RO/423-11/06
Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
RO/423-11/06
Data
2006.03.02
Autor
Świętokrzyski Urząd Skarbowy
Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Podstawa opodatkowania i wysokość podatku --> Podstawa opodatkowania
Słowa kluczowe
cel kultu religijnego
darowizna
działalność dobroczynna
działalność pożytku publicznego
klub sportowy
kultura fizyczna
odliczenia od podatku
Pytanie podatnika
1. Czy zgodnie z art. 18 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych przekazana darowizna na klub sportowy stanowi podstawę odliczenia od dochodu gdy została przekazana na cel upowszechnienia kultury fizycznej i sportu ? (klub nie posiada statusu instytucji pożytku publicznego) ?
2. Czy zgodnie z art. 18 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych przekazana darowizna na ognisko wychowawcze stanowi podstawę odliczenia od dochodu, gdy została przekazana na kościelną działalność charytatywno -opiekuńczą oraz cele kultu religijnego ?
Naczelnik Świętokrzyskiego Urzędu Skarbowego w Kielcach działając na podstawie art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29.08.1997 roku Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 2.12.2005 r. w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych stwierdza, iż przedstawione we wniosku stanowisko jest prawidłowe.
Pierwsza darowizna została dokonana na klub sportowy, który realizuje zadania w zakresie upowszechnienia kultury fizycznej i sportu. Prawo do skorzystania przez spółkę z odliczenia od dochodu darowizny wpłaconej na rzecz tego klubu, jako organizacji pozarządowej, nie będącej jednostką sektora finansów publicznych i niedziałającej w celu osiągnięcia zysku, nie jest uzależnione od posiadania przez nią statusu organizacji pożytku publicznego. Wobec powyższego, Spółka uważa iż w/w darowizna podlega odliczeniu od dochodu. Druga darowizna została przekazana na Ognisko Wychowawcze jako wsparcie finansowe projektu modernizacji budynku. Ognisko to prowadzi kościelną działalność charytatywno– opiekuńczą a darowizna przekazana została na cele kultu religijnego. Wobec powyższego Spółka uważa iż w/w darowizny również podlegają odliczeniu od dochodu. Zgodnie z art. 18 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tj. Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.) podstawę opodatkowania stanowi dochód po odliczeniu darowizn przekazywanych na cele określone w art. 4 ustawy z dnia 24.04.2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (Dz. U. Nr 96 , poz. 873) organizacjom, o których mowa w art. 3 ust. 2 i 3 ustawy, prowadzącym działalność pożytku publicznego w sferze zadań publicznych określonych w tej ustawie, łącznie do wysokości nie przekraczającej 10 % dochodu. Ustawa o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie wymienia 24 cele pożytku publicznego, które mogą realizować organizacje pozarządowe działające w sferze zadań publicznych. Wśród tych celów w art. 4 ust 1 pkt 14 ustawy z dnia 24.04.2003 r. wymienione jest upowszechnienie kultury fizycznej i sportu, co według wniosku realizuje Międzyszkolny Pływacki Klub Sportowy „Neptun”. Natomiast organizacje, o których mowa w art. 3 ust. 2 i 3 wymienionej ustawy, to organizacje pozarządowe, tj. nie będące jednostkami sektora finansów publicznych, w rozumieniu przepisów o finansach publicznych, niedziałające w celu osiągnięcia zysku, osoby prawne lub jednostki nieposiadające osobowości prawnej, utworzone na podstawie przepisów ustawy, w tym fundacje i stowarzyszenia (z zastrzeżeniem ust. 4) osoby prawne i jednostki organizacyjne działające na podstawie przepisów o stosunku Państwo do Kościoła Katolickiego w Rzeczypospolitej Polskiej lub przepisów o stosunku do innych kościołów i związków wyznaniowych, stowarzyszenia jednostek samorządu terytorialnego. Kluby sportowe działają na podstawie ustawy z dnia 18 stycznia 1996 r. o kulturze fizycznej (Dz. U. z 2001 r. Nr 81, poz. 889 ze zm.). Podstawową jednostką organizacyjną realizującą cele i zadania w zakresie kultury fizycznej jest klub sportowy (art. 6 pkt 1 w/w ustawy), przy czym szczególnym rodzajem klubu sportowego jest międzyszkolny (uczniowski) klub sportowy, który działa na zasadach przewidzianych w ustawie z dnia 7.04.1989 r. Prawo o stowarzyszeniach (Dz. U. z 2001 r. Nr 79, poz. 855).
Powyższy pogląd jest również zgodny z pisemną interpretacją co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego (DP/P1/423-0042/2/05/AP) udzieloną przez Pomorski Urząd Skarbowy w sprawie darowizny na rzecz klubów sportowych działających jako stowarzyszenia. Jeśli chodzi o drugą darowiznę na kościelne osoby prawne i kościelne jednostki organizacyjne, musi ona spełniać dwie kumulatywne przesłanki . Powinna być przekazana na cele określone w art. 4 ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie, a obdarowanym musi być organizacja określona w art. 3 ust. 2 i 3 ustawy, prowadząca działalność pożytku publicznego w sferze zadań publicznych. Warunkiem uprawniającym podatników (darczyńców) do odliczenia od podstawy opodatkowania darowizn przeznaczonych na kościelną działalność charytatywno – opiekuńczą jest uzyskanie pokwitowania otrzymania darowizny przez kościelną osobę prawną oraz – w okresie dwóch lat od dnia przekazania darowizny sprawozdania o przeznaczeniu darowizny na kościelną działalność charytatywno – opiekuńczą, zgodnie z art. 55 ust. 7 ustawy z dnia 17.05.1989 r. o stosunku Państwa do Kościoła Katolickiego w Polsce (Dz. U. Nr 29, poz. 154 ze zm.) Natomiast zgodnie z art. 18 ust. 1 pkt 7 cyt. ustawy przysługuje podatnikowi odliczenie od dochodu darowizny na cele kultu religijnego łącznie do wysokości 10% dochodu. Jak z powyższego wynika podatnik podatku dochodowego ma prawo obniżyć dochód z tytułu darowizn przekazanych wyłącznie na cele kultu religijnego. Sam fakt przekazania darowizny na rzecz kościelnej osoby prawnej nie uprawnia darczyńcy do obniżki dochodu z tytułu darowizn. Darowizna ta musi być przekazana na ściśle określony cel to jest na cel kultu religijnego. Dopiero spełnienie tego wymogu uprawnia darczyńcę do obniżki dochodu na podstawie art. 10 ust. 1 pkt 7 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Należy zaznaczyć, że wysokość darowizny obliczonej na podstawie art. 18 ust. 1 pkt 1 i 7 musi być udokumentowana dowodem wpłaty na rachunek bankowy obdarowanego, a w przypadku darowizny inna niż pieniężna, dokumentem z którego wynika wartość tej darowizny oraz oświadczeniem obdarowanego o jej przyjęciu – art. 18 ust. 1c cyt. ustawy. |