Interpretacja Urzędu Skarbowego Kraków-Podgórze
PD/415-33/06/R1
z 22 kwietnia 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PD/415-33/06/R1
Data
2006.04.22



Autor
Urząd Skarbowy Kraków-Podgórze


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Zryczałtowany podatek dochodowy --> Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych


Słowa kluczowe
odliczenia od podatku
odliczenie od dochodu
składki na ubezpieczenia społeczne
ubezpieczenia społeczne
ubezpieczenia zdrowotne


Pytanie podatnika
Czy podatnik, prowadząc działalność gospodarczą w formie spółki cywilnej opodatkowaną na zasadach ogólnych i w firmie jednoosobowej opodatkowaną zryczałtowanym podatkiem dochodowym od przychodów ewidencjonowanych, może odliczać od przychodu zapłacone składki na ubezpieczenie społeczne oraz od zryczałtowanego podatku zapłacone składki na ubezpieczenie zdrowotne, a nie dokonywać tych odliczeń odpowiednio od dochodu i podatku dochodowego?


P O S T A N O W I E N I E

Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków-Podgórze, działając na podstawie art. 14a § 1, i 4 ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jednolity: Dz. U. z 2005 r. nr 8, poz. 60 ze zm.), po rozpatrzeniu Pana wniosku z dnia 22.02.2006 r. w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych stwierdza, iż przedstawione we wniosku stanowisko jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

Po analizie stanu faktycznego tut. organ uznał, iż podatnik jest uprawniony do złożenia wniosku o wydanie interpretacji, a w sprawie tej nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa, albo postępowanie przed sądem administracyjnym.
Ze złożonego wniosku i danych będących w posiadaniu tut. Urzędu wynika, że prowadzi Pan działalność gospodarczą w formie spółki cywilnej opodatkowaną na zasadach ogólnych oraz w firmie jednoosobowej opodatkowaną zryczałtowanym podatkiem dochodowym od przychodów ewidencjonowanych.

Zwrócił się Pan z zapytaniem, czy można odliczać od przychodu zapłacone składki na ubezpieczenie społeczne oraz od zryczałtowanego podatku zapłacone składki na ubezpieczenie zdrowotne, a nie dokonywać tych odliczeń odpowiednio od dochodu i podatku dochodowego.

Mając na uwadze przedstawiony w piśmie stan faktyczny oraz Pana stanowisko w sprawie, tutejszy organ podatkowy informuje, iż opodatkowanie zryczałtowanym podatkiem dochodowym reguluje ustawa z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. z 1998 r. nr 144, poz. 930 ze zm.).
Zgodnie z art. 11 tej ustawy, podatnik uzyskujący przychody z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej opodatkowanej zryczałtowanym podatkiem dochodowym, może odliczyć od przychodu m.in. kwoty składek na ubezpieczenia społeczne, o których mowa w art. 26 ust. 1 pkt. 2 lit. a ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jednolity - Dz. U. z 2000 r. nr 14 poz. 176, ze zm.), zapłacone bezpośrednio na własne ubezpieczenia emerytalne, rentowe, chorobowe oraz wypadkowe podatnika (...), jeżeli nie zostały odliczone od dochodu lub nie zostały zaliczone do kosztów uzyskania przychodów na podstawie ustawy o podatku dochodowym.
Jeżeli podatnik uzyskuje przychody wymienione w art. 6 ust. 1 lub 1a ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, opodatkowane różnymi stawkami i dokonuje odliczeń od przychodów, odliczeń tych dokonuje od każdego rodzaju przychodu w takim stosunku, w jakim w roku podatkowym pozostają poszczególne przychody opodatkowane różnymi stawkami w ogólnej kwocie przychodów (art. 11 ust. 3 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym).
Z kolei w myśl art. 13 ust. 1 w/w ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym, ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, w pierwszej kolejności ulega obniżeniu o kwotę składki na ubezpieczenie zdrowotne opłaconej przez podatnika, o której mowa w art. 27b ust. 1 ustawy o podatku dochodowym, zapłaconej w roku podatkowym zgodnie z przepisami o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, o ile nie została odliczona od podatku dochodowego.
Art. 27b ust. 2 i 3 w/w ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych stanowi, iż kwota stawki na ubezpieczenie zdrowotne, o którą zmniejsza się podatek, nie może przekroczyć 7,75% podstawy wymiaru tej składki. Wysokość wydatków na cele określone w ust. 1 ustala się na podstawie dokumentów stwierdzających ich poniesienie.
Zarówno ustawa z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym, jak i ustawa z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych dopuszczają możliwość odliczania składek na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne zgodnie z przytoczonymi wyżej przepisami. Zatem nie ma przeszkód, żeby w 2006 r. odliczać od przychodów zapłacone składki na ubezpieczenie społeczne, a od zryczałtowanego podatku dochodowego zapłacone składki na ubezpieczenie zdrowotne, przy spełnieniu innych warunków wynikających z w/w ustaw.

Powyższa interpretacja:
- dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę, traci swoją moc z chwilą zmiany przepisów prawa jej dotyczących;
- nie jest wiążąca dla podatnika/ następcy prawnego podatnika odpowiedzialnego za zaległości podatkowe, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej.

Na powyższe postanowienie przysługuje zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie, za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego Kraków-Podgórze w terminie 7 dni od daty doręczenia niniejszego postanowienia (art. 236 Ordynacji podatkowej).



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj