Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
brak
Data
2006.07.21



Autor
Burmistrz Miasta Namysłowa


Temat
Podatki i opłaty lokalne --> Podatek od nieruchomości --> Przedmiot opodatkowania


Słowa kluczowe
grunty
linia energetyczna
obowiązek podatkowy
podatek od nieruchomości


Pytanie podatnika
Czy obowiązek podatkowy w podatku od nieruchomości - od budowli w postaci linii energetycznych posadowionych na gruntach będących własnością Skarbu Państwa, a znajdujących się w zarządzie PGL Lasy Państwowe- ciąży na Państwowym Gospodarstwie Leśnym "Lasy Państwowe", czy też na właścicielu tych budowli?


P o s t a n o w i e n i e

Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 Ordynacji podatkowej ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa ( Dz.U. z 2005 r. Nr 8 poz. 60 ze zm. ) w związku z wnioskiem z dnia ............ Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe Nadleśnictwa ...............w sprawie interpretacji przepisów prawa podatkowego

postanawiam

udzielić pisemnej interpretacji w przedmiocie obowiązku podatkowego w podatku od nieruchomości - od budowli w postaci linii energetycznych posadowionych na gruntach będących własnością Skarbu Państwa, a znajdujących się w zarządzie Państwowego Gospodarstwa Leśnego " Lasy Państwowe " .

Z wniosku Strony wynikał następujący stan faktyczny : na gruntach Lasów Państwowych w obrębach: ................są posadowione linie energetyczne, których właścicielem jest .............Koncern Energetyczny SA Oddział w ............ Przedmiotowe grunty, na których posadowione są linie energetyczne sklasyfikowane są jako las (Ls). Z art. 49 K.c. wynika , że "urządzenia służące do doprowadzania lub odprowadzania wody, pary, gazu, prądu elektrycznego oraz inne urządzenia podobne nie należą do części składowych gruntu lub budynku, jeżeli wchodzą w skład przedsiębiorstwa lub zakładu" . Stąd jako stanowiące odrębny od gruntu przedmiot opodatkowania winny podlegać opodatkowaniu jako budowle .

Mając powyższe na uwadze, zgodnie z art. 2 ust. 1 ustawy z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych (Dz.U. z 2002 r. Nr 9 poz. 84 ze zm.) opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości podlegają grunty, budynki lub ich części oraz budowle lub ich części związane z działalnością gospodarczą.
Budowlą, stosownie do art. 1a ust. 1 pkt 2 cytowanej ustawy, jest obiekt budowlany w rozumieniu przepisów prawa budowlanego niebędący budynkiem lub obiektem małej architektury, a także urządzenie budowlane w rozumieniu przepisów prawa budowlanego związane z obiektem budowlanym, które zapewnia możliwość użytkowania obiektu zgodnie z jego przeznaczeniem.
Zgodnie z art. 3 pkt 1 lit b ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. - Prawo budowlane ( Dz.U. z 2003 r. Nr 207 poz. 2016 ze zm.) budowla to obiekt budowlany stanowiący całość techniczno -użytkową wraz z instalacjami i urządzeniami. Art. 3 pkt 3 tej ustawy zawiera przykładowy wykaz obiektów budowlanych zaliczonych do budowli, np. (...) sieci techniczne, sieci uzbrojenia terenu, (...).
Stosownie do art. 2 pkt 11 ustawy z dnia 17 maja 1989 r. Prawo geodezyjne i kartograficzne (Dz.U. z 2005 r. Nr 240 poz. 2027), pod pojęciem sieci uzbrojenia terenu rozumie się wszelkiego rodzaju nadziemne, naziemne i podziemne przewody i urządzenia: wodociągowe, kanalizacyjne, gazowe, cieplne, telekomunikacyjne, elektroenergetyczne i inne.
Z uwagi na występującą zgodność terminologiczną pojęć zawartych w przepisach prawapodatkowego oraz odrębnych ustaw należy uznać, że na budowlę sieciową, jaką jest sieć elektroenergetyczna, składa się nie tylko sama konstrukcja budowlana, ale także to , co znajduje się w niej lub poza nią, o ile elementy te są związane z prowadzeniem działalności energetycznej( np. linie wysokiego napięcia). Sieć elektroenergetyczna stanowi budowlę niezależnie od tego, jaka jest jej konstrukcja, ( np. napowietrzna lub podziemna), ani kto jest właścicielem jej poszczególnych części. W przypadku sieci elektroenergetycznej budowlą jest zbiór poszczególnych elementów konstrukcyjnych oraz urządzeń i instalacji, które zostały połączone w celu realizacji określonego zadania. Opodatkowaniu będzie zatem podlegać każdy z elementów budowli sieci elektroenergetycznej stanowiącej integralną całość techniczno-użytkową.

W przypadku sieci elektroenergetycznej wartość części budowli ( np. kabli) umieszczonych w obcej sieci uzbrojenia terenu, określa na potrzeby amortyzacji właściciel kabli, który powinien wykazać ich wartość w deklaracji na podatek od nieruchomości.

Należy zauważyć, że zgodnie z art. 3 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, podatnikami podatku od nieruchomości są osoby fizyczne, osoby prawne, jednostki organizacyjne w tym spółki nieposiadające osobowości prawnej , będące właścicielami nieruchomości lub obiektów budowlanych.

W związku z powyższym obowiązek podatkowy w zakresie podatku od nieruchomości za budowle ( sieci elektroenergetyczne) ciąży na właścicielu przedmiotowej nieruchomości , którym jest ............Koncern Energetyczny...................

Interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania prawa podatkowego udzielono w oparciu o stan faktyczny przedstawiony w piśmie Strony oraz w oparciu o stan prawny na dzień udzielania niniejszej odpowiedzi.

Na postanowienie służy prawo wniesienia zażalenia do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w ......................... za pośrednictwem tut. organu podatkowego w terminie 7 dni od dnia otrzymania postanowienia.


Trwają prace modernizacyjne serwisu, w szczególności zmienia się wygląd i układ stron. Linki do stron pozostaną niezmienione.

Dawiejsze