Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
RO/423-8/06
Data
2006.03.15



Autor
Świętokrzyski Urząd Skarbowy


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
drogi publiczne
infrastruktura towarzysząca
inwestycje
koszty uzyskania przychodów


Pytanie podatnika
Czy wydatki na wykonanie układu drogowo-komunikacyjnego wraz z infrastrukturą komunikacyjną można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów ?


Naczelnik Świętokrzyskiego Urzędu Skarbowego w Kielcach działając na podstawie art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) po rozpatrzeniu wniosku podatnika otrzymanego dnia 01.12.2005 r. i uzupełnionego 22.12.2005 r. w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych, stwierdza, iż przedstawione we wniosku stanowisko podatnika jest prawidłowe.

Jak wynika ze stanu faktycznego przedstawionego w ww. wniosku Spółka realizuje inwestycję budowlaną pod nazwą Budowa Centrum Handlowo – Usługowego wraz z infrastrukturą towarzyszącą. W wyniku realizacji tej inwestycji zaistniała konieczność przebudowy układu drogowego i poprawy istniejącej infrastruktury komunikacyjnej. Zgodnie z zawartą umową Spółka zobowiązała się sfinansować i zrealizować oraz nieodpłatnie przekazać na rzecz gminy ww. inwestycję w układ drogowy i infrastrukturę komunikacyjną miasta, a gmina zobowiązała się tę inwestycję przyjąć. Prowadzenie działalności w Centrum nie byłoby możliwe bez dokonania niezbędnych inwestycji w układ drogowo-komunikacyjny.
W przedstawionym wniosku Spółka pyta, czy wydatki na wykonanie układu drogowo – komunikacyjnego wraz z infrastrukturą komunikacyjną można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?

Odnosząc się do przedstawionego stanu faktycznego oraz pytania podatnika, Naczelnik Świętokrzyskiego Urzędu Skarbowego w Kielcach stwierdza co następuje:

Dla rozstrzygnięcia przedmiotowej kwestii decydujące znaczenie ma interpretacja art. 15 ust 1 i ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych z dnia 15.02.1992 r. (Dz. U. z 2000 r. nr 54, poz. 654 ze zm.)
Zgodnie z art. 15 ust. 1 ww. ustawy kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1. Przedmiotowy wydatek nie znajduje potwierdzenia w katalogu wydatków niestanowiących kosztów uzyskania przychodu i wobec powyższego może on być zaliczony bezpośrednio do kosztów uzyskania przychodu.
W kontekście ww. przepisu wydatek poniesiony na wykonanie układu drogowo-komunikacyjnego ma pośredni związek z prowadzoną przez podatnika działalnością i jako nakłady poniesione na infrastrukturę zewnętrzną pozostaje nierozerwalnie związany z inwestycją główną oraz z osiąganymi przychodami i winien być zaliczony do kosztów uzyskania przychodu.

Art. 15 ust. 4 ww. ustawy wyraża generalną zasadę, iż koszty uzyskania przychodów są potrącalne tylko w tym roku podatkowym którego dotyczą.Interpretując art. 15 ust. 4 należy pamiętać, iż koszty podatkowe ponoszone przez podmiot gospodarczy mogą mieć charakter wydatków bezpośrednich lub pośrednich. Ww. inwestycję należy zakwalifikować do kosztów pośrednich gdyż nie mają one bezpośredniego odzwierciedlenia w uzyskanych przychodach, ale ich poniesienie jest warunkiem ich uzyskania. W przypadku kosztów pośrednich uzasadnienie ma odnoszenie wydatków w koszty podatkowe w momencie ich poniesienia a przedmiotowa przebudowa układu drogowego niewątpliwie jest związana z osiągniętymi przychodami.

Reasumując, wydatki związane z przebudową układu drogowego i infrastruktury komunikacyjnej na podstawie art. 15 ust. 1 i ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych są bezpośrednio potrącalne w koszty stanowiące koszty uzyskania przychodu.

Podobny pogląd możemy znaleźć m.in. w informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego DP-423/12/2003 z dnia 05.10.2003 r. wydanej przez Izbę Skarbową w Poznaniu (dostępnej na stronie internetowej Ministerstwa Finansów - www.mf.gov.pl), gdzie czytamy m.in.: „W przedstawionym stanie faktycznym wystąpiła sytuacja, w której przedsiębiorca musi ponieść całość wydatków związanych z modernizacją ulicy, przy której ma zostać wybudowana hala magazynowa. W tym przypadku wydatki związane z wykonywaniem projektu oraz wzmocnieniem ulicy będą stanowić dla przedsiębiorcy koszt uzyskania przychodu i należy je odnieść bezpośrednio w koszty w pełnej wysokości, zgodnie z ogólną regułą art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r., Nr 54, poz. 654 ze zm.) stanowiącą, że: "Kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów (...)".


Trwają prace modernizacyjne serwisu, w szczególności zmienia się wygląd i układ stron. Linki do stron pozostaną niezmienione.

Dawiejsze