Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PBII423/24/2005
Data
2005.12.19



Autor
Urząd Skarbowy Kraków-Krowodrza


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów --> Wydatki nieuznawane za koszty uzyskania przychodów

Podatek dochodowy od osób prawnych --> Zwolnienia przedmiotowe


Słowa kluczowe
cel wydatku
dofinansowanie
koszty uzyskania przychodów
podatek dochodowy od osób prawnych
pomoc bezzwrotna


Pytanie podatnika
Czy wydatki, które nie zostały uznane za kwalifikowalne, a zostały poniesione w celu zapewnienia prawidłowej obsługi projektu i są poniesione na rzecz przychodu, (czyli przyznanej dotacji) i w celu zagwarantowania funkcjonowania źródła przychodu i nie zostały sfinansowane z pieniędzy z przyznanej bezzwrotnej pomocy stanowią koszty uzyskania przychodu?


POSTANOWIENIE

Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków-Krowodrza działając na podstawie art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja Podatkowa (Dz. U. Nr 8 z 2005 r., poz. 60 tekst jednolity ze zm.) po rozpatrzeniu wniosku Podatnika z dnia 17.10.2005 r. (data wpływu do tut. Organu 20.10.2005 r.) w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych stwierdza, iż przedstawione we wniosku stanowisko jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

Z opisu sprawy zawartej w przedmiotowym piśmie wynika, że w roku 2005 firma X Sp. z o.o. otrzymała dofinansowanie do trzech projektów szkoleniowych realizowanych w ramach Sektorowego Programu Operacyjnego Rozwój Zasobów Ludzkich 2004-2006 współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Społecznego Działanie 2.3 Schemat a. Sp.z o.o. podpisała umowy z Polską Agencją Rozwoju Przedsiębiorczości, zgodnie z którymi została Beneficjentem bezzwrotnej pomocy przeznaczonej do realizacji tych projektów i jest bezpośrednim realizatorem projektów współfinansowanych ze środków przekazanych przez Unię Europejską. W celu prawidłowej realizacji projektów, firma X Sp.z o.o. dokonuje wydatków na podstawie założeń ujętych w kosztorysach projektów, które stanowią załączniki do umów o dofinansowanie podpisanych z Polską Agencją Rozwoju Przedsiębiorczości. Ponoszenie tych wydatków zapewnia kontynuację działań oraz są one niezbędne do prawidłowej realizacji projektu szkoleniowego. Część wydatków, jakich dokonuje firma X Sp.z o.o. w celu realizacji projektów korzystających z udzielonej przez PARP pomocy finansowej w formie bezzwrotnej dotacji nie stanowi tzw. wydatków kwalifikowanych t. j. objętych dofinansowaniem w ramach Sektorowego Programu Operacyjnego Rozwój Zasobów Ludzkich 2004-2006. Wydatki, które nie są wydatkami kwalifikowalnymi są ponoszone przez Spółkę z o.o. X z jej własnych środków finansowych w sposób bezpośredni, lub jeśli omyłkowo wydatek został opłacony z pieniędzy dotacji a następnie został uznany jako niekwalifikowalny, to Spółka dokonuje bezzwłocznego zwrotu kwoty wydatku z własnych środków Spółki na konto projektu, gdzie znajdują się środki finansowe otrzymane w ramach dotacji. Jako przykład poniesionych wydatków niekwalifikowalnych Spółka z o.o. X podaje:
- w związku z dokonanym leasingiem sprzętu niezbędnego do realizacji szkolenia:opłaty związane z ubezpieczeniem sprzętu leasingowanego, odsetki, marża leasingodawcy,
- wydatki, które zostały uwzględnione w umowie o dofinansowanie projektu podpisanej przez PARP, np. koszty związane z użytkowaniem samochodu służbowego,
- wydatki poniesione na zakup artykułów biurowych w wysokości przekraczającej założony limit w kosztorysie, który stanowi załącznik do umowy.
W oparciu o opisany stan faktyczny wnioskodawca formułuje stanowisko, iż zgodniez art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15.02.1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. Nr 54 z 2000 r., poz. 654 ze zm.), kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu uzyskania przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1 w/wym ustawy. W związku z tym, wydatki, które nie zostały uznane za kwalifikowalne, a zostały poniesione w celu zapewnienia prawidłowej obsługi projektu i są poniesione na rzecz przychodu (czyli przyznanej dotacji) i w celu zagwarantowania funkcjonowania źródła przychodów i nie zostały sfinansowane z pieniędzy z przyznanej bezzwrotnej pomocy stanowią według Spółki z o.o. X koszty uzyskania przychodu. Koszty te, jak również i wydatki uznane jako kwalifikowalne w sposób pośredni przyczyniają się również do uzyskania przychodów z tytułu ogólnej działalności Spółki, ponieważ powodzenie w realizacji projektów szkoleniowych finansowanych z bezzwrotnej pomocy przyczynia się do wzrostu prestiżu Spółki a tym samym wzrostu przychodów firmy X Sp. z o.o. w przyszłości.

Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków-Krowodrza stwierdza, iż w przedstawionymstanie faktycznym i obowiązującym w dacie wydania niniejszego postanowienia stanie prawnym, stanowisko wyrażone przez wnioskodawcę jest prawidłowe. Jednocześnie zaznacza się, że w przedmiotowym piśmie wyrażenia "wydatek kwalifikowalny" z powołaniem przepisów określonych w Rozporządzeniu Ministra Gospodarki i Pracy z dnia 16.09.2004 r. nie ma odzwierciedlenia w ustawie o podatku dochodowym od osób prawnych, ponieważ dla określenia wszelkich wydatków, ustawodawca używa zwrotu "koszty uzyskania przychodu" zgodnie z art. 15 ust. 1 w/wym ustawy.

Warunkami kwalifikującymi dany koszt do grupy kosztów uzyskania przychodów są:
poniesienie kosztu w celu osiągnięcia przychodów, niezakwalifikowanie go do grupy kosztów nieuznawanych przez ustawę j. w. za koszty uzyskania przychodów.

Zgodnie z orzecznictwem Naczelnego Sądu Administracyjnego w tym zakresie, możliwość zaliczenia konkretnego wydatku do kategorii kosztów uzyskania przychodów uzależniona jest od powiązania poniesionego wydatku z działalnością podatnika. Musi więc istnieć bezpośredni lub chociażby tylko potencjalny związek przyczynowy między wydatkiem a uzyskanym przychodem. Kolejnym warunkiem jest właściwe udokumentowanie tego wydatku. Przesłanki te muszą być przy tym spełnione łącznie. Podzielić zatem należy pogląd zawarty w przedmiotowym piśmie, że kosztem uzyskania przychodów są wszystkie wydatki poniesione w celu uzyskania przychodów, w tym również w celu zachowania i zabezpieczenia źródła przychodów, tak aby to źódło przynosiło przychody także w przyszłości. W takim ujęciu kosztami tymi będą zarówno koszty pozostające w bezpośrednim związku z uzyskanymi przychodami, jak i pozostające w związku pośrednim, jeżeli zostanie wykazane, że zostały w sposób racjonalny poniesione w celu uzyskania przychodów, nawet wówczas gdyby z obiektywnych powodów przychód nie został osiągnięty.
Ponadto zwraca się uwagę, że wydatki i koszty Spółki z o.o. X sfinansowane z środków określonych w art. 17 ust. 1 pkt. 23 i 24 powołanej ustawy w świetle przepisu zawartego w art. 16 ust. 1 pkt 58 ustawy - nie będą stanowiły kosztów uzyskania przychodów. Zatem, w oparciu o cytowane przepisy j.w. i stan przedstawiony w piśmie Spółki uznać należy, że: poniesione przez Spółkę i opisane wydatki nie będą stanowiły kosztów uzyskania przychodów, ale tylko w części, w jakiej pokryte zostały otrzymanym dofinansowaniem.
Przedmiotowa interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego we wniosku i stanu prawnego obowiązującego w dacie wydania niniejszego postanowienia. Stosownie do przepisów art. 14b § 1 i § 2 ustawy Ordynacja podatkowa udzielona interpretacja nie jest wiążąca dla Spółki, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Na postanowienie niniejsze służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego Kraków-Krowodrzaw terminie 7 dni od daty doręczenia powyższego postanowienia zgodnie z art. 14a § w związku z art. 236 § 2 pkt 1 ustawy Ordynacja podatkowa.


Trwają prace modernizacyjne serwisu, w szczególności zmienia się wygląd i układ stron. Linki do stron pozostaną niezmienione.

Dawiejsze