Interpretacja Urzędu Skarbowego Kraków-Krowodrza
PM436/5/06
z 21 czerwca 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PM436/5/06
Data
2006.06.21



Autor
Urząd Skarbowy Kraków-Krowodrza


Temat
Podatek od spadków i darowizn --> Wysokość podatku --> Nabycie budynku mieszkalnego


Słowa kluczowe
budynek mieszkalny
podatek od spadków i darowizn
ulga mieszkaniowa


Pytanie podatnika
Czy Podatnik będący współwłaścicielem w częściach ułamkowych (1/2) nieruchomości zabudowanej budynkiem mieszkalnym, który otrzyma w drodze dziedziczenia prawo własności lokalu mieszkalnego może skorzystać ze zwolnienia przewidzianego w art. 16 ust. 1 ustawy z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadku i darowizn?


POSTANOWIENIE

Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków-Krowodrza działając na podstawie art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r., Nr 8, poz. 60 ze zm.) po rozpatrzeniu Pani wniosku z dnia 12 maja 2006 r. (data wpływu do tut. urzędu - 15.05.2006 r.), uzupełnionego pismem z dnia 30 maja 2006 r. (wpływ do tut. urzędu - 06.06.2006 r.) w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w podatku od spadków i darowizn w odniesieniu do zapytania, czy Podatnik będący współwłaścicielem w częściach ułamkowych (1/2) nieruchomości zabudowanej budynkiem mieszkalnym, który otrzyma w drodze dziedziczenia prawo własności lokalu mieszkalnego może skorzystać ze zwolnienia przewidzianego w art. 16 ust. 1 ustawy z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn (t. j. Dz. U. z 2004 r. Nr 142, poz. 1514 ze zmian.) stwierdza, iż przedstawione we wniosku stanowisko jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

Z treści złożonego wniosku wynika, że Wnioskodawczyni jest współwłaścicielem w częściach ułamkowych nieruchomości zabudowanej budynkiem mieszkalnym. Tytułem zapisu testamentowego otrzyma prawo własności lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość, położonego w K. przy ul. X o powierzchni 69 m2. Jak podaje Wnioskodawczyni na podstawie osobistego stosunku do osób, po których nabywa rzeczy i prawa majątkowe - zalicza się do I grupy podatkowej i spełnia wszystkie warunki określone w art. 16 w/w ustawy o podatku spadków i darowizn. Zdaniem Wnioskodawczyni może ona skorzystać z w/w zwolnienia podatkowego, bowiem spełnia wszystkie przewidziane przepisami prawa przesłanki. Współwłasność, zdaniem Wnioskodawczyni, nie stanowi przesłanki negatywnej do skorzystania z prawa do przedmiotowego zwolnienia, bowiem ustawodawca wymienia jedynie właścicieli, a więc osoby, którym wyłącznie przysługuje prawo własności z wyłączeniem innych osób, a będąc współwłaścicielem nie jest uprawniona do samodzielnego dysponowania całym przedmiotem własności z wyłączeniem innych osób.

Z uwagi na przedstawiony stan faktyczny organ podatkowy zauważa co następuje.
Przedmiot ulgi mieszkaniowej w podatku od spadków i darowizn określono w art. 16 ustawy z dnia 28.07.1983 r. o podatku od spadków i darowizn (t. j. Dz. U. z 2004 r. Nr 142, poz. 1514 ze zmian.). Zgodnie z regulacją ustawową, w przypadku nabycia budynku mieszkalnego lub jego części, lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość, spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego oraz wynikających z przydziału spółdzielni mieszkaniowych: prawa do domu jednorodzinnego lub prawa do lokalu w małym domu mieszkalnym - w drodze spadku lub darowizny przez osoby zaliczane do I grupy podatkowej; w drodze spadku przez osoby zaliczone do II grupy podatkowej; w drodze spadku przez osoby zaliczone do III grupy podatkowej, sprawujące przez co najmniej dwa lata opiekę nad wymagającym takiej opieki spadkodawcą, na podstawie umowy zawartej z nim przed organem gminy - nie wlicza się do podstawy opodatkowania ich wartości do łącznej wysokości nie przekraczającej 110 m2 powierzchni użytkowej budynku lub lokalu. W/w ulga przysługuje osobom, które łącznie spełniają następujące warunki określone w art. 16 ust. 2 w/w ustawy o podatku od spadków i darowizn, a mianowicie:
1) są obywatelami polskimi lub mają miejsce stałego pobytu w Polsce,
2) nie są właścicielami innego budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość bądź będąc nimi przeniosą własność budynku lub lokalu na rzecz zstępnych, Skarbu Państwa lub gminy,
3) nie dysponują spółdzielczym lokatorskim prawem do lokalu lub nie są właścicielami spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego oraz wynikających z przydziału spółdzielni mieszkaniowych: prawa do domu jednorodzinnego lub prawa do lokalu w małym domu mieszkalnym, a w razie dysponowania tymi prawami przekażą je zstępnym lub przekażą do dyspozycji spółdzielni, w terminie 3 miesięcy od dnia złożenia zeznania podatkowego,
4) nie są najemcami lokalu lub budynku lub będąc nimi rozwiążą umowę najmu,
5) będą zamieszkiwać w nabytym lokalu lub budynku przez 5 lat:
a) od dnia złożenia zeznania podatkowego - jeżeli w chwili złożenia zeznania nabywca mieszka w nabytym lokalu lub budynku,
b) od dnia zamieszkania w nabytym lokalu lub budynku - jeżeli nabywca zamieszka w ciągu roku od dnia złożenia zeznania podatkowego.
Warunek określony w art. 16 ust. 2 pkt. 5 przedmiotowej ustawy uważa się za spełniony również wtedy, gdy budynek lub lokal został zbyty przed rozpoczęciem zamieszkiwania, ze względu na konieczność zmiany warunków lub miejsca zamieszkania, a nabycie innego budynku lub uzyskanie pozwolenia na jego budowę albo nabycie innego lokalu nastąpiło nie później niż w ciągu 6 miesięcy od dnia zbycia. Jeżeli nabyty budynek lub lokal zajęty jest przez osoby trzecie, spełnienie warunków określonych w art. 16 ust. 2 pkt. 2-5 w/w ustawy może nastąpić w okresie 5 lat od dnia nabycia; w tym przypadku zawiesza się odpowiednio bieg terminu przedawnienia do dokonania wymiaru podatku. Nie stanowi podstawy do wygaśnięcia decyzji zbycie udziału w budynku lub lokalu na rzecz innego ze spadkobierców lub obdarowanych oraz zbycie budynku lub lokalu, jeżeli było ono uzasadnione koniecznością zmiany warunków mieszkaniowych, a nabycie innego budynku lub uzyskanie pozwolenia na jego budowę albo nabycie innego lokalu nastąpiło nie później niż w ciagu 6 miesięcy od dnia zbycia. Za powierzchnię użytkową budynku (lokalu) w rozumieniu ustawy uważa się powierzchnię mierzoną po wewnętrznej długości ścian pomieszczeń na wszystkich kondygnacjach (podziemnych i naziemnych, z wyjątkiem powierzchni piwnic i klatek schodowych oraz szybów dźwigów). Powierzchnie pomieszczeń lub ich części oraz kondygnacji o wysokości w świetle 1,40 m do 2,20 m zalicza się do powierzchni użytkowej budynku w 50%, a jeżeli wysokość jest mniejsza niż 1,40 m - powierzchnię tę pomija się.
Z uwagi na omówiony zapis ustawowy dotyczący przedmiotowej ulgi, organ podatkowy zauważa, że warunki określone w art. 16 w/w ustawy o podatku od spadków i darowizn odnoszą się wyłącznie do osób, które nie są właścicielami innego budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość (bądź będąc nimi przeniosą własność budynku lub lokalu na rzecz zstępnych, Skarbu Państwa lub gminy), nie są właścicielami spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego oraz wynikających z przydziału spółdzielni mieszkaniowych: prawa do domu jednorodzinnego lub prawa do lokalu w małym domu mieszkalnym (a w razie dysponowania tymi prawami przekażą je zstępnym lub przekażą do dyspozycji spółdzielni, w terminie 3 miesięcy od dnia złożenia zeznania podatkowego). Współwłaściciel innego budynku mieszkalnego lub lokalu może skorzystać z ulgi mieszkaniowej, wtedy gdy otrzyma w drodze spadku (darowizny) lokal bądź budynek mieszkalny w całości, jak i wtedy, gdy nabywa udział w takim lokalu lub budynku mieszkalnym. W związku z tym posiadanie ułamkowej części innej nieruchomości nie stanowi przeszkody do skorzystania z ulgi, ale pod warunkiem spełnienia pozostałych przesłanek określonych w art. 16 w/w ustawy. Jednocześnie tut. organ podatkowy zauważa, że ustawodawca określił maksymalną wysokość ulgi podatkowej z tytułu nabycia w drodze spadku (darowizny) określonych wartości majątkowych, ponieważ zgodnie z art. 16 w/w ustawy przedmiotowa ulga polega na wyłączeniu z podstawy opodatkowania wartości budynku mieszkalnego lub jego części, lokalu mieszkalnego, a także praw do takich budynków i lokali do łącznej wysokości nie przekraczającej 110 m2 powierzchni użytkowej budynku lub lokalu. Użycie w cytowanym przepisie zwrotu "do łącznej wysokości" oznacza, że w przypadku, gdy przedmiotem nabycia w drodze spadku przez spadkobierców określonych w prawomocnym postanowieniu sądu jest udział we własności budynku, to omawiana ulga podatkowa przysługuje w wysokości proporcjonalnej do wielkości udziału będącego przedmiotem dziedziczenia.
Z uwagi na powyższe stanowisko Podatnika w przedmiocie zapytania objętego niniejszym wnioskiem jest prawidłowe.

Jednocześnie tut. Organ podatkowy zauważa, że w przedmiotowej sprawie nie dokonano sądowego stwierdzenia nabycia spadku. Organ podatkowy nie dokonywał oceny stanu faktycznego w odniesieniu do ustalenia kręgów spadkobierców, gdyż nie należy to do jego właściwości. W niniejszym wniosku Podatnik oświadczył, że w przedmiotowej sprawie nie toczy się postępowanie podatkowe, kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.
Zgodnie z wnioskiem Podatnika odpowiedzi udzielono na podstawie stanu prawnego obowiązującego w dniu datowania niniejszego pisma.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj