Interpretacja Wójta Gminy Świlcza
L.dz. 3010/25/05
z 29 marca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
L.dz. 3010/25/05
Data
2005.03.29



Autor
Wójt Gminy Świlcza


Temat
Podatek rolny --> Przepisy ogólne --> Przedmiot opodatkowania

Podatek rolny --> Zasady ustalania podatku --> Podstawa opodatkowania

Podatek rolny --> Zasady ustalania podatku --> Podstawa obliczania podatku rolnego


Słowa kluczowe
gospodarstwo rolne
grunty rolne
użytki rolne


Pytanie podatnika
dotyczy opodatkowania użytków rolnych w postaci rowów (W) wchodzących w skład gospodarstwa rolnego


Na podstawie art. 14a § 4 i art. 14b § 7 ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U Nr 137, poz. 926 ze zm.), po rozpatrzeniu wniosku R. z dnia 25.02.2005 r. w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów ustawy z dnia 15.11.1984 r. o podatku rolnym (Dz. U. z 1993 r. Nr 94, poz. 431 ze zm.), zwanej dalej ustawą, w części dotyczącej opodatkowania użytków rolnych w postaci rowów (W) wchodzących w skład gospodarstwa rolnego, udzielam następującej interpretacji:

Powierzchni użytków rolnych - rowów (oznaczonych w ewidencji gruntów i budynków symbolem W) wchodzących w skład gospodarstwa rolnego nie przelicza się na hektary przeliczeniowe, o których mowa w art. 4 ust. 1 pkt 1 ustawy, stanowiące podstawę opodatkowania podatkiem rolnym gruntów tego gospodarstwa wg niższej - przewidzianej w art. 6 ust. 1 pkt 1 ustawy - stawki tego podatku.

Opodatkowaniu podatkiem rolnym podlegają grunty sklasyfikowane w ewidencji gruntów i budynków jako użytki rolne (art. 1 ustawy). Podstawę wymiaru tego podatku stanowią, zaś zgodnie z art. 21 ustawy z dnia 17.05.1989 r. - Prawo geodezyjne i kartograficzne (Dz. U. z 2000 r. Nr 100, poz. 1086 ze zm.), dane zamieszczone w ewidencji gruntów i budynków. Przepis 68 ust. 1 rozporządzenia Ministra Rozwoju Regionalnego i Budownictwa z dnia 29.03.2001 r. w sprawie ewidencji gruntów i budynków (Dz. U. Nr 38, poz. 454), dzieli wspomniane użytki rolne na:

  1. grunty orne, oznaczone symbolem R,
  2. sady, oznaczone symbolem złożonym z litery S oraz symbolu odpowiedniego użytku gruntowego, stanowiącego część składową oznaczenia klasy gleboznawczej gruntu, na którym założony został sad, np. S-R, S-Ł, S-Ps,
  3. łąki trwałe, oznaczone symbolem Łs,
  4. pastwiska trwałe, oznaczone symbolem Ps,
  5. grunty rolne zabudowane, oznaczone symbolem złożonym z litery B oraz symbolu odpowiedniego użytku gruntowego, stanowiącego część składową oznaczenia klasy gleboznawczej gruntu, na którym wzniesione zostały budynki, np. B-R, B-Ł, B-Ps,
  6. grunty pod stawami, oznaczone symbolem Wsr oraz
  7. będące przedmiotem niniejszej oceny rowy, oznaczone symbolem W.

Podkreślić należy wszakże, iż ustawa nie różnicuje wysokości stawek podatku rolnego ze względu na poszczególne, wymienione wyżej, rodzaje użytków rolnych, a jednie ze względu na okoliczność, czy są one, czy też nie, gospodarstwem rolnym w rozumieniu art. 2 ust. 1 ustawy, którym jest obszar tych użytków o łącznej powierzchni przekraczającej 1 ha lub 1 ha przeliczeniowy. Przekroczenie którejkolwiek z wymienionych powierzchni (1 ha fizycznego lub przeliczeniowego) użytków rolnych, w tym rowów, w warunkach władania w tym przepisie wskazanych sprawia, że ich łączny obszar uznaje się za gospodarstwo rolne. W zależności od tego stosuje się - przewidziane w art. 6 ustawy - stawki podatku rolnego: niższą - dla gruntów gospodarstw rolnych lub wyższą - dla gruntów pozostałych, nietworzących gospodarstwa rolnego. Konsekwencją ustalenia, iż obszar użytków rolnych, w tym rowów, przekraczając powierzchnię 1 ha fizycznego tworzy gospodarstwo rolne w znaczeniu wyżej podanym, jest zastosowanie niższej - odpowiadającej równowartości pieniężnej 2,5 q żyta - stawki podatku rolnego do podstawy opodatkowania, którą jest liczba hektarów przeliczeniowych gruntów tego gospodarstwa. Liczbę tych hektarów ustala się z kolei na podstawie przeliczników określonych w art. 4 ust. 4 - 8 ustawy, w zależności m.in. od wymienionych tam w sposób wyczerpujący rodzajów użytków rolnych, wśród których rowów brak. W tej sytuacji powierzchnia rowów nie podlega przeliczeniu na hektary przeliczeniowe, a podstawę opodatkowania stanowi wyłącznie liczba hektarów przeliczeniowych gruntów, które - jako wchodzące w skład gospodarstwa rolnego - temu przeliczeniu podlegają (grunty wymienione wyżej w punktach 1 - 6.

Dla przykładu: posiadanie użytków rolnych w postaci gruntu ornego (R) o pow. 0,95 ha i rowu (W) o pow. 0,10 ha sprawia, że łączny ich obszar (1,05 ha), przekraczając 1 ha (fizyczny) jest gospodarstwem rolnym w rozumieniu ustawy. Przeliczeniu na hektary przeliczeniowe dla potrzeb wymiaru podatku podlegać będzie jednak tylko powierzchnia gruntu ornego (R), co - przy założeniu, że dotyczy to klasy IV a tego użytku oraz III okręgu podatkowego - daje 0,855 ha przeliczeniowego (0,95 x 0,90). Iloczyn tak ustalonej liczby hektarów przeliczeniowych i niższej, odpowiadającą równowartości pieniężnej 2,5 q żyta, stawki podatku określa wymiar podatku rolnego na dany rok podatkowy.

Reasumując, powierzchnię użytków rolnych w postaci rowów (W) jakkolwiek mogącą mieć istotny wpływ na ocenę uznania danego obszaru użytków rolnych za gospodarstwo rolne i w konsekwencji na wysokość podatku nie przelicza się na hektary przeliczeniowe stanowiące podstawę opodatkowania podatkiem rolnym gruntów gospodarstwa rolnego, w skład którego rowy te wchodzą. Można zatem powiedzieć, iż w takim przypadku rowy te opodatkowaniu nie podlegają.

Mając powyższe na względzie oraz przypominając, iż interpretacja niniejsza dotyczy wyłącznie rowów (W) wchodzących w skład gospodarstwa rolnego, w części D deklaracji na podatek rolny obowiązującej na terenie gminy, w wierszu "Rowy" wskazać należy jedynie powierzchnię tych rowów ogółem i taką samą ich powierzchnię niepodlegającą przeliczeniu na hektary przeliczeniowe, pozostałych komórek tego wiersza nie wypełniając.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj