PB/415–04/06
Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PB/415–04/06
Data
2006.06.14
Autor
Urząd Skarbowy w Hrubieszowie
Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Koszty uzyskania przychodów --> Pojęcie i wysokość kosztów uzyskania przychodów
Słowa kluczowe
amortyzacja
podatek dochodowy od osób fizycznych
Pytanie podatnika
Czy prawidłowe jest rozliczanie procentowe powierzchni mieszkania do powierzchni z II etapu budowy tj., na projekcie zagospodarowania działki oznaczonej nr II czy też rozliczać do całkowitej powierzchni z etapu I i II pomimo, iż były budowane te części oddzielnie (część I lata 2001-2003, część II 2004-2005)?
Czy rozbudowa hurtowni zwiększy wartość starego budynku hurtowni? tj. należy zwiększyć wartość początkową starego budynku hurtowni o nakłady poniesione na rozbudowę i całość amortyzować stawką 10% w skali roku?
Naczelnik Urzędu Skarbowego działając na podstawie art. 14a § 1, § 3, § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. z 2005 Nr 8, poz.60 r. z późniejszymi zmianami), po zapoznaniu się z wnioskiem z dnia 23.12.2005 r. w sprawie: wyliczenia procentowej wartości części mieszkalnej z całości rozbudowywanego budynku, zwiększenia wartości początkowej środka trwałego - starego budynku i amortyzowaniu go dotychczasową stawką; stanowisko jest prawidłowe UZASADNIENIE Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że Podatnik rozbudował budynek inwestycyjny. W części dobudowanej została wybudowana również część mieszkalna. Zgodnie z art. 22g ust. 17 ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. Z 2000r. Nr 14 poz. 176 z póżn. zm.) - Jeżeli środki trwałe uległy ulepszeniu w wyniku przebudowy, rozbudowy, rekonstrukcji, adaptacji lub modernizacji, wartość początkową tych środków, powiększa się o sumę wydatków na ich ulepszenie, w tym także o wydatki na nabycie części składowych lub peryferyjnych, których jednostkowa cena nabycia przekracza 3.500 zł. Środki trwałe uważa się za ulepszone, gdy suma wydatków poniesionych na ich przebudowę, rozbudowę, rekonstrukcję, adaptację lub modernizację w danym roku podatkowym przekracza 3.500 zł i wydatki te powodują wzrost wartości użytkowej w stosunku do wartości z dnia przyjęcia środków trwałych do używania, mierzonej w szczególności okresem używania, zdolnością wytwórczą, jakością produktów uzyskiwanych za pomocą ulepszonych środków trwałych i kosztami ich eksploatacji. Z kolei art. 22j ust. 1 pkt. 3 i ust. 3 stanowi, że podatnicy, mogą indywidualnie ustalić stawki amortyzacyjne dla używanych lub ulepszonych środków trwałych, po raz pierwszy wprowadzonych do ewidencji danego podatnika, z tym że okres amortyzacji nie może być krótszy dla budynków (lokali) i budowli - 10 lat, z wyjątkiem budynków wymienionych w rodzajach 103 i 109 Klasyfikacji, trwale związanych z gruntem, kiosków towarowych o kubaturze poniżej 500 m3, domków kempingowych oraz budynków zastępczych, dla których okres ten nie może być krótszy niż 36 miesięcy, natomiast Środki trwałe, o których mowa w ust. 1 pkt 3, uznaje się za:
Mając powyższe na uwadze Naczelnik Urzędu Skarbowego stwierdza, że sposób wyliczenia wartości części mieszkalnej jako wyodrębnionej z wartości środka trwałego jest właściwy. Przyjęta stawka odpisu amortyzacyjnego jest właściwa przy dalszej amortyzacji określonej wartości tego środka trwałego.
|