przewidziane w przepisach prawa podatkowego prawa i obowiązki każdej z łączących się spółek. Zasadę tą stosuje się odpowiednio do osoby prawnej łączącej się przez przejęcie innej osoby prawnej.

Należy zgodzić się z poglądem przedstawionym przez podatnika ("E." S.A.), iż na skutek ww. połączenia nie powstanie po stronie podatnika dochód podlegający opodatkowaniu.

Należy stwierdzić, iż skutki podatkowe połączeń spółek z punktu widzenia wspólników (akcjonariuszy) spółki przejmowanej regulują przepisy art. 12 ust. 4 pkt 12 cyt. ustawy, z którego wynika, że do przychodów nie zalicza się w przypadku połączenia spółek kapitałowych przychodu udziałowca (akcjonariusza) spółki przejmowanej stanowiącego wartość nominalną udziałów (akcji) przydzielonych przez spółkę przejmującą.

Zwrócić należy uwagę na fakt, iż wyłączenie z opodatkowania (art. 12 ust. 4 pkt 12) nie będzie miało zastosowania, gdy połączenie lub podział spółek nie są przeprowadzone z uzasadnionych przyczyn ekonomicznych, lecz głównym bądź jednym z głównych celów takiej operacji było uniknięcie lub uchylenie się od opodatkowania (art. 10 ust. 4 ww. ustawy).

Odnosząc się do pytania podatnika dotyczącego powstania przychodu podlegającego opodatkowaniu u udziałowca spółki przejmującej należy stwierdzić, iż zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 7 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych przychodami są w szczególności nominalna wartość udziałów (akcji) w spółce kapitałowej objętych w zamian za wkład niepieniężny w innej postaci niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część.

Natomiast w myśl art. 12 ust. 4 pkt 12 do przychodów nie zalicza się w przypadku połączenia spółek kapitałowych przychodu udziałowca akcjonariusza) spółki przejmowanej stanowiącego wartość nominalną udziałów (akcji) przydzielonych przez spółkę przejmującą.

Wobec powyższego należy uznać, iż z tytułu ww. połączenia spółek u udziałowca spółki przejmującej nie powstanie przychód podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych.

Wobec powyższego Naczelnik Świętokrzyskiego Urzędu Skarbowego w Kielcach stwierdza, iż stanowisko przedstawione we wniosku podatnika jest prawidłowe.


Trwają prace modernizacyjne serwisu, w szczególności zmienia się wygląd i układ stron. Linki do stron pozostaną niezmienione.

Dawiejsze