Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PD.423-120/05
Data
2006.01.31



Autor
Lubelski Urząd Skarbowy


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Przedmiot i podmiot opodatkowania


Słowa kluczowe
pełnomocnicy
podatek dochodowy od osób prawnych
podpis


Pytanie podatnika

Pytanie podatnika
: czy pełnomocnik Spółki ustanowiony do reprezentowania jej przed organami podatkowymi może podpisywać deklaracje i zeznania: w pozycjach odnoszących się do osób uprawnionych do zarządzania jednostką - CIT-2, CIT-8.


P O S T A N O W I E NI E

Na podstawie art. 216 i art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29.08.1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r. nr poz. 60 z późn. zm.) stwierdzam, że stanowisko Spółki zawarte we wniosku o udzielenie pisemnej interpretacji w sprawie sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego tj. czy pełnomocnik ustanowiony do reprezentowania Spółki może podpisywać deklarację i zeznania o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty) –CIT-2 i CIT-8 w pozycjach odnoszących się do osób uprawnionych do zarządzania jednostką jest - nieprawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

W dniu 09.12.2005r. Spółka reprezentowana przez pełnomocnika zwróciła się z wnioskiem o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego. Jak wynika z przedstawionego w piśmie stanowiska: organizację i funkcjonowanie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością reguluje ustawa z dnia 16 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (Dz. U. z 2000 r. Nr 94 poz. 1037 z późniejszymi zmianami). Zgodnie z art. 201 § 1 Ksh Zarząd Spółki z o.o. reprezentuje Spółkę, natomiast art. 204 § 1 Ksh stanowi, że prawo członka zarządu do prowadzenia spraw Spółki i jej reprezentowania dotyczy wszystkich czynności sądowych i pozasądowych Spółki. Zgodnie z wpisem w Krajowym Rejestrze Sądowym nr xxxx Dział 2 spółkę A Sp. z o.o. reprezentuje zarząd jednoosobowy w osobie Prezesa Zarządu . Sposób reprezentacji spółki w KRS został określony następująco "W przypadku zarządu jednoosobowego spółkę reprezentuje samodzielnie Prezes Zarządu. W przypadku zarządu wieloosobowego do składania oświadczeń woli i podpisywania w imieniu spółki upoważnieni są dwaj członkowie zarządu łącznie lub członek zarządu łącznie z prokurentem". Zgodnie z art. 136 ustawy z dnia 29.08.1997 r. Ordynacja podatkowa ( Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) zarząd może działać przez pełnomocnika, chyba że charakter czynności wymaga osobistego działania zarządu. Korzystając z powyższego zapisu Zarząd A Sp. z o.o. udzielił Panu W oraz kierownikowi Biura Rachunkowego ZZZ panu S pełnomocnictwa do reprezentowania spraw Spółki przed organami podatkowymi, którego oryginał pełnomocnictwa został złożony w Lubelskim Urzędzie Skarbowym w dniu 07.12.2005r.

Pytanie podatnika: czy pełnomocnik Spółki ustanowiony do reprezentowania jej przed organami podatkowymi może podpisywać deklaracje i zeznania: w pozycjach odnoszących się do osób uprawnionych do zarządzania jednostką - CIT-2, CIT-8.

Stanowisko podatnika: pełnomocnicy ustanowieni przez Zarząd Spółki do reprezentowania jej przed organami podatkowymi mają prawo do działania w imieniu podatnika i na rachunek podatnika, tj. podpisywać w jego imieniu dokumenty, którymi są deklaracje i zeznania.

Odnosząc się do przedstawionego stanu faktycznego stwierdzam, co następuje:

Wzór deklaracji i zeznań, o których mowa powyżej, został określony w rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 21 grudnia 2005 r roku zmieniające rozporządzenie w sprawie określenia wzorów deklaracji, zeznania, oświadczenia oraz informacji podatkowych obowiązujących w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych (Dz. U. Nr 257, poz. 2156).Zgodnie z opisami, odpowiednio w pozycji 54 deklaracji CIT-2 (z indeksem 16) oraz pozycji 63 zeznania CIT-8 (z indeksem 18) - właściwych dla podatników, których rok podatkowy rozpoczął się po 31.12.2004r. winny być złożone podpisy i pieczątki osoby lub osób uprawnionych, zgodnie z obowiązującymi przepisami lub nadanym statutem do zarządzania jednostką. Organizację i funkcjonowanie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością reguluje ustawa z dnia 16 września 2000 roku - Kodeks spółek handlowych (Dz. U. z 2000r. Nr 94 poz. 1037 ze zm.). Art. 201 § 1 Ksh stanowi, że zarząd spółki z ograniczoną odpowiedzialnością reprezentuje spółkę, natomiast art. 204 § 1 tego aktu stanowi, że prawo członka zarządu do prowadzenia spraw spółki i jej reprezentowania dotyczy wszystkich czynności sądowych i pozasądowych spółki, a zatem także do czynności procesowych za spółkę w postępowaniach wobec organów skarbowych. Sposób reprezentowania spółki z ograniczoną odpowiedzialnością przez jej członków zarządu określa umowa spółki oraz wymieniony Ksh (art. 205). Sprawy spółki mogą być również reprezentowane przez prokurenta, który dysponuje ustawowym pełnomocnictwem do działania w imieniu i na rzecz przedsiębiorcy (spółki z ograniczoną odpowiedzialnością), umocowanym do wszystkich czynności sądowych i pozasądowych, jakie związane są z prowadzeniem przedsiębiorstwa (spółki). Zgodnie z art. 136 ustawy z dn. 29.08.1997r. Ordynacja podatkowa (j.t. Dz. U. z 2005r. Nr. 8, poz. 60ze zm.) strona może działać przez pełnomocnika, chyba że charakter czynności wymaga jej osobistego działania. Nie bez znaczenia pozostaje jednocześnie treść udzielonego pełnomocnictwa. Jeżeli wg pełnomocnictwa osoba fizyczna została upoważniona jedynie do podpisywania deklaracji CIT, a nie do reprezentowania spraw Spółki, nie może ona występować jako osoba upoważniona do zarządzania jednostką i podpisywać w imieniu takich osób dokumenty, którymi są miesięczne deklaracje CIT-2 oraz zeznanie roczne CIT-8.

Orzecznictwo sądów administracyjnych, wyklucza możliwość podpisania deklaracji podatkowej przez pełnomocnika. Potwierdza to orzeczenie z dnia 13.02.1998 roku syg. akt ISA/Gd 1071/96 NSA w którym Sąd wskazał, że deklaracja podatnika jest oświadczeniem wiedzy, a nie woli i z tego też względu nie może być ona złożona przez pełnomocnika. Podobne stanowisko wyraził także niedawno WSA w Warszawie, który w orzeczeniu syg. akt VI S.A/Wa1245/2004 stwierdził, że deklaracja podatkowa jest oświadczeniem wiedzy co wyklucza podpisanie jej przez pełnomocnika, nawet wówczas gdy jest on doradcą podatkowym.Udzielona interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia.

Zgodnie z art. 14 b § 1 i § 2 Ordynacji podatkowej niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika, inkasenta natomiast wiążę organy podatkowe i organy kontroli skarbowej właściwe dla wnioskodawcy– do czasu jej zmiany lub uchylenia. Na niniejsze postanowienie zgodnie z art. 236 w związku z art. 14 a § 4 Ordynacji podatkowej służy prawo wniesienia zażalenia do Dyrektora Izby Skarbowej w Lublinie za pośrednictwem Naczelnika Lubelskiego Urzędu Skarbowego w Lublinie w terminie 7 dni od daty jego otrzymania.


Trwają prace modernizacyjne serwisu, w szczególności zmienia się wygląd i układ stron. Linki do stron pozostaną niezmienione.

Dawiejsze