Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
RO/423-46/06
Data
2006.07.06



Autor
Świętokrzyski Urząd Skarbowy


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Zwolnienia przedmiotowe


Słowa kluczowe
dochody wolne od podatku
dotacja
pomoc bezzwrotna
rozliczenie dotacji
środek trwały
Unia Europejska (Wspólnota Europejska)


Pytanie podatnika
1) Czy otrzymana dotacja z UE na dofinansowanie środków trwałych podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych ?

2) Czy wydatki poniesione na opracowanie wniosku o przyznanie dotacji są bezpośrednim kosztem uzyskania przychodu czy też winny zwiększać wartość wytworzonego środka trwałego ?


Naczelnik Świętokrzyskiego Urzędu Skarbowego w Kielcach działając na podstawie art. 14 a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tj. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 22.05.2006 r., znak: KF/503/06 w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego w świetle ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tj. Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.) u.p.d.o.p. stwierdza, iż przedstawione we wniosku stanowisko jest prawidłowe odnośnie zwolnienia z opodatkowania dotacji z UE i nieprawidłowe odnośnie kosztów poniesionych za opracowanie wniosku o przyznanie dotacji.

Jak wynika z wniosku spółka ubiega się o przyznanie dotacji z Unii Europejskiej (Sektorowy Program Operacyjny Wzrost Konkurencyjności Przedsiębiorstw - działanie 2.4.) na dofinansowanie środków trwałych powstałych w ramach realizacji inwestycji "budowa źródła energii elektrycznej pracującej w skojarzeniu z wykorzystaniem biomasy". Inwestycja ta służy sprzedaży opodatkowanej. Przygotowanie wniosku spółka zleciła wyspecjalizowanej firmie doradczej, która za wykonaną pracę wystawiła wnioskodawcy fakturę VAT. Płatność za w/w fakturę spółka uregulowała z własnych środków, a zapłacona kwota nie zostanie pokryta otrzymaną dotacją.

Wnioskodawca prosi o zajęcie stanowiska:
1. Czy otrzymana dotacja z UE na dofinansowanie środków trwałych podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych czy też nie podlega opodatkowaniu ?
2. Czy wydatki poniesione na opracowanie wniosku o przyznanie dotacji:
- są bezpośrednim kosztem uzyskania przychodu w rozumieniu u.p.d.o.p. ?
- czy powinny zwiększyć wartość wytworzonego środka trwałego (cenę nabycia) w ramach inwestycji ?
Zdaniem spółki otrzymana dotacja jest zwolniona z podatku dochodowego na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 23 u.p.d.o.p., natomiast wydatki poniesione na opracowanie wniosku o przyznanie dotacji mogą stanowić bezpośredni koszt uzyskania przychodu lub mogą zwiększyć wartość (cenę nabycia) wytworzonego środka trwałego.

W oparciu o wyżej opisany stan faktyczny Naczelnik tut. Urzędu stwierdza, co następuje:

Ad. 1
Zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 23 u.p.d.o.p. wolne od podatku są dochody uzyskane przez podatników od rządów państw obcych, organizacji międzynarodowych lub międzynarodowych instytucji finansowych, pochodzących ze środków bezzwrotnej pomocy, w tym także ze środków z programów ramowych badań, rozwoju technicznego i prezentacji Unii Europejskiej i z programów NATO, przyznanych na podstawie jednostronnej deklaracji lub umów zawartych z tymi państwami, organizacjami lub instytucjami przez Radę Ministrów Rzeczpospolitej Polskiej, właściwego ministra lub agencje rządowe; w tym również w przypadkach, gdy przekazanie tych środków jest dokonywane za pośrednictwem podmiotu upoważnionego do rozdzielania środków bezzwrotnej pomocy zagranicznej na rzecz podmiotów, którym służyć ma ta pomoc.
W związku z powyższym dotacje otrzymane przez wnioskodawcę z UE na realizację inwestycji opisanej we wniosku, będą korzystały ze zwolnienia z podatku dochodowego na podstawie w/w przepisu u.p.d.o.p.

Ad. 2
Wydatek dotyczący opracowania wniosku o przyznanie dotacji nie łączy się z wytworzeniem środka trwałego, więc nie zwiększa wartości wytworzenia tego środka (ceny nabycia). Wydatek ten jest bezpośrednio związany z uzyskaniem przychodu w postaci dotacji, a więc winien stanowić bezpośredni koszt uzyskania przychodu. Jeżeli jednak przychód w postaci dotacji jest zwolniony z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych, co w przypadku opisanym we wniosku ma miejsce, wydatek poniesiony na opracowanie wniosku o dotację nie stanowi kosztu uzyskania przychodu. Stanowi o tym art. 7 ust. 3 pkt 1 i 3 u.p.d.o.p.
Zgodnie z powyższym przepisem, przy ustalaniu dochodu stanowiącego podstawę opodatkowania nie uwzględnia się przychodów ze źródeł przychodów położonych na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej lub za granicą, jeżeli dochody z tych źródeł nie podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym albo są wolne od podatku oraz kosztów uzyskania przychodów.

Reasumując, wydatek na opracowanie wniosku o dotację zgodnie ze stanem faktycznym opisanym przez wnioskodawcę, nie stanowi bezpośredniego kosztu uzyskania przychodów (przychód wolny od podatku), jak również nie zwiększa wartości wytworzonych środków trwałych (ceny nabycia).


Trwają prace modernizacyjne serwisu, w szczególności zmienia się wygląd i układ stron. Linki do stron pozostaną niezmienione.

Dawiejsze