Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
EP/4060-2/06
Data
2006.02.10



Autor
Opolski Urząd Skarbowy


Temat
Ewidencja i identyfikacja podatników --> Zasady posługiwania się NIP --> Następstwo prawne


Słowa kluczowe
Numer Identyfikacji Podatkowej
oddział
przejęcie
sukcesja
sukcesja Numeru Identyfikacji Podatkowej


Pytanie podatnika
Czy dezycja o nadaniu numeru identyfikacji podatkowej Spółce X wygasnie na mocy art. 12 ust. 2 ustawy o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płątników, i czy spółka przejmująca Y powinna wystąić o nadanie NIP przed dokonaniem fuzji?


POSTANOWIENIE

Działając na podstawie art. 14a §4 i art.14a § l ustawy z dnia 29 sierpnia1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz.60 ze zmianami)Naczelnik Opolskiego Urzędu Skarbowego w Opolu stwierdza, iż stanowiskoOddziału, w zakresie sukcesji numeru NIP przedstawione w piśmie z dnia 14listopada 2005r. jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

Pismem z dnia 14 listopada 2005r.(data wpływu do tut. Urzędu 21listopada 2005r.) Pełnomocnik Oddziału zwrócił się do tut. organu podatkowego z wnioskiem o udzielenie pisemnej interpretacjico do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie Oddziału, w której nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa, przedstawiając następujący stan faktyczny:

Spółka prawa holenderskiego X zostanie przejęta przez inną spółkęholenderska- Y
W chwili obecnej spółka przejmowana posiada na terytorium Polski odrębnyoddział. W wyniku fuzji spółka przejmowana zostanie wykreślona z rejestru wHolandii, a jej działalność będzie kontynuowana przez spółkę przejmującą - Y.

Pełnomocnik zadał pytanie, czy decyzja o nadaniu numeru identyfikacjipodatkowej zwany dalej "NIP" Spółce X wygaśnie na mocy art. 12 ust. 2ustawy o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników, i czyspółka przejmująca Y powinna wystąpić o nadanie NIP przed dokonaniemfuzji.

Zdaniem Pełnomocnika Oddziału, w konsekwencji ustania bytu prawnegospółki przejmowanej NIP nadany nie przechodzi na następcę prawnego a spółkaprzejmująca powinna złożyć zgłoszenie identyfikacyjne NIP-2 i otrzymać jakonowy podatniknowy NIP.

Po przeanalizowaniu obowiązującego stanu faktycznego orazobowiązującego stanu prawnego Naczelnik Opolskiego Urzędu Skarbowego wOpolu informuje, co następuje:

Zgodnie z art. 12 ust.! ustawy z dnia 13 października 1995r. o zasadachewidencji i identyfikacji podatników i płatników (Dz. U. Nr 142, poz. 702 zezmianami- zwanej dalej "ustawą") NIP nadanypodatnikowinie przechodzinanastępcę prawnego, z wyjątkiem:

  1. przekształcenia przedsiębiorstwa państwowego w jednoosobowąspółkę Skarbu Państwa lub przedsiębiorstwa komunalnego wjednoosobową spółkę gminy;
  2. przekształcenia spółki cywilnej w spółkę handlową lub spółkihandlowej w inną spółkę handlową.

W myśl art. 12 ust.2 w przypadku zgonu lub ustania bytu prawnego podatnika,decyzja o nadaniu NIP wygasa z mocy prawa, z wyjątkiem przypadkówwymienionych wart. 12 ust. I i ust. la ustawy.

Z cytowanych wyżej przepisów jednoznacznie wynika iż, ustanie bytuprawnego jednostki skutkuje wygaśnięciem z mocy prawa decyzji NIP, zwyjątkiem przypadków wymienionych w art.12 ust.1 i ust. la ustawy.W sytuacji połączenia się przez przejęcie jednej spółki przez drugą (Spółki Xprzez Spółkę Y), następuje ustanie bytu prawnego spółki przejmowanej, coskutkujewykreśleniem z rejestru handlowego.

W myśl art. 2 ustawy osoby fizyczne, osoby prawne, jednostkiorganizacyjne nie mające osobowości prawnej oraz inne podmioty, a wszczególności zakłady (oddziały) osób prawnych, które na podstawie odrębnychustaw są podatnikami, płatnikami podatków lub płatnikami składek naubezpieczenie społeczne lub zdrowotne podlegają obowiązkowi ewidencyjnemuoraz otrzymują numer identyfikacji podatkowej. Spełnienie przez podmiot conajmniej jednego z trzech wyżej wymienionych kryteriów nakłada na podmiotobowiązek rejestracji w celu uzyskania numeru NIP. W przypadku spełnieniajednego z ww kryteriów Spółka Y uzyska możliwość otrzymania NIP.

Wobec powyższego postanowiono jak w sentencji.

Jednocześnie Naczelnik Opolskiego Urzędu Skarbowego w Opoluinformuje, iż przedmiotowa interpretacja o zakresie stosowania prawapodatkowego ma zastosowanie wyłącznie w przedstawionym stanie faktycznymi w stanie prawnym obowiązującym na dzień jej wydania.

Ponadto informuje się, iż zgodnie z art. 14b § I oraz 14b § 2 ustawyOrdynacja podatkowa niniejsza interpretacjanie jest wiążąca dla podatnika, alejest wiążąca dla organów podatkowych i organów kontroli skarbowejwłaściwych dla Strony do czasu jej zmiany, uchylenia przez organ odwoławczyoraz do czasu zmiany przepisów prawnych.

Na podstawie art.14a §4, art.236 §2 pkt 1 oraz 223 § 1 w związku z art.239 powołanej ustawy Ordynacja podatkowa, na niniejsze postanowienie służyzażalenie, które wnosi się do Dyrektora Izby Skarbowej w Opolu, zapośrednictwem tut. organu podatkowego w terminie 7 dni od daty otrzymanianiniejszego postanowienia.
Ww. zażalenie podlega opłacie skarbowej.


Trwają prace modernizacyjne serwisu, w szczególności zmienia się wygląd i układ stron. Linki do stron pozostaną niezmienione.

Dawiejsze