Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PD.423-111/05
Data
2006.02.02



Autor
Lubelski Urząd Skarbowy


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Podstawa opodatkowania i wysokość podatku


Słowa kluczowe
podatek dochodowy od osób prawnych
wpłaty z zysku


Pytanie podatnika

Pytanie podatnika
Spółka złożyła wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji, co do sposobu wypełniania WZS-1K deklaracji o wysokości zysku (straty) osiągniętego przez jednoosobową spółkę skarbu państwa i o wpłatach z zysku. Spółka zwróciła się z zapytaniem: Jak w przypadku, gdy wysokość wpłat z zysku w rachunku narastającym jest zmienna, ustalić wysokość należnych zaliczek za poprzednie kwartały?


P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie art. 216, art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. -Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zmian.) Naczelnik Lubelskiego Urzędu Skarbowego w Lublinie udzielając pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w przedmiocie wpłat z zysku w indywidualnej sprawie Spółki przedstawionej w piśmie Nr 7754/GK/2005 z dnia 07.11.2005 r. postanawia uznać stanowisko jednostki za nie prawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

W dniu 07 listopada 2005 r. Spółka złożyła wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji, co do sposobu wypełniania WZS-1K deklaracji o wysokości zysku (straty) osiągniętego przez jednoosobową spółkę skarbu państwa i o wpłatach z zysku. Spółka zwróciła się z zapytaniem: Jak w przypadku, gdy wysokość wpłat z zysku w rachunku narastającym jest zmienna, ustalić wysokość należnych zaliczek za poprzednie kwartały?

Zdaniem Spółki, w poz. 39 deklaracji WZS-1K za kwartał należy wykazać wysokość wpłat z zysku wykazanych w rachunku narastającym w deklaracji za poprzedni kwartał.

Ustosunkowując się do przedstawionej powyżej kwestii, Naczelnik Lubelskiego Urzędu Skarbowego w Lublinie stwierdza, iż w przedmiotowej sprawie zastosowanie znajdują następujące przepisy prawa podatkowego.

Zgodnie z art. 2 ust. 1 ustawy z dnia 01.12.1995 r. o wpłatach z zysku przez jednoosobowe spółki Skarbu Państwa (Dz. U. Nr 154 , poz. 792) jednoosobowe spółki Skarbu Państwa, oraz spółki, w których wszystkie akcje (udziały) są własnością Skarbu Państwa z wyjątkiem akcji (udziałów) nieodpłatnie udostępnionych pracownikom, są obowiązane do dokonywania wpłat z zysku po opodatkowaniu podatkiem dochodowym na rzecz budżetu państwa. W myśl ust. 2 i 3 tego artykułu wypłaty z zysku dokonywane są zaliczkowo w okresach miesięcznych lub kwartalnych. Ostateczne rozliczenie następuje po zatwierdzeniu sprawozdania finansowego. Wyboru okresu, za jaki będzie dokonywana wpłata zaliczki dokonuje spółka.

Zgodnie zaś z art. 5 art.2 w/w ustawy podstawą ustalenia wysokości zaliczki jest zysk po opodatkowaniu podatkiem dochodowym osiągnięty w danym okresie liczony w rachunku narastającym.Z kolei przepis § 3 pkt 1 Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 21.02.1996 r. w sprawie określenia trybu i terminów dokonywania wpłat z zysku oraz składania deklaracji przez jednoosobowe spółki Skarbu Państwa, a także określania wzorów tych deklaracji (Dz. U. Nr 21, poz. 100 ze zmian.) stanowi, iż spółki dokonujące wypłat z zysku na rzecz budżetu państwa w okresach kwartalnych, ustalają i dokonują tych wypłat na podstawie deklaracji, której wzór stanowi załącznik do rozporządzenia. Ponadto stosownie do postanowień art. 73 § 2 pkt 3 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2005 r. Nr 8, poz 60 ze zmian.) nadpłata powstaje z dniem złożenia deklaracji o wpłatach z zysku za rok obrotowy - dla jednoosobowych spółek Skarbu Państwa i przedsiębiorstw państwowych. Po przeanalizowaniu stanu faktycznego przedstawionego przez podatnika, wyjaśniam iż zgodnie z powyższymi przepisami w deklaracji WZS-1K za kwartał w pozycji 39 "suma należnych zaliczek za poprzednie kwartały" należy ujmować sumę zadeklarowanych zaliczek przez podatnika w deklaracjach WZS-1K za poprzednie kwartały. Oceniając przedstawiony przez Spółkę stan faktyczny na gruncie obowiązujących przepisów, należy stwierdzić, że stanowisko zaprezentowane przez podatnika jest nie prawidłowe.

Udzielona interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia. Zgodnie z art. 14b par. 1 i par. 2 Ordynacji podatkowej niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika, inkasenta natomiast wiąże organy podatkowe i organy kontroli skarbowej właściwe dla wnioskodawcy - do czasu jej zmiany lub uchylenia. Na niniejsze postanowienie zgodnie z art. 236 i art. 14a § 4 Ordynacji podatkowej służy prawo wniesienia zażalenia do Dyrektora Izby Skarbowej w Lublinie za pośrednictwem Naczelnika Lubelskiego Urzędu Skarbowego w Lublinie w terminie 7 dni od daty jego otrzymania.


Trwają prace modernizacyjne serwisu, w szczególności zmienia się wygląd i układ stron. Linki do stron pozostaną niezmienione.

Dawiejsze