RO/443-61/06
Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
RO/443-61/06
Data
2006.10.20
Autor
Świętokrzyski Urząd Skarbowy
Temat
Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów i wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów
Słowa kluczowe
sprzedaż nieruchomości
sprzedaż środków trwałych
Pytanie podatnika
Czy sprzedaż dla Spólki przez Gminę Ostrowiec uprzednio dzierżawionych budynków, budowli, urządzeń, działek gruntu niezabudowanych, które powstały przed 1993 r. będą podlegały opodatkowaniu VAT, czy też będą zwolnione od tego podatku ?Działki gruntu niezabudowane są przeznaczone pod dalszą zabudowę, natomiast Spółka nie poniosła żadnych nakładów na ulepszenie tych środków trwałych.
Naczelnik Świętokrzyskiego Urzędu Skarbowego w Kielcach działając na podstawie art. 14 a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j.: Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 21.08.2006 r., znak: DE/1508/06 oraz uzupełnienia do wniosku z dnia 06.10.06 r. w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego w świetle ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004 r. Nr 54, poz. 535 ze zm.) u.p.t.u. stwierdza, iż przedstawione we wniosku stanowisko jest prawidłowe. Jak wynika z wniosku, Gmina Ostrowiec Św. nabyła w dniu 27.09.2005 r. aktem notarialnym od Syndyka Obszaru Przemysłowego w Ostrowcu Św. zorganizowaną część przedsiębiorstwa, w skład którego wchodziły m.in. działki z budynkami, sieci i urządzenia służące do dystrybucji energii elektrycznej, cieplnej i gazu. Zgodnie z ustawą nie naliczono od tej transakcji podatku od towarów i usług. Tego dnia wszystkie w/wym. środki trwałe zostały przez Gminę Ostrowiec Św. rozdysponowane do spółek, w których Gmina posiada 100% udziałów lub udział większościowy. Do wnioskodawcy przekazano w drodze dzierżawy środki trwałe związane z dystrybucją energii elektrycznej, gazu i energii cieplnej. Zarówno Syndyk do ostatniego dnia przed sprzedażą, jak i Spółka po otrzymaniu tych środków prowadzili działalność gospodarczą na tych środkach trwałych. Z tytułu dzierżawy Spółka płaci do gminy czynsz oraz pokrywa podatek od nieruchomości. Obecnie Gmina Ostrowiec na wniosek Spółki wyraziła zgodę na sprzedaż dla wnioskodawcy dzierżawionych środków trwałych, po dokonaniu ich wyceny przez rzeczoznawcę. Wszystkie środki trwałe powstały przed 1993 r., a więc przed wprowadzeniem ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym. Zapłata za zakupione środki trwałe następować będzie w 6 rocznych ratach, natomiast do czasu całkowitej zapłaty, na w/wym. środkach trwałych ustanowiona będzie hipoteka.
Zgodnie z uzupełnieniem do wniosku z dnia 06.10.06 r., działki gruntu niezabudowane są działkami przeznaczonymi pod dalszą zabudowę, natomiast nie poniesiono żadnych nakładów na ulepszenie przedmiotowych środków trwałych, które by przekraczały 30% wartości początkowej tych środków. Zdaniem wnioskodawcy, wymieniona wyżej transakcja sprzedaży Spółce środków trwałych winna być zwolniona od podatku VAT, ponieważ spełnione zostały warunki określone w art. 43 ust. 1 pkt 2 i ust. 2 u.p.t.u. Opodatkowaniu podlegać będą tylko w/wym. 2 działki niezabudowane. Wnioskodawca prosi o potwierdzenie swojego stanowiska. W oparciu o wyżej opisany stan faktyczny Naczelnik tut. Urzędu stwierdza, co następuje: Towarem natomiast w rozumieniu art. 2 pkt 6 wymienionej ustawy, są rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty. Stosownie zaś do przepisu art. 43 ust. 2 u.p.t.u. przez towary używane, o których mowa w ust. 1 pkt 2 , rozumie się:
Z powyższego wynika, że przy sprzedaży gruntów nie mają zastosowania przepisy dotyczące zwolnienia z VAT sprzedaży towarów używanych, ponieważ jak wynika z powyższych przepisów, grunty nie posiadają statusu towarów używanych, jeżeli są przedmiotem odrębnej dostawy. W art. 43 u.p.t.u. określono przypadki, w których stosuje się zwolnienie od podatku sprzedaży towarów i usług. W ust. 1 pkt 2 tego przepisu stwierdza się, iż zwalnia się od podatku dostawę towarów używanych, z zastrzeżeniem pkt 10, pod warunkiem, że w stosunku do tych towarów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego; zwolnienie dotyczy również używanych budynków i budowli lub ich części, będących przedmiotem umowy najmu, dzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze. Ponadto, jak wynika z art. 43 ust. 6 u.p.t.u. – zwolnienia, o którym mowa w ust. 1 pkt 2, nie stosuje się do dostawy używanych budynków, budowli lub ich części, jeżeli przed wprowadzeniem ich do ewidencji środków trwałych lub w trakcie użytkowania wydatki poniesione przez podatnika na ulepszenie, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, stanowiły co najmniej 30% wartości początkowej, a podatnik:
Jak wynika natomiast z art. 43 ust. 1 pkt 9 u.p.t.u., dostawa terenów niezabudowanych innych niż tereny budowlane oraz przeznaczone pod zabudowę objęta jest zwolnieniem z opodatkowania. Ze zwolnienia korzystają wiec grunty rolne, leśne oraz inne grunty nieprzeznaczone pod zabudowę, o charakterze tych gruntów decydować będzie plan zagospodarowania przestrzennego danego obszaru. Stosownie zaś do przepisu art. 29 ust. 5 u.p.t.u. w przypadku dostawy budynków i budowli trwale z gruntem związanych albo części takich budynków lub budowli z podstaw opodatkowania nie wyodrębnia się wartości gruntu. Oznacza to, że co do zasady grunt podlega opodatkowaniu według stawki właściwej, jaką opodatkowane są posadowione na tym gruncie budynki i budowle. W świetle powyższych przepisów oraz przedstawionego we wniosku stanu faktycznego należy stwierdzić co następuje: W związku z powyższym, odnośnie działek gruntu zabudowanych, budynków, budowli i urządzeń został spełniony warunek przewidujący zwolnienie z podatku VAT, określony w przepisie art. 43 ust. 1 pkt 2 i ust. 2 u.p.t.u. Wobec powyższego, zgodnie z przedstawionym stanem faktycznym:
|