Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PD.423-117/05
Data
2006.01.24



Autor
Lubelski Urząd Skarbowy


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Przychody --> Przychody


Słowa kluczowe
data
dostawa wewnątrzwspólnotowa
eksport (wywóz)
podatek dochodowy od osób prawnych
przychód
zaliczka


Pytanie podatnika

Pytanie podatnika
Czy zaliczka na wewnątrzwspólnotową dostawę samochodów nie jest przychodem dla celów podatkowych?


P O S T A N O W I E NI E

Na podstawie art. 216 i art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29.08.1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. nr 8 poz. 60 ze zm.) stwierdzam, że stanowisko Spółki zawarte we wniosku o udzielenie pisemnej interpretacji w sprawie sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego – w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych – jest prawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

W dniu 28 listopada 2005 r. Spółka zwróciła się z wnioskiem o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania prawa podatkowego. Jak wynika z przedstawionego w piśmie stanu faktycznego Spółka w miesiącu listopadzie 2004 r. otrzymała zaliczkę z tytułu wewnątrzwspólnotowej dostawy nowych środków transportu. Taką samą zaliczkę jednostka wpłaciła na zakup tych towarów w kraju. Dostawa środków transportu jak określiła Spółka we wniosku nastąpi w miesiącu styczniu, lutym i marcu 2006 r. Zdaniem Wnioskodawcy, zaliczka na wewnątrzwspólnotową dostawę samochodów nie jest przychodem dla celów podatkowych jak i zaliczka na zakup tych towarów w kraju nie jest kosztem dla celów podatkowych. Podatnik prosi o potwierdzenie powyższego stanowiska.

Naczelnik Lubelskiego Urzędu Skarbowego uwzględniając przedstawiony stan faktyczny przez Spółkę stwierdza co następuje:

Przepisy ustawy z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000r. Nr 54 poz. 654 ze zm.) precyzyjnie określają moment powstania przychodu. W myśl art. 12 ust. 3a w/w ustawy, za datę powstania przychodu uważa się z zastrzeżeniem ust. 3c i 3d, dzień wystawienia faktury, nie później jednak niż ostatni dzień miesiąca, w którym:1) wydano rzecz, zbyto prawo majątkowe, lub2) wykonano usługę, w tym częściowo wykonano usługę, jeżeli jej częściowe wykonanie stanowi wynikający z umowy lub odrębnych przepisów tytuł do zapłaty, lub3) otrzymano zapłatę za wykonanie świadczenia – w pozostałych przypadkach.

W świetle powołanego przepisu w przypadku sprzedaży na eksport należy stosować ogólne reguły ustalania przychodu tj. takie, jakie obowiązują w stosunku do kontrahentów krajowych. Oznacza to, że za moment powstania przychodu należnego uznaje się dzień wystawienia faktury, nie później jednak niż ostatni dzień miesiąca , w którym wydano towar lub wykonano usługę. Dotyczy to również przypadków, gdy usługa jest wykonywana częściowo, pod warunkiem jednak, że jej częściowe wykonanie stanowi wynikający z umowy tytuł do zapłaty. Przychody nie stanowiące podstawy ustalania dochodu podatnika podlegającego opodatkowaniu zostały wymienione w art. 12 ust. 4 pkt 1 w/w ustawy. Stosownie do treści powołanego przepisu do przychodów nie zalicza się m.in. pobranych wpłat lub zarachowanych należności na poczet dostaw towarów i usług, które zostaną wykonane w następnych okresach sprawozdawczych. Według „Popularnego słownika języka polskiego” pod redakcją prof. Bogusława Dunaj (Wydawnictwo Wilga Sp. z o.o.) „zaliczka” - to część pieniędzy wpłaconych lub wypłaconych na poczet czegoś. Podkreślić jednoznacznie należy, iż traktowanie danej wpłaty jako zaliczki powinno wynikać z umowy i winno znaleźć odzwierciedlenie w treści dokumentacji danej transakcji.

Zgodnie z ugruntowaną linią orzecznictwa i doktryną prawa użyte w przytoczonym powyżej przepisie sformułowanie „pobrane wpłaty i zarachowane należności” odnosi się do pobranych przez Spółkę przedpłat i zaliczek na poczet dostaw i usług, których wykonanie jest odroczone w czasie i dopiero po realizacji łączącej strony umowy, wystąpi przychód podlegający opodatkowaniu. Jednocześnie wpłacona przez jednostkę zaliczka na zakup środków transportu w kraju nie będzie stanowiła kosztów uzyskania przychodów na podstawie art. 15 ust. 1 i 4 w/w ustawy.

Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1. Użycie określenia „w celu” oznacza, że dla pozytywnej kwalifikacji danego wydatku jako kosztu uzyskania przychodu niezbędne jest istnienie związku przyczynowego pomiędzy poniesionym wydatkiem a uzyskanym lub przynajmniej możliwym do osiągnięcia przychodem. Przepis ten formułuje zatem zasadę powiązania poniesionego kosztu z przychodem. Reguła ta została sprecyzowana w art. 15 ust. 4 w/w ustawy, zgodnie z którym „koszty uzyskania przychodów są potrącane tylko w tym roku podatkowym, którego dotyczą, tj. są potrącane także koszty uzyskania poniesione w latach poprzedzających rok podatkowy, lecz dotyczące przychodów roku podatkowego oraz określone co do rodzaju i kwoty koszty uzyskania, które zostały zarachowane, chociaż ich jeszcze nie poniesiono, jeżeli odnoszą się do przychodów danego roku podatkowego, chyba że ich zarachowanie nie było możliwe; w tym przypadku są one potrącalne w roku, w którym zostały poniesione”, co oznacza konieczność powiązania momentu zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków dotyczących konkretnego przychodu z momentem, w którym przychód ten powstaje.

Udzielona interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia. Zgodnie z art. 14 b § 1 i § 2 Ordynacji podatkowej niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika, inkasenta natomiast wiąże organy podatkowe i organy kontroli skarbowej – do czasu jej zmiany lub uchylenia. Na niniejsze postanowienie zgodnie z art. 236 w związku z art. 14a § 4 Ordynacji podatkowej służy prawo wniesienia zażalenia do Dyrektora Izby Skarbowej w Lublinie za pośrednictwem Naczelnika Lubelskiego Urzędu Skarbowego w Lublinie w terminie 7 dni od daty jego otrzymania.


Trwają prace modernizacyjne serwisu, w szczególności zmienia się wygląd i układ stron. Linki do stron pozostaną niezmienione.

Dawiejsze