Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
RO/443-5/06
Data
2006.01.23



Autor
Świętokrzyski Urząd Skarbowy


Temat
Podatek od towarów i usług --> Rejestracja. Deklaracje i informacje podsumowujące. Zapłata podatku --> Rejestracja

Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczenie i zwrot podatku


Słowa kluczowe
faktura
Numer Identyfikacji Podatkowej
odliczenie podatku od towarów i usług


Pytanie podatnika
Czy wykazywanie na fakturach NIP własnego i odbiorcy w ciągu 10 cyfr bez rozdzielających cyfry znaków (-) czyni fakturę błędną pod względem formalno-rachunkowym oraz czy w związku z powyższym istnieją prawne przeszkody, aby odbiorca mógł skutecznie odliczyć podatek VAT z takiej faktury?


Naczelnik Świętokrzyskiego Urzędu Skarbowego w Kielcach działając na podstawie art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) po rozpatrzeniu wniosku Spółki z dnia 16 grudnia 2005 r. (data wpływu do Urzędu 19.12.2005 r.) w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług, stwierdza, iż przedstawione we wniosku stanowisko jest prawidłowe.

Podatnik podatku od towarów i usług zwrócił się z pytaniem czy wykazywanie na fakturach numerów NIP własnego i odbiorcy w ciągu 10 cyfr bez rozdzielających cyfry znaków (-) czyni fakturę błędną pod względem formalno-rachunkowym oraz czy w związku z powyższym istnieją prawne przeszkody, aby odbiorca mógł skutecznie odliczyć podatek VAT z takiej faktury?

Zdaniem Spółki brak rozdzielających cyfry numeru NIP znaków (-) nie czyni faktury błędnej, nie ma bowiem wykładni prawnej wskazującej w jakim układzie numer NIP powinien być umieszczany na fakturze. Wykazywanie numeru NIP w ciągu 10 cyfr jest więc prawnie dozwolone, pomimo iż w decyzji o nadaniu numeru identyfikacji podatkowej VAT-5B podatnik otrzymuje numer NIP w formacie 10 cyfr rozdzielonych znakami (-).

Odnosząc się do przedstawionego stanu faktycznego oraz zapytania podatnika Naczelnik Świętokrzyskiego Urzędu Skarbowego w Kielcach stwierdza co następuje:

Obowiązek posługiwania się numerem identyfikacji podatkowej nałożony został ustawą z dnia 13 października 1995 r. o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników (Dz. U. z 2004 r. Nr 269, poz. 2681 ze zm.). Zgodnie z art. 2 ust. 1 tej ustawy osoby fizyczne, osoby prawne oraz jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej, które na podstawie odrębnych ustaw są podatnikami, podlegają obowiązkowi ewidencyjnemu oraz otrzymują numery identyfikacji podatkowej zwane "NIP". Nadanie NIP następuje w drodze decyzji wydanej przez naczelnika urzędu skarbowego (art. 3 ust. 2 w/w ustawy). Ponadto ustawa, o której mowa, określa zasady posługiwania się NIP. Z art. 11 ust. 1 wynika, iż podatnicy podają NIP na wszelkich dokumentach związanych z wykonywaniem zobowiązań podatkowych oraz niepodatkowych należności budżetowych, do których poboru obowiązane są organy podatkowe lub celne.

Obowiązek posługiwania się numerem identyfikacji podatkowej wynika także z przepisów ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.). W myśl art. 96 ust. 11 podatnik zarejestrowany jako podatnik VAT czynny jest obowiązany umieszczać numer identyfikacji podatkowej na fakturach oraz ofertach.

Natomiast w art. 88 ust. 3a w/w ustawy enumeratywnie wymieniono przypadki, gdy faktury i dokumenty celne nie stanowią podstawy do obniżenia podatku należnego oraz zwrotu różnicy podatku lub zwrotu podatku naliczonego. Katalog ten nie zawiera opisanego przez Spółkę przypadku.

Reasumując, żaden z ustawowych przepisów prawa podatkowego, jak również przepisów wykonawczych nie reguluje w jakiej postaci graficznej ma być zapisywany NIP. NIP nadawany jest w celu zidentyfikowania podatnika dla celów rozliczeń podatkowych. Zmiana postaci graficznej (nie numerycznej) nie wpływa negatywnie na jednoznaczną identyfikację podatnika.


Trwają prace modernizacyjne serwisu, w szczególności zmienia się wygląd i układ stron. Linki do stron pozostaną niezmienione.

Dawiejsze