Interpretacja Wójta Gminy Kobylnica
GFB-3113/52/2006
z 5 czerwca 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
GFB-3113/52/2006
Data
2006.06.05



Autor
Wójt Gminy Kobylnica


Temat
Podatki i opłaty lokalne


Słowa kluczowe
modernizacja
obowiązek podatkowy
odpisy amortyzacyjne
podatek od nieruchomości
ulepszenie środka trwałego
wartość początkowa środka trwałego


Pytanie podatnika
Czy obowiązek podatkowy w przypadku modernizacji budowli powstaje od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym ukończono modernizację, czy od 1 stycznia roku następnego po roku, w którym nastąpiło zwiększenie wartości ?


POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14 a § l i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku - Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U z 2005 roku Nr 8, poz. 60 ze zmianami) po rozpatrzeniu wniosku Spółki z o.o Oddział w ........o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie powstania obowiązku podatkowego w podatku od nieruchomości od zmodernizowanych budowli

stwierdzam, że

stanowisko przedstawione w tym wniosku jest prawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego.

UZASADNIENIE

STAN FAKTYCZNY W SPRAWIE

Według stanu faktycznego przedstawionego w piśmie z dnia 10 kwietnia 2006 roku (znak AN/657/06, które do Urzędu Gminy Kobylnica wpłynęło 14.04.2006 roku, uzupełnionym pismem z dnia 12.05.2006 roku), Spółka w związku ze świadczonymi usługami w zakresie dostawy gazu przewodowego odbiorcom, zobowiązana jest do ciągłej i bezpiecznej zgodnej z przepisami dostawy gazu. W wyniku ciągłej eksploatacji sieci gazowej Spółka zobowiązana jest do utrzymania jej w bezpiecznym stanie, nie zagrażającym życiu i środowisku.

Dlatego też sieć gazowa wymaga modernizacji. Według Spółki modernizacja, jak sama nazwa wskazuje to działanie prowadzące do ulepszenia środka trwałego (obiektu budowlanego, urządzenia technicznego) zmieniająca przynajmniej jeden z jego początkowych parametrów technicznych oraz zwiększająca jego wartość początkową. Wydatki na modernizację zwiększają wartość początkową środków trwałych i są rozliczane poprzez odpisy amortyzacyjne zgodnie z ustawą o rachunkowości i ustawą podatkową.

ZAPYTANIE POSTAWIONE PRZEZ PODATNIKA

Czy obowiązek podatkowy w przypadku modernizacji budowli powstaje od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym ukończono modernizację , czy od 1 stycznia roku następnego po roku, w którym nastąpiło zwiększenie wartości ?

Zdaniem Spółki obowiązek podatkowy przy nie zmienionym sposobie wykorzystywania gazociągów itp. budowli, skutkuje z dniem l stycznia roku następującego po roku, w którym zakończono modernizację.

INFORMACJA O ZAKRESIE STOSOWANIA PRZEPISÓW PRAWA PODATKOWEGO I STANOWISKO TUT. ORGANU PODATKOWEGO

Tut. organ podatkowy po rozpatrzeniu wniosku strony, w świetle przedstawionego w nim stanu faktycznego oraz w oparciu o obowiązujące w tym zakresie przepisy prawa stwierdza, że do opisanego stanu faktycznego mają zastosowanie następujące normy prawa podatkowego.

Zgodnie z art. 2 ust. l pkt 3 ustawy z dnia 12 stycznia 1991 roku o podatkach i opłatach lokalnych ( Dz. U. z 2002 roku Nr 9, poz. 84 z późn. zm.) budowle związane z prowadzeniem działalności gospodarczej podlegają opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości.

Podstawę opodatkowania dla budowli związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej stanowi, w myśl art. 4 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, wartość, o której mowa w przepisach o podatkach dochodowych, ustalona na dzień l stycznia roku podatkowego stanowiąca podstawę obliczania amortyzacji w tym roku, nie pomniejszona o odpisy amortyzacyjne, a w przypadkach budowli całkowicie zamortyzowanych ich wartość z dnia l stycznia roku, w którym dokonano ostatniego odpisu amortyzacyjnego.

Użyte przez ustawodawcę sformułowanie "wartość ustalona na dzień l stycznia roku podatkowego" wskazuje, że chodzi tu o "wartość do dokonywania odpisów amortyzacyjnych" na potrzeby podatkowe, a zatem za podstawę opodatkowania budowli należy uważać wartość początkową budowli, stanowiącą podstawę do dokonywania odpisów amortyzacyjnych, ustaloną na dzień l stycznia roku podatkowego.

Do końca roku dla opodatkowania podatkiem od nieruchomości właściwa jest wartość ustalona na dzień l stycznia . W tym kontekście zmiana wartości amortyzacyjnej budowli w trakcie roku nie ma znaczenia dla jej opodatkowania, ale tylko w danym roku. Nowa wartość budowli powinna być jednak uwzględniona przy obliczaniu podatku na nowy rok podatkowy. W tym przypadku na dzień l stycznia wartość ta będzie inna niż na pierwszy dzień roku poprzedniego, co bezpośrednio wpłynie na wysokość płaconego podatku.

Zgodnie z art. 6 ust. 2 ustawy z dnia 12 stycznia 1991 roku o podatkach i opłatach lokalnych (tekst jedn. Dz. U. z 2002 roku, Nr 9, poz. 84, ze zmianami), jeżeli okolicznością, od której jest uzależniony obowiązek podatkowy, jest istnienie budowli albo budynku lub jego części, obowiązek podatkowy powstaje z dniem l stycznia roku następującego po roku, w którym budowa została zakończona albo w którym rozpoczęto użytkowanie budynku lub jego części przed ich ostatecznym wykończeniem. Zasadą w przypadku nowo wybudowanych nieruchomości bądź budowli w podatku od nieruchomości jest, że obowiązek podatkowy w stosunku do nich powstaje z dniem l stycznia roku następującego po roku, w którym zakończono bądź rozpoczęto użytkowanie tych obiektów. Dotyczy to również modernizacji budowli wpływającej na ich wartość początkową.

Obowiązek podatkowy w podatku od nieruchomości zamortyzowanych budowli powstaje zatem z dniem l stycznia roku następującego po roku, w którym zakończono modernizację.

Mając na uwadze powyższe stanowisko przedstawione we wniosku strony uznać należy za prawidłowe.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj