Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PR415/27/06
Data
2006.06.09
Autor
Urząd Skarbowy w Wieliczce
Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Koszty uzyskania przychodów
Słowa kluczowe
amortyzacja
dotacja
środek trwały
Pytanie podatnika
Jaka kwota stanowi koszt uzyskania przychodów w przypadku amortyzacji środka trwałego zakupionego częściowo z dotacji?
POSTANOWIENIE Naczelnik Urzędu Skarbowego w Wieliczce, działając na podstawie art. 14a par. 1 oraz par. 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja Podatkowa (tekst jednolity z 2005r. Dz. U. Nr 8 poz. 60 ze zm.) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 11.04.2006 r. (uzupełnionego w dniu 26.04.2006 r.) w sprawie interpretacji prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych, uznaje stanowisko wyrażone we wniosku za prawidłowe.
Stan faktyczny: Pan, prowadzący działalność gospodarczą związaną z obsługą rolnictwa (piekarnia), zawarł w 2006 r. umowę z Agencją Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa na dofinansowanie zakupu samochodu ciężarowego Renault Master i pieca piekarniczego wraz z osprzętem. Zakup powyższych urządzeń będzie sfinansowany ze środków własnych (w tym kredytu bankowego). Dofinansowanie nastąpi po zakupie w/w środków trwałych i przedstawieniu wymaganych przez Agencję dokumentów, w wysokości nieprzekraczającej 50% netto poniesionych wydatków w okresie do 3 miesięcy od daty złożenia dokumentów.
Pytanie podatnika: - jaka kwota stanowi koszt uzyskania przychodów w przypadku amortyzacji środka trwałego zakupionego częściowo z dotacji. Stanowisko podatnika: Podatnik uważa, że zgodnie z ustawą o podatku dochodowym od osób fizycznych do wartości początkowej środków trwałych zaliczyć należy całość wydatków na ich nabycie lub wytworzenie. W części pokrytej środkami pochodzącymi z dotacji odpisy nie stanowią kosztów uzyskania przychodów. Jeżeli zatem przed przyznaniem dotacji zaliczono w koszty całość odpisów, z chwilą przyznania dotacji należy skorygować kwotę odpisów amortyzacyjnych zaliczonych do kosztów uzyskania przychodu. Według podatnika do kosztów uzyskania przychodów zaliczyć należy odpisy amortyzacyjne środków trwałych czyli pieca i samochodu w części pokrytych ze środków własnych (w tym kredytu bankowego).
OCENA STANOWISKA PYTAJĄCEGO: Zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 47a i 47c ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tj. z 2000 r., Dz. U. nr 14 poz. 176 ze zm.) wolne od podatku dochodowego są dotacje z budżetu państwa otrzymane na dofinansowanie przedsięwzięć realizowanych w ramach Specjalnego Przedakcesyjnego Programu na Rzecz Rolnictwa i Rozwoju Obszarów Wiejskich (SAPARD), a także kwoty otrzymane od agencji rządowych, jeżeli agencje te otrzymały środki na ten cel z budżetu państwa. Na podstawie art. 22 ust. 8 kosztem uzyskania przychodów są odpisy z tytułu zużycia środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych (odpisy amortyzacyjne) dokonywane wyłącznie zgodnie z art. 22a-22o, z uwzględnieniem art. 23. Amortyzacji podlegają m.in. stanowiące własność lub współwłasność podatnika, nabyte lub wytworzone we własnym zakresie, kompletne i zdatne do użytku w dniu przyjęcia do używania maszyny, urządzenia i środki transportu, o przewidywanym okresie używania dłuższym niż rok, wykorzystywane przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą albo oddane do używania na podstawie umowy najmu, dzierżawy lub umowy określonej w art. 23a pkt 1, zwane środkami trwałymi. (art. 22a ust. 1)
Na podstawie art. 22d ust. 2 ustawy składniki majątku wprowadza się do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych zgodnie z art. 22n, najpóźniej w miesiącu przekazania ich do używania. Odpisów amortyzacyjnych od środków trwałych, z zastrzeżeniem art. 22j-22ł, dokonuje się przy zastosowaniu stawek amortyzacyjnych określonych w Wykazie stawek amortyzacyjnych i zasad, o których mowa w art. 22h ust. 1 pkt 1. (art. 22 i ust 1). Na podstawie art. 22h ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych odpisów amortyzacyjnych dokonuje się od wartości początkowej środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych, z zastrzeżeniem art. 22k, począwszy od pierwszego miesiąca następującego po miesiącu, w którym ten środek lub wartość wprowadzono do ewidencji (wykazu), z zastrzeżeniem art. 22e, do końca tego miesiąca, w którym następuje zrównanie sumy odpisów amortyzacyjnych z ich wartością początkową lub w którym postawiono je w stan likwidacji, zbyto lub stwierdzono ich niedobór; suma odpisów amortyzacyjnych obejmuje również odpisy, których, zgodnie z art. 23 ust. 1, nie uważa się za koszty uzyskania przychodów. Za wartość początkową środków trwałych uważa się - w razie nabycia w drodze kupna - cenę ich nabycia. (art. 22g ust. 1) Za cenę nabycia zaś, w oparciu o art. 22g ust. 3, uważa się kwotę należną zbywcy, powiększoną o koszty związane z zakupem naliczone do dnia przekazania środka trwałego lub wartości niematerialnej i prawnej do używania, a w szczególności o koszty transportu, załadunku i wyładunku, ubezpieczenia w drodze, montażu, instalacji i uruchomienia programów oraz systemów komputerowych, opłat notarialnych, skarbowych i innych, odsetek, prowizji, oraz pomniejszoną o podatek od towarów i usług, z wyjątkiem przypadków, gdy zgodnie z odrębnymi przepisami podatek od towarów i usług nie stanowi podatku naliczonego albo podatnikowi nie przysługuje obniżenie kwoty należnego podatku o podatek naliczony albo zwrot różnicy podatku w rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług.
Zgodnie z art. 23 ust. 1 pkt 45 ustawy cyt. na wstępie nie uważa się za koszty uzyskania przychodów odpisów z tytułu zużycia środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych dokonywanych, według zasad określonych w art. 22a-22o, od tej części ich wartości, która odpowiada poniesionym wydatkom na nabycie lub wytworzenie we własnym zakresie tych środków lub wartości niematerialnych i prawnych, odliczonym od podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym albo zwróconym podatnikowi w jakiejkolwiek formie. W przedstawionym stanie faktycznym część wydatków poniesionych na zakup środków trwałych będzie podatnikowi zwrócona w formie dotacji z AR i MR (pomoc unijna i budżet państwa). W tej sytuacji znajdzie zastosowanie art. 23 ust. 1 pkt 45 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w taki sposób, że dokonywane odpisy amortyzacyjne będą stanowiły koszty uzyskania przychodów w tej części, w jakiej nie zostały bezpośrednio sfinansowane otrzymaną dotacją. Środki trwałe wprowadza się do ewidencji najpóźniej w miesiącu przekazania ich do używania a odpisów amortyzacyjnych dokonuje się od miesiąca następnego, od wartości początkowej (kwota należna zbywcy powiększona o koszty nabycia np. koszty kredytu bankowego i pomniejszona o podatek VAT podlegający odliczeniu).
W związku z otrzymaniem dotacji w okresie późniejszym niż data wprowadzenia do ewidencji środków trwałych, od miesiąca, w którym dotacja została Panu wypłacona w koszty uzyskania przychodów będzie można zaliczyć jedynie 50% wartości odpisu amortyzacyjnego zakładając, że dotacja będzie wynosiła 50% wartości środka trwałego wyliczonej zgodnie z zasadami wynikającymi z ustawy. Przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie stawiają, podatnikowi otrzymującemu dotację związaną z zakupem środków trwałych, wymogu korygowania wpłaconych wcześniej zaliczek, toteż korekta deklaracji nie jest konieczna. W związku z otrzymaną dotacją, w dacie jej otrzymania należy zmniejszyć koszty uzyskania przychodu o taką część odpisu amortyzacyjnego za okres poprzedni jaka odpowiada wartości początkowej pokrytej dotacją. Podsumowując stwierdza się , że stanowisko wyrażone we wniosku jest prawidłowe.
Zgodnie z art. 14a § 2 ustawy Ordynacja podatkowa niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę.Stosownie do art. 14b § 1 i § 2 ustawy Ordynacja podatkowa interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej i może zostać zmieniona albo uchylona wyłącznie w drodze decyzji, w trybie określonym w art. 14b § 5 w/w ustawy.
Na niniejsze postanowienie służy prawo wniesienia zażalenia do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie za pośrednictwem tut. organu w terminie 7 dni od daty otrzymania niniejszego postanowienia.
|