Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
RO/423-48/06
Data
2006.08.25



Autor
Świętokrzyski Urząd Skarbowy


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Przychody


Słowa kluczowe
szkolenie pracownicze
świadczenie nieodpłatne


Pytanie podatnika
Czy koszt ponoszony przez spółki zapraszające pracowników na szkolenia firma powinna uznać jako wartość otrzymanych nieodpłatnie świadczeń ?


Naczelnik Świętokrzyskiego Urzędu Skarbowego w Kielcach działając na podstawie art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) po rozpatrzeniu wniosku Spółki otrzymanego dnia 12.05.2006 r. w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych, stwierdza, iż przedstawione we wniosku stanowisko podatnika jest prawidłowe.

Ze stanu faktycznego przedstawionego we wynika, iż Spółka produkuje narzędzia specjalne dla przemysłu motoryzacyjnego. W związku z charakterem tej produkcji spółka jest użytkownikiem systemów informatycznych potrzebnych do konstruowania produkowanych narzędzi oraz tworzenia oprogramowania sterującego pracą tych maszyn. Dostawcy zapraszają pracowników spółki odpowiedzialnych za produkcję i za techniczne przygotowanie produkcji celem przekazania informacji dotyczących własności, właściwości i parametrów technicznych swoich wyrobów, zaprezentowania możliwości oraz warunków ich użytkowania, spotkania takie nazywając szkoleniami. Koszt tych szkoleń obejmujący zazwyczaj hotel i wyżywienie pokrywa firma zapraszająca.
Spółka pyta: "Czy koszt ponoszony przez spółki zapraszające pracowników na w/w szkolenia winniśmy uznać jako wartość otrzymanych nieodpłatnie świadczeń ?"
Spółka stoi na stanowisku, iż ze względu na charakter ww. świadczeń korzyść jest po stronie dostawców wyrobów poprzez przekazywanie informacji wskazujących na przewagę swojego wyrobu. Spółka traktuje ww. rodzaje szkoleń jako szkolenia typowo reklamowe i stoi na stanowisku, iż tego rodzaju szkolenia nie powinny być traktowane jako nieodpłatne szkolenia podlegające opodatkowaniem podatkiem dochodowym od osób prawnych.

Odnosząc się do przedstawionego stanu faktycznego oraz pytania Spółki, Naczelnik Świętokrzyskiego Urzędu Skarbowego w Kielcach stwierdza co następuje:

Zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 15.02.1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.) przychodami, są w szczególności: wartość otrzymanych nieodpłatnie lub częściowo odpłatnie rzeczy lub praw, a także wartość innych nieodpłatnych lub częściowo odpłatnych świadczeń. Ustawa o podatku dochodowym od osób prawnych nie precyzuje co należy rozumieć poprzez nieodpłatne świadczenie, ograniczając się jedynie do wskazania w art. 12 ust. 6 i 6a, sposobu i kryteriów ustalania wartości nieodpłatnych i częściowo odpłatnych świadczeń. W tym zakresie w orzecznictwie sądów możemy znaleźć odniesienie do pojęcia świadczenia zawartym w kodeksie cywilnym (art. 353 k.c.).

W orzecznictwie NSA (wyrok z dn. 18.04.2001 r. sygn. akt SA/Sz 85/2000 niepubl., z dn. 19.01.2000 r. sygn. akt I SA/Wr 880/98, niepubl.) możemy znaleźć stanowisko zgodnie z którym aby można mówić o nieodpłatnych świadczeniach, musi dojść do stosunku prawnego, w wyniku którego jeden podmiot dokonuje określonego świadczenia, drugi natomiast to świadczenie otrzymuje nieodpłatnie, zwiększając w ten sposób swoje przychody objęte opodatkowaniem.
Dla celów podatkowych przez nieodpłatne świadczenia przyjmuje się te wszystkie zdarzenia prawne lub gospodarcze, których skutkiem było nieodpłatne, tj. nie związane z kosztami lub inną formą ekwiwalentu, przysporzenie majątku podatnika mające konkretny wymiar finansowy.

Z treści wniosku wynika, że szkolenia w których uczestniczą pracownicy spółki mają charakter roboczy, gdzie przedstawiciele spółki przekazują swoje uwagi, a dostawca informuje o możliwości i sposobie zaspokojenia tych potrzeb. Dostawca wprowadzając zmiany w systemie informatycznym i rozbudowując go zaprasza bezpośrednich użytkowników prezentując nowe możliwości systemu oraz informując o dalszych zmianach.
Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że celem tych szkoleń jest przekazanie pracownikom spółki informacji o cechach jakościowych, użytkowych, technicznych nowych produktów. Zdaniem Naczelnika Świętokrzyskiego Urzędu Skarbowego, działania tego typu mają charakter szkoleniowo-informacyjny, a uczestnictwo w szkoleniu ma na celu przekazanie informacji dotyczących właściwości produktów, przekazywanie informacji i edukacja o sposobach korzystania z produktów lub usług jest cechą charakterystyczną dla informacji handlowej. Jej funkcją jest przedstawienie rzeczy (towarów, usług) tak jak one faktycznie, rzeczywiście w istocie swojej się mają, a zatem szkolenia te mają również charakter marketingu i reklamy.

Wobec wyżej przedstawionego pojęcia nieodpłatnych świadczeń oraz charakteru przedmiotowych szkoleń, nie można uznać, iż uczestnictwo w tego typu szkoleniach będzie mieścić się w pojęciu nieodpłatnych świadczeń, ponieważ trudno uznać uzyskanie informacji o użytkowanych produktach za przysporzenie majątku podatnika posiadające konkretny wymiar finansowy.

Reasumując, uczestniczenie przez pracowników Spółki w ww. szkoleniach nie będzie stawiło dla Spółki przychodu z tytułu nieodpłatnych świadczeń o którym mowa w art. 12 ust. 1 pkt. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.


Trwają prace modernizacyjne serwisu, w szczególności zmienia się wygląd i układ stron. Linki do stron pozostaną niezmienione.

Dawiejsze