Interpretacja Dolnośląskiego Urzędu Skarbowego
PP II 443/1/199-200/240/05
z 18 października 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP II 443/1/199-200/240/05
Data
2005.10.18



Autor
Dolnośląski Urząd Skarbowy


Temat
Podatek od towarów i usług


Słowa kluczowe
dostawa towarów
dostawa wewnątrzwspólnotowa
kurs waluty
termin
wystawienie faktury
zaliczka


Pytanie podatnika
Podatnik zwraca się z zapytaniem dotyczącym terminu wystawienia faktury oraz zastosowania kursu waluty, według którego Podatnik powinien wyliczyć kwoty na fakturze, w przypadku otrzymania zaliczki w walucie EURO przed dokonaniem wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów.


Podatnik podaje, iż 27 czerwca 2005 r. wpłynęła na jego konto zaliczka w walucie EURO tytułem przyszłych wewnątrzwspólnotowych dostaw złomu, które będą stopniowo realizowane w miesiącach lipcu i sierpniu 2005 r. Podatnik dokonuje ww. sprzedaży na rzecz kontrahenta z Niemiec, będącego podatnikiem podatku od wartości dodanej zidentyfikowanym na potrzeby transakcji wewnątrzwspólnotowych na terytorium państwa członkowskiego innego niż terytorium kraju. Jednocześnie Podatnik wskazuje, iż na towarach nie będą wykonane usługi ma terytorium państwa członkowskiego innego niż terytorium kraju; towar pozostanie na terytorium Niemiec. Podatnik podaje, iż nie złożył w urzędzie skarbowym zabezpieczenia majątkowego i będzie się starał o zwrot nadwyżki podatku naliczonego nad należnym.

Zdaniem Podatnika, zaliczkę należy potwierdzić w ciągu 7 dni od jej wpływu, poprzez wystawienie faktury ze stawką właściwą dla wewnątrzwspólnotowej dostawy ( 0%), a w przypadku wyceny faktury potwierdzającej wpływ zaliczki powinien zostać zastosowany kurs z dnia wystawienia faktury.

W ocenie Naczelnika Dolnośląskiego Urzędu Skarbowego we Wrocławiu przedstawione przez Podatnika stanowisko w sprawie, jest prawidłowe.

Biorąc pod uwagę treść złożonego przez Spółkę wniosku, tutejszy organ podatkowy informuje, iż zgodnie z art. 20 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), w wewnątrzwspólnotowej dostawie towarów obowiązek podatkowy powstaje 15 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano dostawy towarów, z zastrzeżeniem ust. 2-4.

W myśl art. 20 ust. 2 ustawy, w przypadku gdy przed upływem terminu, o którym mowa w ust. 1, podatnik wystawił fakturę, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury. Zgodnie z treścią ust. 3 tegoż artykułu, jeżeli przed dokonaniem dostawy, o której mowa w ust. 1, otrzymano całość lub część ceny, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury potwierdzającej otrzymanie całości lub części ceny.

Na podstawie art. 106 ust. 1 ustawy, podatnicy, o których mowa w art. 15, są obowiązani wystawić fakturę stwierdzającą w szczególności dokonanie sprzedaży, datę dokonania sprzedaży, cenę jednostkową bez podatku, podstawę opodatkowania, stawkę i kwotę podatku, kwotę należności oraz dane dotyczące podatnika i nabywcy, z zastrzeżeniem ust. 2, 4 i 5 oraz art. 119 ust. 10 i art. 120 ust. 16. Zgodnie z art. 106 ust. 2 ustawy, przepis ust. 1 stosuje się odpowiednio do dostawy towarów lub świadczenia usług, dokonywanych przez podatników zarejestrowanych jako podatnicy VAT czynni lub zwolnieni, jeżeli miejscem opodatkowania tych czynności jest terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju lub terytorium państwa trzeciego i dla tych czynności podatnicy ci nie są zidentyfikowani dla podatku od wartości dodanej lub - w przypadku terytorium państwa trzeciego - podatku o podobnym charakterze.

Przepisy powyższe stosuje się również do części należności otrzymywanych przed wydaniem towaru lub wykonaniem usługi, zgodnie z art. 106 ust. 3 ustawy.

Na podstawie § 13 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 25 maja 2005 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 95, poz. 798 ze zm.), fakturę wystawia się nie później niż siódmego dnia od dnia wydania towaru lub wykonania usługi, z zastrzeżeniem § 14, 15. Stosownie do regulacji § 14 ust. 1 cytowanego rozporządzenia, jeżeli przed wydaniem towaru lub wykonaniem usługi otrzymano część lub całość należności, w szczególności przedpłatę, zaliczkę, zadatek, ratę, fakturę wystawia się nie później niż siódmego dnia od dnia, w którym otrzymano część lub całość należności od nabywcy, z zastrzeżeniem ust. 2.

Kwestia dotycząca przeliczenia kwoty na fakturze podanej w walucie obcej została uregulowana w rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 970 ze zm.). Zgodnie z treścią § 37 ust. 1 tego rozporządzenia, kwoty wyrażone w walucie obcej wykazywane na fakturze przelicza się na złote według wyliczonego i ogłoszonego przez Narodowy Bank Polski bieżącego kursu średniego waluty obcej na dzień wystawienia faktury, jeżeli faktura jest wystawiana w terminie, w którym podatnik obowiązany jest do jej wystawienia. W przypadku jednak, gdy na dzień wystawienia faktury bieżący kurs średni waluty obcej nie został wyliczony i ogłoszony, do przeliczenia stosuje się kurs wymiany ostatnio wyliczony i ogłoszony (§ 37 ust. 2 rozporządzenia).

Natomiast, gdy faktura nie została wystawiona w terminie, w którym podatnik obowiązany był do jej wystawienia, kwoty wyrażone w walucie obcej przelicza się na złote według wyliczonego i ogłoszonego przez Narodowy Bank Polski bieżącego kursu średniego waluty obcej na dzień powstania obowiązku podatkowego, zgodnie z ust. 3 § 37 rozporządzenia.

Przepisy ust. 1-3 stosuje się odpowiednio do przeliczania kwot wykazywanych na fakturze wystawionej przez podatnika podatku od wartości dodanej lub podatku o podobnym charakterze, jeżeli dokumentują one czynności, które u podatnika stanowią : wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów, dostawę towarów, dla której podatnikiem jest ich nabywca, lub import usług. (§ 37 ust. 4 rozporządzenia).

Mając na uwadze przedstawiony przez Podatnika stan faktyczny oraz przytoczone powyżej przepisy stwierdzić należy, że otrzymanie przez Podatnika zaliczki przed wydaniem towaru nabywcy z Unii Europejskiej powoduje powstanie obowiązku wystawienia faktury VAT, nie później niż siódmego dnia od dnia, w którym otrzymano zaliczkę, a kwotę zaliczki wynikającą z faktury przeliczyć należy z EURO na złote według średniego kursu NBP z dnia wystawienia faktury.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj