Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
RO/415-5/06
Data
2006.01.31



Autor
Świętokrzyski Urząd Skarbowy


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Zwolnienia przedmiotowe

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Pobór podatku lub zaliczek na podatek przez płatników


Słowa kluczowe
odszkodowania
renta
zwolnienia przedmiotowe


Pytanie podatnika
Czy zasądzona przez sąd na rzecz pacjenta szpitala renta podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych ?


Naczelnik Świętokrzyskiego Urzędu Skarbowego w Kielcach działając na podstawie art. 14 a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tj.: Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) po rozpatrzeniu wniosku, znak: L.Dz.1555/05, z dnia 21.12.2005 r. w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego w świetle ustawy dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tj.: Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) stwierdza, iż opisana we wniosku wypłacona pacjentowi renta, jest wolna od podatku dochodowego od osób fizycznych.

Jak wynika z wniosku, Szpital na podstawie prawomocnego wyroku sądowego jest obowiązany do wypłaty odszkodowania oraz renty pacjentowi, który przebywając w szpitalu doznał znacznego uszczerbku na zdrowiu. Do wniosku załączono kserokopię wyroku sądowego zasądzającego na rzecz powoda kwotę renty oraz odszkodowania.

Wnioskodawca pyta czy zasądzona przez sąd renta podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych ?

Odnosząc się do przedstawionego stanu faktycznego oraz zapytania Spółki, Naczelnik tut. Urzędu stwierdza, co następuje:

Zgodnie z art. 444 i 445 ustawy Kodeks cywilny, w razie uszkodzenia ciała lub wywołania rozstroju zdrowia, naprawienie szkody obejmuje wszelkie wynikłe z tego powodu koszty. Jeżeli poszkodowany utracił całkowicie lub częściowo zdolność do pracy zarobkowej albo zwiększyły się jego potrzeby, lub zmniejszyły widoki powodzenia na przyszłość, może on żądać od zobowiązanego do naprawienia szkody, odpowiedniej renty, a także zadośćuczynienia pieniężnego za doznaną krzywdę.

Zgodnie z przepisem art. 21 ust. 1 pkt 3b i 3c cytowanej na wstępie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wolne od podatku dochodowego są:
- inne odszkodowania otrzymane na podstawie wyroku lub ugody sądowej do wysokości określonej w tym wyroku lub ugodzie, z wyjątkiem odszkodowań:
a) otrzymanych w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą,
b) dotyczących korzyści, które podatnik mógłby osiągnąć, gdyby mu szkody nie wyrządzono,
- odszkodowania w postaci renty otrzymane na podstawie przepisów prawa cywilnego w razie uszkodzenia ciała lub wywołania rozstroju zdrowia, przez poszkodowanego, który utracił całkowicie lub częściowo zdolność do pracy zarobkowej , albo jeżeli zwiększyły się jego potrzeby lub zmniejszyły widoki powodzenia na przyszłość.

W świetle powyższych przepisów oceniając przedstawiony stan faktyczny, Naczelnik tut. Urzędu stwierdza, iż zasądzona przez sąd renta wypłacana pacjentowi szpitala - jest wolna od podatku dochodowego od osób fizycznych.


Trwają prace modernizacyjne serwisu, w szczególności zmienia się wygląd i układ stron. Linki do stron pozostaną niezmienione.

Dawiejsze