Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
RO/443-45/06
Data
2006.07.17



Autor
Świętokrzyski Urząd Skarbowy


Temat
Podatek od towarów i usług --> Miejsce świadczenia --> Miejsce świadczenia przy świadczeniu usług


Słowa kluczowe
dzierżawa
miejsce świadczenia


Pytanie podatnika
Czy usuga dzierżawy cysterny kolejowej, gdzie usługodawcą jest klient niemiecki, podlega opodatkowaniu VAT w Polsce ?


Naczelnik Świętokrzyskiego Urzędu Skarbowego w Kielcach działając na podstawie art. 14 a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 18.04.2006 r., znak: DS/844/06 w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego w świetle ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004 r. Nr 54, poz. 535 ze zm.) u.p.t.u. stwierdza, iż przedstawione we wniosku stanowisko jest prawidłowe.

Jak wynika z wniosku, Spółka zawarła umowę na dzierżawę cysterny kolejowej z klientem niemieckim, który za powyższe wystawił fakturę z naliczonym podatkiem od wartości dodanej wg stawki 16%.

Wnioskodawca prosi o zajęcie stanowiska, czy usługa dzierżawy cysterny kolejowej, gdzie usługodawcą jest klient niemiecki, podlega opodatkowaniu VAT w Polsce ?

Zdaniem Spółki, cysterna kolejowa zgodnie z symbolem PKWiU 35.20.33.30 występuje jako sprzęt transportowy i usługa dzierżawy cysterny podlega opodatkowaniu w Niemczech.

Spółka w takim przypadku nie jest zobowiązana do wystawiania faktury wewnętrznej.

W oparciu o wyżej opisany stan faktyczny Naczelnik tut. Urzędu stwierdza, co następuje:Dział 35 PKWiU obejmuje sprzęt transportowy pozostały, w którym pod symb. 35.20.33-30 określono: cysterny i podobne, izolowane wagony chłodnie i pozostałe wagony kryte iz zamykanym dachem, bez napędu własnego. Zatem, w myśl powyższej kwalifikacji cysterny kolejowe można przyporządkować do pewnej formy środków transportu. Zgodnie z zasadą określoną w art. 27 ust. 4 pkt 6 u.p.t.u. usługi dzierżawy, wynajmu i inne usługi o podobnym charakterze opodatkowane są tam, gdzie nabywca usługi posiada siedzibę, stałe miejsce prowadzenia działalności, dla którego dana usługa jest świadczona, a w przypadku braku stałego miejsca prowadzenia działalności, stały adres lub miejsce zamieszkania. Zasada ta nie dotyczy jednak środków transportu. Zgodnie z powyższymi uregulowaniami prawnymi, wydzierżawienie przez Spółkę cysterny kolejowej jako środka transportu, nie będzie podlegało regulacjom, o których mowa w w/wym. przepisie, tj. w miejscu siedziby nabywcy usługi (w kraju). Zatem, usługa wydzierżawienia przedmiotowej cysterny będzie podlegała opodatkowaniu na zasadach ogólnych, określonych w przepisach art. 27 ust. 1 ustawy. Przepis ten stanowi, iż w przypadku świadczenia usług miejscem świadczenia jest miejsce, gdzie świadczący usługę posiada siedzibę, a w przypadku posiadania stałego miejsca prowadzenia działalności, z którego świadczy usługi- miejsce, gdzie świadczący usługę posiada stałe miejsce prowadzenia działalności; w przypadku braku takiej siedziby lub stałego miejsca prowadzenia działalności - miejsce stałego zamieszkania.

Reasumując, usługa wydzierżawienia Spółce przez usługodawcę niemieckiego cysterny kolejowej, będzie opodatkowana w Niemczech wg stawki podatku obowiązującej w tym kraju. Rozliczenia z tytułu świadczonej usługi dokona zagraniczny usługodawca.

Wobec powyższego Spółka z tytułu tej usługi, nie ma obowiązku wystawiania faktury wewnętrznej.


Trwają prace modernizacyjne serwisu, w szczególności zmienia się wygląd i układ stron. Linki do stron pozostaną niezmienione.

Dawiejsze