Interpretacja Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie
1472/DPC/415-26a/06/PK
z 22 maja 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1472/DPC/415-26a/06/PK
Data
2006.05.22



Autor
Drugi Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Pobór podatku lub zaliczek na podatek przez płatników --> Wysokość zaliczek

Podatek dochodowy od osób fizycznych

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Pobór podatku lub zaliczek na podatek przez płatników --> Informacje dla podatników


Słowa kluczowe
nadpłata składek
płatnik
składki
składki na ubezpieczenia społeczne
składki na ubezpieczenia zdrowotne
zwrot
zwrot nadpłaty


Pytanie podatnika
Jak należy rozliczyć zwrot pracownikowi nadpłaty składek na ubezpieczenie społeczne w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych?


Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że Spółka zatrudnia osoby na podstawie umowy zlecenia na czas nieokreślony. W związku z tym Spółka zwraca się z prośbą o wyjaśnienie jej obowiązków w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych związanych z sytuacją gdy zleceniobiorca z opóźnieniem złoży oświadczenie o zmianie statusu ubezpieczonego, która to zmiana powoduje korektę rozliczenia składek do ZUS.

Spółka stoi na stanowisku, iż w sytuacji gdy wskutek powyższego składki były pobierane w nadmiernej wysokości, podatek był pobierany w zbyt niskiej wysokości i należy ująć korektę podatku w deklaracji PIT-4 za miesiąc w którym następuje wypłata zleceniobiorcy nadpłaty składek. Zdaniem Spółki w takiej sytuacji należy z tego tytułu w informacji PIT-8B wykazać:

    - przychód równy 0zł;
    - koszty uzyskania przychodu w kwocie równej 20% nadpłaconych składek pomniejszonych o potrącone przez płatnika w danym miesiącu składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe oraz na ubezpieczenie chorobowe;
    - ujemną kwotę dochodu;
    - kwotę pobranych zaliczek na podatek równą kwocie o jaką zmniejszył się uprzednio podatek w wyniku pobrania przez Spółkę zbyt wysokich składek na ubezpieczenie społeczne;
    - ujemną kwotę składek na ubezpieczenie społeczne (w wysokości równej zwróconej nadpłacie tych składek);

- kwotę składek na ubezpieczenie zdrowotne pobranych od kwoty zwróconej nadpłaty składek na ubezpieczenie społeczne.

Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego nie podziela stanowiska Spółki i wyjaśnia.

Art. 11 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. Nr 14 z 2000r. poz. 176 ze zm.) stanowi, iż przychodami są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń.

W związku z tym przychodem będzie także zwrócona nadpłata składek na ubezpieczenie społeczne. Zgodnie z art. 13 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej: Ustawa) za przychody z działalności wykonywanej osobiście uważa się przychody z tytułu wykonywania usług, na podstawie umowy zlecenia lub umowy o dzieło. W związku z tym zwrócona nadpłata składek będzie przychodem z działalności wykonywanej osobiście. Wynika to z tego że przedmiotowa wypłata pozostaje w bezpośrednim związku i jest skutkiem łączącego strony stosunku cywilnoprawnego (umowy zlecenia). Przychody te należy połączyć z ewentualnymi innymi przychodami z tytułu działalności wykonywanej osobiście uzyskanymi w danym miesiącu.

Z treści przytoczonego powyżej przepisu art. 11 ust. 1 Ustawy wynika, iż moment powstania przychodu w przypadku przychodów z działalności wykonywanej osobiście jest określony w sposób kasowy, tzn. obowiązek podatkowy powstaje w momencie wypłaty świadczeń lub postawienia ich do dyspozycji podatnika. W związku z tym przychody z tytułu zwróconych składek powstaną w roku w którym faktycznie zostały podatnikowi zwrócone (lub postawione do jego dyspozycji). Spółka winna więc tak wypłacone kwoty wykazać jako przychód w informacji PIT-8B za rok w którym dokonano zwrotu składek. W związku z tym, wbrew opinii Spółki, nie jest możliwe aby przychód w takiej sytuacji przyjął wartość = 0zł.

Jak wskazuje art. 22 ust. 9 pkt 4 Ustawy, koszty uzyskania przychodów z tytułów określonych w art. 13 pkt 2, 4, 6 i 8 Ustawy (w tym z tytułu umowy zlecenia) ustala się w wysokości 20% uzyskanego przychodu, z tym że koszty te oblicza się od przychodu pomniejszonego o potrącone przez płatnika w danym miesiącu składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe oraz na ubezpieczenie chorobowe, o których mowa w art. 26 ust. 1 pkt 2 lit. "b" Ustawy , których podstawę wymiaru stanowi ten przychód. W związku z tym w celu ustalenia tych kosztów, należy od przychodu (czyli od zwróconej nadpłaty składek) odjąć kwotę składek faktycznie pobranych w miesiącu zwrotu nadpłaconych składek i od wyniku obliczyć 20%.

W związku z powyższym błędne jest twierdzenie Spółki iż dochód może w takiej sytuacji przyjmować wartości ujemne.

Zgodnie z art. 41 ust. 1 Ustawy Spółka, jako podmiot, który dokonuje wypłaty należności, z tytułu działalności określonej w art. 13 pkt 2 i 4-9 Ustawy (w tym z tytułu umów zlecenia), jest obowiązana jako płatnik pobierać zaliczki na podatek dochodowy w wysokości 19 % należności pomniejszonej o koszty uzyskania przychodów w wysokości określonej w art. 22 ust. 9 Ustawy oraz pomniejszonej o składki potrącone przez płatnika w danym miesiącu na ubezpieczenia emerytalne i rentowe oraz na ubezpieczenie chorobowe, o których mowa w art. 26 ust. 1 pkt 2 lit. "b" ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Reasumując, kwota zwróconej nadpłaty składek na ubezpieczenie społeczne jest przychodem z tytułu działalności wykonywanej osobiście i w związku z tym podlega opodatkowaniu przy uwzględnieniu kosztów uzyskania przychodu obliczonego od tego przychodu oraz kwot faktycznie pobranych od tego przychodu w danym miesiącu składek na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj