Interpretacja Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie
1472/ROP1/423-106-180/06/AJ
z 14 czerwca 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1472/ROP1/423-106-180/06/AJ
Data
2006.06.14



Autor
Drugi Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Przedmiot i podmiot opodatkowania


Słowa kluczowe
aport
budynek
działalność gospodarcza
grunt zabudowany
obowiązek
pracownik
prawa
produkcja
przeniesienie składników majątkowych
przetwórstwo rolno-spożywcze
sprzedaż
umowa
wkłady niepieniężne
wniesienie środka trwałego do spółki
zakład
znak towarowy
zobowiązanie
zorganizowana część przedsiębiorstwa


Pytanie podatnika
Czy przedmiotem wkładu niepieniężnego do nowo powstałej spółki jest zorganizowana część przedsiębiorstwa Spółki z art. 4a pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, w przypadku przeniesiona do nowo powstałej spółki działalności związanej z produkcją i sprzedażą przetworów młynarskich oraz wniesienia gruntów zakładów w trzech miastach w Polsce itd.?


P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie art. 14a § 4 w związku z art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. Nr 8 z 2005 r., poz. 60 ze zm.) Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie, udzielając pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w przedmiocie podatku dochodowego od osób prawnych w indywidualnej sprawie Podatnika przedstawionej w piśmie z dnia 29.03.2006 r. (data wpływu do tutejszego Urzędu 30.03.2006 r.)

p o s t a n a w i a

uznać stanowisko Podatnika za prawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

Zgodnie ze stanem faktycznym podanym we wniosku, Podatnik powstał z połączenia trzech przedsiębiorstw w 2003 r. Aktywność Spółki skupiona jest na trzech rodzajach działalności:

- produkcji i sprzedaży na rynek krajowy i zagraniczny przetworów młynarskich;

- przemiale zleconym realizowanym na podstawie umów zawartych bezpośrednio z odbiorcami przetworów młynarskich;

- magazynowaniu zbóż i rzepaku w elewatorach.

W wyniku restrukturyzacji swojej działalności zarząd Spółki postanowił dokonać rozdziału działalności polegającej na produkcji i sprzedaży na rynek krajowy i zagraniczny przetworów młynarskich oraz pozostałych dwóch rodzajów działalności. Działalność związana z produkcją i sprzedażą na rynek krajowy i zagraniczny przetworów młynarskich zostanie przeniesiona do nowo powstałej spółki ("Spółka X"), powiązanej kapitałowo z Podatnikiem. W tym celu Spółka wnosi na pokrycie udziałów w Spółce X wkład niepieniężny obejmujący:

- grunty zakładów położonych w trzech miastach w Polsce (w części stanowiące własność Spółki, w części pozostające w jej użytkowaniu wieczystym) wraz z wniesionymi na tych gruntach budynkami i innymi zabudowaniami;

- środki trwałe związane z tymi zakładami;

- prawa i obowiązki z wszelkich umów zawartych przez Spółkę w związku z gospodarczym wykorzystywaniem tych zakładów;

- prawa do znaku towarowego "MS" oraz "PM";

- zobowiązania funkcjonalnie powiązane z działalnością w zakresie wnoszonych zakładów;

- środki trwałe związane z regionalnymi centrami dystrybucji przetworów młynarskich, które funkcjonują w trzech wnoszonych zakładach.

Spółka X przejmie także pracowników związanych z działalnością na terenie tych zakładów.

Po zarejestrowaniu Spółki X i wniesieniu do niej opisanego wyżej wkładu niepieniężnego Spółka zmieni swoją dotychczasową nazwę oraz wygasi działalność w zakresie produkcji i sprzedaży na rynek krajowy i zagraniczny przetworów młynarskich, natomiast nadal będzie kontynuowała działalność w pozostałym zakresie.

Spółka wnosi o potwierdzenie, że przedmiotem wkładu niepieniężnego do nowo powstałej spółki jest zorganizowana część przedsiębiorstwa Spółki w rozumieniu art. 4a pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Zdaniem Spółki, przedmiotem wkładu niepieniężnego jest zorganizowana część przedsiębiorstwa w rozumieniu wyżej powołanego przepisu. Przedmiotem wkładu jest bowiem nie tylko uprawnienie do gruntów i zabudowań na nich położonych, ale wiele innych składników związanych z wnoszonymi nieruchomościami (szczegółowy wykaz składników aportu w załączniku do niniejszego wniosku).

W opinii Spółki, w chwili obecnej w Spółce działają trzy zorganizowane części przedsiębiorstwa, które prowadzą wyodrębnioną finansowo i organizacyjnie działalność gospodarczą. Przenoszone zakłady produkcyjne w trzech mistach w Polsce stanowią wyodrębnione w strukturze Spółki jednostki organizacyjne. Zakłady te są również wyodrębnione finansowo. Spółka poprzez odpowiednią ewidencję zdarzeń gospodarczych przyporządkowuje odpowiednio przychody, koszty oraz należności i zobowiązania do poszczególnych zakładów.

Podatnik uważa, że wkład niepieniężny do nowo powstałej spółki stanowi zespół składników majątkowych (materialnych i niematerialnych), który może stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące zadania gospodarcze. Świadczy o tym fakt, że po rejestracji wniesienia wkładu pieniężnego w sądzie rejestrowym nowy podmiot w oparciu o te składniki majątkowe będzie prowadził samodzielną działalność gospodarczą.

Spółka dodaje, że w jej przekonaniu fakt, iż w strukturach organizacyjnych działalność w zakresie produkcji przetworów młynarskich nie stanowi oddziału samodzielnie sporządzającego bilans nie oznacza, że wkład niepieniężny nie ma formy zorganizowanej części przedsiębiorstwa.

Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie po zapoznaniu się z przedstawionym we wniosku stanem faktycznym stwierdza, co następuje:

Jak stanowi art. 4a ust. 3 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t. j. Dz. U. Nr 54 z 2000 r., poz. 654 ze zm.) - u.p.d.o.p. - ilekroć w ustawie jest mowa o przedsiębiorstwie, oznacza to przedsiębiorstwo w rozumieniu przepisów Kodeksu cywilnego. Zgodnie z definicją zawartą w art. 55 1 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 ze zm.) przedsiębiorstwo jest zorganizowanym zespołem składników niematerialnych i materialnych przeznaczonym do prowadzenia działalności gospodarczej. Obejmuje ono w szczególności:

1) oznaczenie indywidualizujące przedsiębiorstwo lub jego wyodrębnione części (nazwa przedsiębiorstwa);

2) własność nieruchomości lub ruchomości, w tym urządzeń, materiałów, towarów i wyrobów, oraz inne prawa rzeczowe do nieruchomości lub ruchomości;

3) prawa wynikające z umów najmu i dzierżawy nieruchomości lub ruchomości oraz prawa do korzystania z nieruchomości lub ruchomości wynikające z innych stosunków prawnych;

4) wierzytelności, prawa z papierów wartościowych i środki pieniężne;

5) koncesje, licencje i zezwolenia;

6) patenty i inne prawa własności przemysłowej;

7) majątkowe prawa autorskie i majątkowe prawa pokrewne;

8) tajemnice przedsiębiorstwa;

9) księgi i dokumenty związane z prowadzeniem działalności gospodarczej.

Natomiast art. 4a ust. 4 u.p.d.o.p. definiuje "zorganizowaną część przedsiębiorstwa" jako organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązania, przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych, który zarazem mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące te zadania. Na gruncie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych mamy do czynienia ze zorganizowaną częścią przedsiębiorstwa, jeżeli spełnione są łącznie następujące przesłanki:

1) istnieje zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązań,

2) zespół ten jest organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie,

3) składniki te przeznaczone są do realizacji określonych zadań gospodarczych,

4) zespół tych składników mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące te zadania gospodarcze.

Aby w rozumieniu przepisów podatkowych określony zespół składników majątkowych mógł zostać zakwalifikowany jako zorganizowana część przedsiębiorstwa, nie jest wystarczające jakiekolwiek zorganizowanie tej masy majątkowej, ale musi się ona odznaczać pełną odrębnością organizacyjną i finansową, z możliwością samodzielnego funkcjonowania w razie zaistnienia takiej potrzeby w obrocie gospodarczym.

W opinii Naczelnika Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego aport jaki wniesiony zostanie na pokrycie udziałów w nowo tworzonej spółce powiązanej, zgodnie ze stanem faktycznym podanym przez Wnioskodawcę, spełnia w/w przesłanki, w związku z czym stanowi zorganizowaną część przedsiębiorstwa.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj