31106/1/2006
Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
31106/1/2006
Data
2006.05.26
Autor
Wójt Gminy Wejherowo
Temat
Podatki i opłaty lokalne --> Podatek od nieruchomości
Słowa kluczowe
modernizacja
obowiązek podatkowy
odpisy amortyzacyjne
podatek od nieruchomości
ulepszenie środka trwałego
wartość początkowa środka trwałego
Pytanie podatnika
Czy przy nie zmienionym sposobie wykorzystywania gazociągów, zmiana opodatkowania przedmiotowych budowli skutkuje z dniem 1 stycznia następującego po roku, w którym zakończono modernizację?
POSTANOWIENIE Na podstawie art. 14 a, 14 b, 14 c w związku z art. 216 i 217 ustawy z dnia 29.08.1997 roku Ordynacja podatkowa ( Dz. U. Nr 8, poz. 60 z 2005 roku ze zmianami) oraz w oparciu o art.6 ust. 3 ustawy z dnia 12.01.1991 roku o podatkach i opłatach lokalnych ( Dz. U. Nr 9, poz.84 z 2002 roku ze zmianami) w odpowiedzi na wniosek o udzielenie interpretacji przepisów podatkowych w zakresie podatku od nieruchomości od zmodernizowanych budowli z dnia 9.05.2006 roku Spółki, Oddział w ....... z siedzibą w ......... Wójt Gminy Wejherowo postanawia: stanowisko podatnika w zakresie stosowania przepisów art. 6 ust.3 w związku z art. 4 ust. l pkt 3 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych dotyczącego stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i obowiązującego stanu prawnego uznać za nieprawidłowe. UZASADNIENIE Podatnik w dniu 12.05.2006 roku złożył, zgodnie z art.14 a § 2 Ordynacji podatkowej, wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji, co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w jego indywidualnej sprawie. We wniosku wskazał, iż w związku ze świadczonymi przez Spółkę usługami w zakresie dostaw gazu przewodowego oraz w wyniku ciągłej eksploatacji sieci gazowej - zakład zobowiązany jest do utrzymania instalacji w bezpiecznym stanie. Z tego względu sieć gazowa wymaga modernizacji, co skutkuje w efekcie zwiększeniem wartości początkowej środków trwałych. Według podatnika, przy nie zmienionym sposobie wykorzystywania gazociągów, zmiana opodatkowania powyższych budowli skutkuje z dniem 1 stycznia następującego po roku, w którym zakończono modernizację, nie zaś od następnego miesiąca. Po rozpatrzeniu wniosku. Wójt Gminy Wejherowo zważył, co następuje:
W świetle przytoczonych wyżej przepisów należy stwierdzić:
Jest istotna różnica polegająca na budowie i modernizacji:
Wyjaśnienie tej zasadniczej różnicy pozwala na zinterpretowanie obowiązku podatkowego w podatku od nieruchomości w stosunku do już istniejących i modernizowanych budowli podatnika. Mianowicie w tym przypadku obowiązek ten został określony we wspomnianym wcześniej art. 6 ust. 3 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, zgodnie z którym jeżeli w trakcie roku podatkowego zaistniało zdarzenie mające wpływ na wysokość opodatkowania w tym roku, podatek ulega podwyższeniu, poczynając od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym nastąpiło to zdarzenie. Koniecznym warunkiem do stosowania tego przepisu jest łączne wystąpienie dwóch przesłanek: zaistnienie zdarzenia oraz wpływ tego zdarzenia na wysokość opodatkowania w roku podatkowym. Niewątpliwie - dokonanie modernizacji budowli jest tym zdarzeniem a wzrost wartości budowli ma wpływ na wysokość opodatkowania w danym roku. Dlatego też podmiot jest zobowiązany w trakcie roku korygować podstawę do obliczenia podatku od nieruchomości od budowli istniejących w trakcie roku podatkowego, jeśli nastąpiło zdarzenie mające wpływ na wysokość tego podatku. Podstawę opodatkowania stanowi wartość stanowiąca podstawę obliczenia amortyzacji na dzień powstania obowiązku podatkowego - zgodnie z art. 4 ust.l pkt 3 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych. Z uwagi na powyższe argumenty - Wójt Gminy Wejherowo - postanawia uznać stanowisko podatnika za nieprawidłowe, gdyż w przedstawionym stanie faktycznym występującym u podatnika, od zmodernizowanych budowli obowiązek podatkowy powstaje od następnego miesiąca następującego po zakończeniu modernizacji, a podstawę opodatkowania stanowi wartość stanowiąca podstawę obliczenia amortyzacji na dzień zakończenia modernizacji. Interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia - zgodnie z art. 14 b Ordynacji podatkowej. |