Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
RO/423-16/06
Data
2006.03.21



Autor
Świętokrzyski Urząd Skarbowy


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Przychody


Słowa kluczowe
leasing
odszkodowania
samochód
ubezpieczenia majątkowe


Pytanie podatnika
Czy otrzymane odszkodowanie jest przychodem do opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych, jeżeli wydatki poniesione po kradzieży tego samochodu nie są kosztem uzyskania przychodu ?


Naczelnik Świętokrzyskiego Urzędu Skarbowego w Kielcach działając na podstawie art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) po rozpatrzeniu wniosku Spółki otrzymanego dnia 22.12.2005 r. w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych, stwierdza, iż przedstawione we wniosku stanowisko podatnika jest nieprawidłowe.

Jak wynika ze stanu faktycznego przedstawionego w ww. wniosku Spółka zawarła umowę leasingu na samochód ciężarowy, który został skradziony (spółka posiada protokół kradzieży i umorzenia dochodzenia z policji), a cała dokumentacja została przekazana firmie ubezpieczeniowej celem wypłaty odszkodowania dla firmy leasingowej. Umowa została zarejestrowana w Urzędzie Skarbowym 10 maja 2005 r. na podstawie tego spółka odliczała podatek VAT z rat leasingowych. W czerwcu 2005 r. spółka otrzymała odszkodowanie od leasingodawcy pomniejszone o niezapłacone raty leasingowe.

W przedstawionym zapytaniu Spółka pyta: Czy otrzymane odszkodowanie jest przychodem do opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych, jeżeli wydatki poniesione po kradzieży tego samochodu nie są kosztem uzyskania przychodu ?

Odnosząc się do przedstawionego stanu faktycznego oraz pytania Spółki, Naczelnik Świętokrzyskiego Urzędu Skarbowego w Kielcach stwierdza co następuje:

Zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst. jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.), przychodami, z zastrzeżeniem ust. 3 i 4 oraz art. 13 i 14, są w szczególności otrzymane pieniądze, wartości pieniężne, w tym również różnice kursowe. W myśl ust. 3 ww. artykułu, za przychody należne uważa się nie tylko otrzymane pieniądze i wartości pieniężne ale także należne przychody, choćby nie zostały jeszcze faktycznie otrzymane.

Podstawą do otrzymania ubezpieczenia jest zawarta umowa ubezpieczenia użytkowanego samochodu. Kwota niezapłaconych rat leasingowych wymieniona jako pomniejszająca wysokość wypłaconego odszkodowania nie jest wydatkiem związanym z tym odszkodowaniem. Obowiązek zapłaty tych należności wynika z umowy leasingowej i jest konsekwencją utraty w wyniku kradzieży przedmiotu leasingu. Jak określono już w udzielonej Spółce interpretacji przepisów prawa podatkowego RO/423/161/2005 z dn. 02.12.2005 r., "samochód będący przedmiotem leasingu został skradziony i nie jest wykorzystywany do prowadzonej działalności a więc nie służy do osiągnięcia przychodów, to wszelkie opłaty związane z tym samochodem nie mogą stanowić kosztów uzyskania przychodów."

Jak wynika ze stanu faktycznego ostatecznym beneficjentem odszkodowania za utracony przedmiot leasingu (samochód) jest korzystający. Prawo do otrzymania ubezpieczenia posiada leasingodawca, który potrącił należne mu kwoty, a pozostałą część przekazał korzystającemu.
Ustalony przez strony umowy leasingowej sposób wzajemnych rozliczeń nie może mieć wpływu na przychody i koszty podatkowe. Tak więc bez względu na sposób rozliczeń między Spółką a leasingodawcą cała kwota odszkodowania stanowi u korzystającego przychód podlegający opodatkowaniu.

Pogląd, iż otrzymane odszkodowanie stanowi przychód podatkowy wyraził też Pierwszy Urząd Skarbowy w Rzeszowie w informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 13.07.2004 r. sygnatura I US.VII/423/9/04 gdzie czytamy, iż: "Stosownie do ww. przepisów odszkodowania nie są wyłączone z przychodów ani nie są zwolnione z podatku, wobec czego otrzymane od ubezpieczyciela odszkodowanie za skradziony samochód (ubezpieczenie auto casco), stanowić będzie w całości przychód spółki." (strona internetowa Ministerstwa Finansów - www.mf.gov.pl)


Trwają prace modernizacyjne serwisu, w szczególności zmienia się wygląd i układ stron. Linki do stron pozostaną niezmienione.

Dawiejsze