Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
RO/436-4/06
Data
2006.08.31



Autor
Świętokrzyski Urząd Skarbowy


Temat
Ordynacja podatkowa --> Zobowiązania podatkowe --> Prawa i obowiązki następców prawnych oraz podmiotów przekształconych


Słowa kluczowe
następstwo prawne
Numer Identyfikacji Podatkowej


Pytanie podatnika
Czy od momentu przejęcia (tj. od 3.07.2006 r.) do dnia uzyskania wpisu do KRS o podwyższeniu kapitału zakładowego Spółka przejmowana ma prawo posługiwać się NIP-em Spółki przejmującej ?


Naczelnik Świętokrzyskiego Urzędu Skarbowego w Kielcach działając na podstawie art. 14 a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) po rozpatrzeniu wniosku Spółki z dnia 19.07.2006 r. (data wpływu do tut. Urzędu 20.07.2006 r.), uzupełnionego pismami z dnia 20.07.2006 r. oraz z dnia 31.08.2006 r., w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie ustawy Ordynacja podatkowa stwierdza, iż przedstawione we wniosku stanowisko podatnika jest prawidłowe.

Ze stanu faktycznego przedstawionego we wniosku, wynika, że z dniem 03.07.2006r. nastąpił podział Spółki polegający na wydzieleniu i przeniesieniu majątku Oddziału Płyt Kartonowo – Gipsowych na spółkę przejmującą Lafarge Gips. Oddział Płyt Kartonowo – Gipsowych jako wyodrębniona jednostka wewnętrzna Spółki została wydzielona z majątku Spółki w celu przeniesienia jej majątku na spółkę Lafarge Gips Sp. z o.o. Odpowiedni zapis znajduje się w rubryce 4 Działu 6 KRS. Jednocześnie Spółka złożyła informację aktualizacyjną NIP-2 z załącznikiem NIP-2A, w której wskazała Oddział Płyt Kartonowo – Gipsowych jako podmiot likwidowany podlegający wyrejestrowaniu. Ze względów formalnych brak jest wpisu w KRS prowadzonym przez Sąd właściwy dla siedziby spółki przejmującej odnośnie podwyższenia kapitału zakładowego Oddział Płyt Kartonowo – Gipsowych nie będzie stanowił odrębnego oddziału ani zakładu spółki Lafarge Gips, a będzie działał w jej ramach.

W przedstawionym wniosku Spółka pyta: „Czy Oddział Płyt Kartonowo – Gipsowych, w okresie od przejęcia tj. od 03.07.2006r. do dnia uzyskania wpisu do KRS o podwyższeniu kapitału zakładowego Lafarge Gips, ma prawo posługiwać się NIP-em Spółki przejmującej ?”

Spółka stoi na stanowisku, że Oddział Płyt Kartonowo – Gipsowych może używać numery NIP Spółki przejmującej. Swoje stanowisko Spółka potwierdza postanowieniami art. 93 c § 1 ustawy z dnia 29.08.1997r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity z 2005 r. Dz.U. Nr 8, poz. 60, ze zm.), który stanowi, że osoby prawne przejmujące lub osoby prawne powstałe w wyniku podziału wstępują z dniem podziału lub z dniem wydzielenia, we wszelkie przewidziane w przepisach prawa podatkowego prawa i obowiązki osoby prawnej dzielonej, pozostające w związku z przydzielonymi im, składnikami majątku.

Odnosząc się do przedstawionego stanu faktycznego oraz pytania Spółki, Naczelnik Świętokrzyskiego Urzędu Skarbowego w Kielcach stwierdza co następuje:

Z redakcji art. 93 c § 1 ustawy Ordynacja podatkowa wynika jasno skonstruowana zasada następstwa prawnego. Jednak dotyczy ona przede wszystkim następstw podatkowych, takich jak powstawanie obowiązku podatkowego czy przejęcie zobowiązań przejmowanego przez przejmującego. Zasady dotyczące posługiwania się numerem NIP są bezpośrednio regulowane w ustawie z dnia 13.10.1995 r. o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników (tekst jednolity Dz. U. z 2004 r. Nr 269, poz. 2681, ze zm. ). W zakresie stosowania numeru NIP obowiązek aktualizacji danych, zgodnie z art. 9 cyt. ustawy, ciąży zarówno na przejmowanym jak i przejmującym, z tym, że w przypadku przejmowanego będzie to ostatnie zgłoszenie aktualizujące, równoznaczne z jego likwidacją jako podmiotu prowadzącego samodzielnie działalność gospodarczą. Na przejmującym ciąży obowiązek aktualizacji danych związanych w przedmiotowej sprawie ze zwiększeniem kapitału zakładowego. Ponadto zgodnie z zasadą wyrażoną w art. 12 ust. 1 ustawy o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników numer NIP nadany podatnikowi nie przechodzi na następcę prawnego, z wyjątkiem:

  1. przekształcenia przedsiębiorstwa państwowego w jednoosobową spółkę Skarbu Państwa lub przedsiębiorstwa komunalnego w jednoosobową spółkę gminy,
  2. przekształcenia spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w spółkę akcyjną lub spółki akcyjnej w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością.

Jak z powyższego wynika podmiot przejmowany przestaje istnieć jako podmiot gospodarczy, a więc nie posiadający własnego numeru NIP, a tym samym nie może się nim posługiwać i w okresie od 03.07.2006 r. powinien posługiwać się NIP spółki przejmującej.

Mając powyższe na uwadze Naczelnik tutejszego Urzędu postanowił jak w sentencji.


Trwają prace modernizacyjne serwisu, w szczególności zmienia się wygląd i układ stron. Linki do stron pozostaną niezmienione.

Dawiejsze