Interpretacja Pomorskiego Urzędu Skarbowego
PV/443-1/VI/2006/JD
z 29 marca 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PV/443-1/VI/2006/JD
Data
2006.03.29



Autor
Pomorski Urząd Skarbowy


Temat
Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Zwolnienia --> Zwolnienie od podatku


Słowa kluczowe
administrowanie wierzytelnościami
fundusz inwestycyjny
fundusz sekurytyzacyjny
obsługa
podatek od towarów i usług
zwolnienia z podatku od towarów i usług


Pytanie podatnika
Czy usługi polegające na obsłudze, w ramach zawartej umowy, nabytych przez fundusz inwestycyjny sekurytyzowanych wierzytelności, korzystają ze zwolnienia od podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 12 ustawy o VAT?


POSTANOWIENIE

Naczelnik Pomorskiego Urzędu Skarbowego w Gdańsku na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) po rozpatrzeniu wniosku Podatnika z dnia 02.01.2006 r. (data wpływu do tut. Urzędu 03.01.2006 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie zwolnienia od podatku od towarów i usług działalności polegającej na obsłudze, w ramach zawartej umowy, nabytych przez fundusz inwestycyjny sekurytyzowanych wierzytelności, w świetle ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), zwanej dalej ustawą o VAT,

stwierdza, że :

stanowisko przedstawione w tym wniosku jest prawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego.

UZASADNIENIE

Podatnik zamierza zawrzeć umowę z funduszem inwestycyjnym o obsługę sekurytyzowanych wierzytelności nabytych przez ten fundusz. Przedmiotowa obsługa polega na: podejmowaniu wszelkich czynności prawnych i faktycznych mających na celu realizację świadczeń wynikających z wierzytelności, rozliczaniu i wycenie obsługiwanych wierzytelności oraz przechowywaniu i archiwizacji dokumentów dotyczących obsługiwanych wierzytelności. Podatnik załączył do wniosku opinię Urzędu Statystycznego w Łodzi w zakresie grupowania przedmiotowych usług.

Urząd Statystyczny w Łodzi zakwalifikował wymienione usługi do grupowania PKWiU 67.12.10 - 00 "Usługi maklerskie na rynkach papierów wartościowych oraz zarządzania funduszami". Jednocześnie w związku z § 2 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 6 kwietnia 2004 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) (Dz.U.

Nr 89 poz. 844 ze zm.), zgodnie z którym do celów podatkowych nadal stosuje się Polską Klasyfikację Wyrobów i Usług (PKWiU), wprowadzoną uprzednio obowiązującym  rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 18 marca 1997 r. (Dz.U. Nr 42 poz. 264 ze zm.), Urząd Statystyczny wyraził opinię, że w/wym. usługi mieściły się w grupowaniu PKWiU 67.12.10 - 00 "Usługi maklerskie na rynkach papierów wartościowych oraz zarządzanie funduszami na zlecenie".

Podatnik zwraca się z zapytaniem, czy w/wym. usługi korzystają ze zwolnienia od podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 12 ustawy o VAT.

Zdaniem Podatnika przedmiotowe czynności wykonywane na rzecz funduszu inwestycyjnego można uznać za zarządzanie portfelem inwestycyjnym (aktywami) funduszu na zlecenie. Stanowisko to potwierdza umieszczenie ich przez Urząd Statystyczny w Łodzi w grupowaniu PKWiU 67.12.10 - 00 "Usługi maklerskie na rynkach papierów wartościowych oraz zarządzanie funduszami". Wobec powyższego przedmiotowe usługi korzystają ze zwolnienia od podatku od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 12 ustawy o VAT.

Po przeanalizowaniu zaprezentowanego we wniosku stanu faktycznego oraz stanowiska wnioskodawcy, mając na uwadze obowiązujące przepisy prawa tut. Organ podatkowy stwierdza, co następuje :

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że Podatnik zamierza zawrzeć umowę z funduszem inwestycyjnym o obsługę sekurytyzowanych wierzytelności nabytych przez ten fundusz. Przedmiotowa obsługa polega na: podejmowaniu wszelkich czynności prawnych i faktycznych mających na celu realizację świadczeń wynikających z wierzytelności, rozliczaniu i wycenie obsługiwanych wierzytelności oraz przechowywaniu i archiwizacji dokumentów dotyczących obsługiwanych wierzytelności. Podatnik załączył do wniosku opinię Urzędu Statystycznego w Łodzi w zakresie grupowania przedmiotowych usług.

Zakres przedmiotowy opodatkowania podatkiem od towarów i usług został określony w art. 5 ust. 1 ustawy o VAT, zgodnie z którym opodatkowaniu tym podatkiem podlegają m.in. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Zgodnie z art. 8 ust. 1 ustawy o VAT, przez świadczenie usług rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów.

W myśl art. 8 ust. 3 ustawy o VAT usługi wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej są identyfikowane za pomocą tych klasyfikacji, z wyjątkiem usług elektronicznych.

Zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 12 lit. a) oraz lit. b) ustawy o VAT, zwalnia się od podatku usługi zarządzania funduszami inwestycyjnymi i zbiorczymi portfelami papierów wartościowych - w rozumieniu przepisów o funduszach inwestycyjnych oraz portfelami inwestycyjnymi tych funduszy lub ich częścią.

W myśl art. 183 ust. 1 ustawy z dnia 27 maja 2004 r. o funduszach inwestycyjnych (Dz.U. Nr 146, poz. 1546 ze zm.) fundusz inwestycyjny zamknięty może być utworzony jako fundusz sekurytyzacyjny dokonujący emisji certyfikatów inwestycyjnych w celu zgromadzenia środków na nabycie wierzytelności, w tym wierzytelności finansowanych ze środków publicznych w rozumieniu odrębnych przepisów, lub praw do świadczeń z tytułu określonych wierzytelności.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że Urząd Statystyczny w Łodzi, w odpowiedzi na wniosek Podatnika, wyraził opinię, iż przedmiotowa obsługa wierzytelności sekurytyzowanych mieściła się w grupowaniu PKWiU 67.12.10 - 00 "Usługi maklerskie na rynkach papierów wartościowych oraz zarządzanie funduszami na zlecenie" - w Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU), wprowadzonej rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 18 marca 1997 r.

W świetle powyższego należy stwierdzić, że świadczenie na rzecz funduszu inwestycyjnego przedmiotowej obsługi wierzytelności sekurytyzowanych - podlega zwolnieniu od podatku od towarów i usług.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj