Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
ZP/44346/06
Data
2006.07.06



Autor
Urząd Skarbowy Poznań-Śródmieście


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Przepisy ogólne

Podatek od towarów i usług --> Podstawa opodatkowania --> Podstawa opodatkowania


Słowa kluczowe
dofinansowanie
dotacja
opodatkowanie
podatek od towarów i usług


Pytanie podatnika
Czy otrzymane dofinansowanie na realizację zadania z zakresu działalności wspomagającej badania (zakup literatury naukowej, oprawę czasopism zgromadzonych w bibliotece, rekordy do systemu komputerowego katalogu książek i czasopism) podlega opodatkowaniu podatkiem VAT?


Naczelnik Urzędu Skarbowego Poznań-Śródmieście, po szczegółowym rozpoznaniu wniosku z dnia 5 czerwca 2006r. (data wpływu 7.06.2006r.), w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji, co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego stwierdza, że stanowisko podatnika jest prawidłowe.

Podatnik zwrócił się z pytaniem:

Czy otrzymane dofinansowanie na realizację zadania z zakresu działalności wspomagającej badania (zakup literatury naukowej, oprawę czasopism zgromadzonych w bibliotece, rekordy do systemu komputerowego katalogu książek i czasopism) podlega opodatkowaniu podatkiem VAT?

We wniosku podatnik przedstawił następujący stan faktyczny:

#61485; podatnik prowadzi działalność gospodarczą, przedmiotem której jest popularyzacja i rozpowszechnianie wiedzy w społeczeństwie w zakresie problematyki europejskiej,

#61485; Podatnik jest zarejestrowanym podatnikiem podatku od towarów i usług,

#61485; Podatnik nie jest stroną postępowania podatkowego, kontroli podatkowej jak również postępowania przed sądem administracyjnym.

#61485; Podatnik otrzymał dofinansowanie na realizację zadania z zakresu działalności wspomagającej badania. Środki te zostaną przeznaczone na zakup literatury naukowej, oprawę czasopism zgromadzonych w bibliotece oraz na rekordy do systemu komputerowego katalogu książek i czasopism.

Zdaniem podatnika, zgodnie z art. 29 z zastrzeżeniem ust. 2-22, art. 119 oraz art. 120 ust. 4 i 5 ustawy z dnia 11 maja 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm), zwanej dalej ustawą, podstawą opodatkowania jest obrót. Obrotem jest kwota należna z tytułu sprzedaży, pomniejszona o kwotę podatku należnego. Kwota należna obejmuje całość świadczenia należnego od nabywcy. Obrót zwiększa się o otrzymane dotacje, subwencje i inne dopłaty o podobnym charakterze mające bezpośredni wpływ na cenę (kwotę należną) towarów dostarczonych lub usług świadczonych przez podatnika, pomniejszone o kwotę podatku należnego. W związku z powyższym podatnik uważa, że otrzymane dofinansowanie nie podlega opodatkowaniu VAT, ponieważ nie stanowi ono dopłaty do ceny konkretnych towarów i usług, a jest jedynie przeznaczone na pokrycie wydatków związanych z ogólną działalnością statutową Stowarzyszenia. Powyższe dofinansowanie nie ma więc bezpośredniego wpływu na ceny towarów i usług.

Zgodnie z brzmieniem art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega m. in. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Natomiast zgodnie z art. 29 z zastrzeżeniem ust. 2-22, art. 119 oraz art. 120 ust. 4 i 5 ww. ustawy podstawą opodatkowania jest obrót. Obrotem jest kwota należna z tytułu sprzedaży, pomniejszona o kwotę podatku należnego. Kwota należna obejmuje całość świadczenia należnego od nabywcy. Obrót zwiększa się o otrzymane dotacje, subwencje i inne dopłaty o podobnym charakterze mające bezpośredni wpływ na cenę (kwotę należną) towarów dostarczonych lub usług świadczonych przez podatnika, pomniejszone o kwotę podatku należnego.

W sytuacji, gdy podatnik - w związku z konkretną dostawą lub świadczeniem usługi – otrzymuje od innego podmiotu jakiekolwiek dofinansowanie (dotacje, subwencje) stanowiące dopłatę do ceny towaru lub usługi, to tego rodzaju dofinansowanie stanowi obok ceny uzupełniający ją element podstawy opodatkowania z tytułu tej dostawy lub świadczenia usługi (dotacje przedmiotowe).

Natomiast w sytuacji, gdy taki bezpośredni związek nie występuje, dofinansowanie na pokrycie niezidentyfikowanych wprost kosztów działalności nie podlega opodatkowaniu, ponieważ obrotu w rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług nie stanowi datacja mająca na celu dofinansowanie działalności, nie uzależniona od ilości i wartości świadczonych usług. Dotacja taka ma charakter podmiotowy, gdyż nie występuje bezpośredni związek pomiędzy otrzymaną datacją a konkretną dostawą towarów lub świadczeniem usług.

Istotne zatem dla określenia, czy dane dotacje są, czy też nie są opodatkowane, będą szczegółowe warunki ich przyznania, określające cele realizowanego w określonej formie dofinansowania. Powyższe oznacza, że nie każda otrzymana dotacja podlega opodatkowaniu podatkiem VAT, lecz jedynie ta, która jest związana z dostawą towarów lub świadczenie usług. Przy czym związek ten musi być bezpośredni i bezsporny.

W przedstawionym stanie faktycznym otrzymana dotacja podmiotowa służy na pokrycie wydatków związanych z poprawą warunków prowadzenia działalności (zakup literatury naukowej, oprawę czasopism zgromadzonych w bibliotece oraz na rekordy do systemu komputerowego katalogu książek i czasopism).

Zatem należy stwierdzić, że jeżeli otrzymana przez Podatnika dotacja przeznaczona jest na pokrycie wydatków związanych z ogólną działalnością statutową Stowarzyszenia, nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Reasumując tut. Organ podatkowy dokonując oceny prawnej stanowiska podatnika zawartego we wniosku stwierdza, że jest ono prawidłowe.

Niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania niniejszego postanowienia.


Trwają prace modernizacyjne serwisu, w szczególności zmienia się wygląd i układ stron. Linki do stron pozostaną niezmienione.

Dawiejsze