Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
GFB-3113/52/2006
Data
2006.06.05



Autor
Wójt Gminy Kobylnica


Temat
Podatki i opłaty lokalne


Słowa kluczowe
modernizacja
obowiązek podatkowy
odpisy amortyzacyjne
podatek od nieruchomości
ulepszenie środka trwałego
wartość początkowa środka trwałego


Pytanie podatnika
Czy obowiązek podatkowy w przypadku modernizacji budowli powstaje od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym ukończono modernizację, czy od 1 stycznia roku następnego po roku, w którym nastąpiło zwiększenie wartości ?


POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14 a § l i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku - Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U z 2005 roku Nr 8, poz. 60 ze zmianami) po rozpatrzeniu wniosku Spółki z o.o Oddział w ........o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie powstania obowiązku podatkowego w podatku od nieruchomości od zmodernizowanych budowli

stwierdzam, że

stanowisko przedstawione w tym wniosku jest prawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego.

UZASADNIENIE

STAN FAKTYCZNY W SPRAWIE

Według stanu faktycznego przedstawionego w piśmie z dnia 10 kwietnia 2006 roku (znak AN/657/06, które do Urzędu Gminy Kobylnica wpłynęło 14.04.2006 roku, uzupełnionym pismem z dnia 12.05.2006 roku), Spółka w związku ze świadczonymi usługami w zakresie dostawy gazu przewodowego odbiorcom, zobowiązana jest do ciągłej i bezpiecznej zgodnej z przepisami dostawy gazu. W wyniku ciągłej eksploatacji sieci gazowej Spółka zobowiązana jest do utrzymania jej w bezpiecznym stanie, nie zagrażającym życiu i środowisku.

Dlatego też sieć gazowa wymaga modernizacji. Według Spółki modernizacja, jak sama nazwa wskazuje to działanie prowadzące do ulepszenia środka trwałego (obiektu budowlanego, urządzenia technicznego) zmieniająca przynajmniej jeden z jego początkowych parametrów technicznych oraz zwiększająca jego wartość początkową. Wydatki na modernizację zwiększają wartość początkową środków trwałych i są rozliczane poprzez odpisy amortyzacyjne zgodnie z ustawą o rachunkowości i ustawą podatkową.

ZAPYTANIE POSTAWIONE PRZEZ PODATNIKA

Czy obowiązek podatkowy w przypadku modernizacji budowli powstaje od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym ukończono modernizację , czy od 1 stycznia roku następnego po roku, w którym nastąpiło zwiększenie wartości ?

Zdaniem Spółki obowiązek podatkowy przy nie zmienionym sposobie wykorzystywania gazociągów itp. budowli, skutkuje z dniem l stycznia roku następującego po roku, w którym zakończono modernizację.

INFORMACJA O ZAKRESIE STOSOWANIA PRZEPISÓW PRAWA PODATKOWEGO I STANOWISKO TUT. ORGANU PODATKOWEGO

Tut. organ podatkowy po rozpatrzeniu wniosku strony, w świetle przedstawionego w nim stanu faktycznego oraz w oparciu o obowiązujące w tym zakresie przepisy prawa stwierdza, że do opisanego stanu faktycznego mają zastosowanie następujące normy prawa podatkowego.

Zgodnie z art. 2 ust. l pkt 3 ustawy z dnia 12 stycznia 1991 roku o podatkach i opłatach lokalnych ( Dz. U. z 2002 roku Nr 9, poz. 84 z późn. zm.) budowle związane z prowadzeniem działalności gospodarczej podlegają opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości.

Podstawę opodatkowania dla budowli związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej stanowi, w myśl art. 4 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, wartość, o której mowa w przepisach o podatkach dochodowych, ustalona na dzień l stycznia roku podatkowego stanowiąca podstawę obliczania amortyzacji w tym roku, nie pomniejszona o odpisy amortyzacyjne, a w przypadkach budowli całkowicie zamortyzowanych ich wartość z dnia l stycznia roku, w którym dokonano ostatniego odpisu amortyzacyjnego.

Użyte przez ustawodawcę sformułowanie "wartość ustalona na dzień l stycznia roku podatkowego" wskazuje, że chodzi tu o "wartość do dokonywania odpisów amortyzacyjnych" na potrzeby podatkowe, a zatem za podstawę opodatkowania budowli należy uważać wartość początkową budowli, stanowiącą podstawę do dokonywania odpisów amortyzacyjnych, ustaloną na dzień l stycznia roku podatkowego.

Do końca roku dla opodatkowania podatkiem od nieruchomości właściwa jest wartość ustalona na dzień l stycznia . W tym kontekście zmiana wartości amortyzacyjnej budowli w trakcie roku nie ma znaczenia dla jej opodatkowania, ale tylko w danym roku. Nowa wartość budowli powinna być jednak uwzględniona przy obliczaniu podatku na nowy rok podatkowy. W tym przypadku na dzień l stycznia wartość ta będzie inna niż na pierwszy dzień roku poprzedniego, co bezpośrednio wpłynie na wysokość płaconego podatku.

Zgodnie z art. 6 ust. 2 ustawy z dnia 12 stycznia 1991 roku o podatkach i opłatach lokalnych (tekst jedn. Dz. U. z 2002 roku, Nr 9, poz. 84, ze zmianami), jeżeli okolicznością, od której jest uzależniony obowiązek podatkowy, jest istnienie budowli albo budynku lub jego części, obowiązek podatkowy powstaje z dniem l stycznia roku następującego po roku, w którym budowa została zakończona albo w którym rozpoczęto użytkowanie budynku lub jego części przed ich ostatecznym wykończeniem. Zasadą w przypadku nowo wybudowanych nieruchomości bądź budowli w podatku od nieruchomości jest, że obowiązek podatkowy w stosunku do nich powstaje z dniem l stycznia roku następującego po roku, w którym zakończono bądź rozpoczęto użytkowanie tych obiektów. Dotyczy to również modernizacji budowli wpływającej na ich wartość początkową.

Obowiązek podatkowy w podatku od nieruchomości zamortyzowanych budowli powstaje zatem z dniem l stycznia roku następującego po roku, w którym zakończono modernizację.

Mając na uwadze powyższe stanowisko przedstawione we wniosku strony uznać należy za prawidłowe.


Trwają prace modernizacyjne serwisu, w szczególności zmienia się wygląd i układ stron. Linki do stron pozostaną niezmienione.

Dawiejsze