Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
RO/415-17/06
Data
2006.07.10



Autor
Świętokrzyski Urząd Skarbowy


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Przychody ze stosunku pracy i stosunków pokrewnych

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Pobór podatku lub zaliczek na podatek przez płatników


Słowa kluczowe
informacja dla podatnika
obowiązek płatnika
opodatkowanie zaliczek
świadczenia na rzecz pracowników
świadczenie nieodpłatne
świadczenie pieniężne
urlop


Pytanie podatnika
Czy spółka powinna ubruttawiać wartość świadczeń ponoszonych za pracownika będącego na urlopie bezpłatnym w celu obliczenia i poboru podatku oraz czy powinna tylko wykazywać przychód ze stosunku pracy w PIT-11 bez odprowadzania zaliczek na podatek dochodowy ?


Naczelnik Świętokrzyskiego Urzędu Skarbowego w Kielcach działając na podstawie art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29.08.1997 roku Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), po rozpatrzeniu Państwa wniosku z dnia 20.04.2006 roku (data wpływu 26.04.2006 r.) w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych stwierdza, iż przedstawione we wniosku stanowisko jest nieprawidłowe.

Z treści pisma spółki wynika, że planuje udzielić pracownikowi urlopu bezpłatnego powyżej 183 dni wg art. 174.1 k.p. celem umożliwienia mu świadczenia pracy za granicą na rzecz innego podmiotu. Pomimo, że osoba ta będzie przebywać na urlopie bezpłatnym spółka zamierza pokryć za tego pracownika koszty następujących świadczeń: polisę na życie "Amplico", ubezpieczenie NNW, opłata za przedszkole dla dzieci, opłata za bilety na przejazd dla pracownika i rodziny. Zgodnie z art. 2 Kodeksu pracy pracownikiem jest osoba zatrudniona na podstawie umowy o pracę. Zatrudnienie pracownika na podstawie umowy o pracę tworzy pomiędzy pracodawcą i pracownikiem stosunek pracy. Stosunek ten nie wygasa, ani też nie podlega rozwiązaniu w wyniku udzielenia pracownikowi urlopu bezpłatnego, czyli należy uznać, że istnieje nadal stosunek pracy pomiędzy pracownikami przebywającymi na urlopach bezpłatnych a Spółką. Zgodnie z art. 12 ust. 4 ustawy o pdof, przychodami są ze stosunku pracy świadczenia pieniężne ponoszone za pracownika.
Zdaniem spółki, powyższe świadczenia zaliczają się do przychodów ze stosunku pracy w związku z czym uwzględnia się je w deklaracji PIT-11 jako przychód. Spółka nie będzie odprowadzać od wartości w/w świadczeń zaliczek na podatek dochodowy, ponieważ pracownik będąc na urlopie bezpłatnym nie będzie otrzymywać żadnego wynagrodzenia pieniężnego i tym samym spółka nie będzie mieć technicznej możliwości do potrącania zaliczek na podatek dochodowy.
Spółka pytała, czy powinna ubruttawiać wartość w/w świadczeń w celu obliczenia i poboru podatku oraz czy powinna tylko wykazywać przychód ze stosunku pracy w PIT-11 bez odprowadzenia zaliczek na podatek dochodowy.

Naczelnik Świętokrzyskiego Urzędu Skarbowego w Kielcach informuje, że zgodnie z art. 12 ust. 1, art. 31, art. 32 ust. 2 i ust. 3b ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.), za przychody ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej oraz spółdzielczego stosunku pracy uważa się wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężną świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń, a w szczególności: wynagrodzenia zasadnicze, wynagrodzenia za godziny nadliczbowe, różnego rodzaju dodatki, nagrody, ekwiwalenty za niewykorzystany urlop i wszelkie inne kwoty niezależnie od tego, czy ich wysokość została z góry ustalona, a ponadto świadczenia pieniężne ponoszone za pracownika, jak również wartość innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych.
Osoby fizyczne, osoby prawne oraz jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej, zwane dalej "zakładami pracy", są obowiązane jako płatnicy obliczać i pobierać w ciągu roku zaliczki na podatek dochodowy od osób, które uzyskują od tych zakładów przychody ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej lub spółdzielczego stosunku pracy, zasiłki pieniężne z ubezpieczenia społecznego wypłacane przez zakłady pracy, a w spółdzielniach pracy - wypłaty z tytułu udziału w nadwyżce bilansowej. Za dochód, o którym mowa w ust. 1 i 1a, uważa się uzyskane w ciągu miesiąca przychody w rozumieniu art. 12 oraz zasiłki pieniężne z ubezpieczenia społecznego wypłacane przez płatnika, po odliczeniu kosztów uzyskania przychodów w wysokości określonej w art. 22 ust. 2 pkt 1 lub 3 oraz po odliczeniu potrąconych przez płatnika w danym miesiącu składek na ubezpieczenie społeczne, o których mowa w art. 26 ust. 1 pkt 2 lit. b. Jeżeli świadczenia w naturze, świadczenia ponoszone za podatnika lub inne nieodpłatne świadczenia przysługują podatnikowi za okres dłuższy niż miesiąc, przy obliczaniu zaliczek za poszczególne miesiące przyjmuje się ich wartość w wysokości przypadającej na jeden miesiąc. Jeżeli nie jest możliwe określenie, jaka część tych świadczeń przypada na jeden miesiąc, a doliczenie całej wartości w miesiącu ich uzyskania spowodowałoby niewspółmiernie wysoką zaliczkę w stosunku do wypłaty pieniężnej, zakład pracy, na wniosek podatnika, ograniczy pobór zaliczki za dany miesiąc i pobierze pozostałą część zaliczki w następnych miesiącach roku podatkowego. Zaliczkę obliczoną w sposób określony w ust. 3 zmniejsza się, z zastrzeżeniem art. 27b ust. 1 pkt 2 i ust. 2, o kwotę składki na ubezpieczenie zdrowotne, pobranej w tym miesiącu przez zakład pracy zgodnie z przepisami o powszechnym ubezpieczeniu w Narodowym Funduszu Zdrowia.

Z przytoczonych przepisów wynika, że przychodem ze stosunku pracy są nie tylko otrzymywane przez pracownika wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne, ale i świadczenia pieniężne ponoszone za pracownika. Osoby prawne są zobligowane jako płatnicy obliczać i pobierać od tych przychodów zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych. Przy ustalaniu wysokości zaliczek na podatek, osoby prawne są również zobowiązane jako płatnicy do potrącenia i odprowadzenia składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne, co regulują stosowne przepisy. Momentem pobrania zaliczki na podatek oraz składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne jest dzień realizacji świadczenia ponoszonego za pracownika. Zaliczki te wykazuje się w deklaracjach PIT-4 w miesiącach wykonania tych świadczeń w wierszu -wynagrodzenia ze stosunku pracy. Uwzględnia się je również w informacji rocznej PIT-11/8B sporządzanej dla pracownika.

W przypadku, gdy nie ma możliwości pobrania zaliczek na podatek oraz składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne z wynagrodzenia pracownika, jak opisuje to spółka, realizację świadczeń ponoszonych za pracownika należy uwarunkować uprzednio dokonaną przez pracownika wpłatą o równowartości należnych zaliczek oraz składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne przypadających od tych świadczeń (przychodów).
Przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie przewidują ubruttawiania wartości ponoszonych za pracownika świadczeń w celu obliczania i poboru podatku oraz nie zwalniają z obowiązku pobrania i odprowadzenia zaliczek na podatek oraz składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne. W informacji PIT-11/8B należy wykazać w/w świadczenia jako przychody ze stosunku pracy, kwoty pobranych z tego tytułu zaliczek na podatek oraz składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne.


Trwają prace modernizacyjne serwisu, w szczególności zmienia się wygląd i układ stron. Linki do stron pozostaną niezmienione.

Dawiejsze