Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
F(P)1)06
Data
2006.07.26



Autor
Burmistrz Miasta Barczewo


Temat
Podatki i opłaty lokalne --> Przepisy ogólne --> Zakres regulacji


Słowa kluczowe
amortyzacja
budowa budynków
budownictwo
budynek
konserwacja budynków


Pytanie podatnika
Czy w przypadku dokonywania odpisów amortyzacyjnych i ulepszenia budowli w trakcie roku obowiązek podatkowy od zmienionej podstawy opodatkowania (nowej wartości) powstanie z dniem 1 stycznia w kolejnym roku podatkowym?


Działając na podstawie art. 14a § 1, §3 i §4 oraz art. 216 §1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U z 2005 r Nr 8 poz. 60 ze zm) postanawia udzielić na wniosek podatnika interpretacji art. 4 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 12 stycznia 1991r. o podatkach i opłatach lokalnych (Dz. U. Z 2002 r Nr 9, poz 84 ze tzn., uznając iż w przypadku dokonywania odpisów amortyzacyjnych i ulepszenia budowli w trakcie roku obowiązek podatkowy od zmienionej podstawy opodatkowania (nowej wartości) powstanie z dniem 1 stycznia w kolejnym roku podatkowym.

W dniu 21.07.2006 r podatnik złożył, zgodnie z art. 14a § 2 Ordynacji podatkowej, wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa w jego indywidualnej sprawie. W związku ze świadczonymi przez Spółkę usługami w zakresie dostaw gazu przewodowego odbiorcom, zobowiązani są do ciągłej i bezpiecznej zgodnej z przepisami dostawy gazu. W wyniku eksploatacji sieci gazowej zakład zobowiązany jest do utrzymania jej w bezpiecznym stanie, nie zagrażającym życiu i środowisku. W związku z powyższym sieć gazowa wymaga modernizacji, co powoduje wzrost jej wartości. Zdaniem podatnika w przypadku ulepszenia budowli obowiązek podatkowy skutkuje z dniem 1 stycznia roku następującego po roku, w którym zakończono jej modernizację, a z treści art. 6 ust. 3 wynika, że mowa jest w nim o zdarzeniu mającym wpływ na wysokość opodatkowania w tym roku. Wobec powyższego podatnik prosi o urzędową interprekację zgodnie z art 14a ustawy z dnia 26 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa,czy do powyższego stanu będzie mieć zastosowanie art. 6 ust. 3 ustawy z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych, czy należy uznać, że zmiana nastąpi dopiero w roku następnym.

Organ podatkowy uznał własne stanowisko wnioskodawcy za prawidłowe. Podatkiem od nieruchomości opodatkowane są budowle lub ich części związane z prowadzeniem działalności gospodarczej, a więc będące w posiadaniu przedsiębiorcy lub innego podmiotu prowadzącego działalność gospodarczą (art. 2 ust 1 pkt 3 w związku z art. 1a ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych). Podstawą opodatkowania budowli zgodnie z art. 4 ust. 1 pkt 3 ww. ustawy jest wartość przyjęta do dokonywania odpisów amortyzacyjnych, ustalona na dzień 1 stycznia roku podatkowego, stanowiąca podstawę obliczania amortyzacji w tym roku, niepomniejszona o odpisy amortyzacyjne-określona w sposób identyczny w przepisach ustaw o podatku dochodowym od osób fizycznych i prawnych. Zgodnie z treścią art 16h ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz 654 ze zm).

Odpisów amortyzacyjnych dokonuje się od wartości początkowej środków trwałych. Za wartość początkową środków trwałych zgodnie z art 16g ust 1 w/w ustawy uważa się:

  • w razie odpłatnego nabycia - cenę ich nabycia,
  • w razie częściowo odpłatnego nabycia, cenę ich nabycia powiększoną o wartość przychodu określonego w art. 12 ust 5a w/w ustawy,
  • w razie wytworzenia we własnym zakresie - koszt wytworzenia,
  • w razie nabycia w drodze spadku, darowizny lub w inny nieodpłatny sposób wartość rynkową z dnia nabycia, chyba że umowa darowizny albo umowa o nieodpłatnym przekazaniu określa tę wartość w niższej wysokości,
  • w razie nabycia w postaci wkładu niepieniężnego (aportu) wniesionego do spółki kapitałowej,a także udziału w spółdzielni-ustaloną przez podatnika na dzień wniesienia wkładu lub udziału wartość poszczególnych środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, nie wyższą jednak od ich wartości rynkowej. Każdy środek trwały (np. budowla)może być ulepszony.

Ulepszenie zgodnie z art 16g ust. 13 w/w ustawy polega na przebudowie, rozbudowie, rekonstrukcji, adaptacji lub modernizacji środka, które powodują wzrost jego wartości użytkowej,mierzonej w szczególności:

  • okresem używania,
  • zdolnością wy twórczą,
  • jakością produktów uzyskiwanych za pomocą ulepszonych środków trwałych,
  • kosztami eksploatacji.

Zmiana wartości początkowej może być więc następstwem ulepszenia środka trwałego i wówczas podstawą będzie nowa wartość - określona według stanu na dzień 1 stycznia roku podatkowego, niepomniejszona o dokonane odpisy amortyzacyjne. Wartość ta będzie jednak stanowić podstawę opodatkowania w roku następnym, zgodnie z art. 4 ust 1 pkt 3.
Ulepszenie budowli powodujące zmianę jej wartości w ciągu roku podatkowego, nie spowoduje zdarzenia, o którym mowa w art. 6 ust. 3, gdyż w wyniku ulepszenia budowli nie ulega zmiana jej wartości ustalona na dzień 1 stycznia 2006 r. Zmiana wartości nie wywoła, więc skutków w trakcie roku - przepis art. 6 ust. 3 ustawy z dnia 12 stycznia 1991r. o podatkach i opłatach lokalnych nie będzie miała tu zastosowania, gdyż zdarzenie, które zaistniało (ulepszenie) nie ma wpływu na wysokość opodatkowania w tym rokujecz w następnym. Nadal do końca roku podatkowego podatek powinien być naliczany od starej wartości

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia. Zgodnie z art 14b § 1 Ordynacji podatkowej interpretacja nie jest dla wnioskodawcy wiążąca.

Na niniejsze postanowienie przysługuje zażalenie do Samorządowego Kolegium Odwoławczedo w Olsztynie, które wnosi się za pośrednictwem Burmistrza Miasta Barczewa w terminie 7 dni od dnia doręczenia postanowienia.

Stosownie do postanowień art. 222 Ordynacja podatkowa zażalenie na niniejsze postanowienie powinno zawietac zarzuty przeciw postanowieniu, określić istotę i zakres żądania będącego podmiotem zażalenia oraz wskazać dowody uzasadniające to żądaanie. Na zażalenie winna być wniesiona opłata skarbowa.


Trwają prace modernizacyjne serwisu, w szczególności zmienia się wygląd i układ stron. Linki do stron pozostaną niezmienione.

Dawiejsze