Interpretacja Urzędu Skarbowego w Jaworznie
PDI/415-43/02/2005
z 21 grudnia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PDI/415-43/02/2005
Data
2005.12.21



Autor
Urząd Skarbowy w Jaworznie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Podstawa obliczenia i wysokość podatku


Słowa kluczowe
emerytura
organizacje pożytku publicznego
zeznanie roczne
zmniejszenie podatku należnego


Pytanie podatnika
Czy osoba uzyskująca dochody wyłącznie z tytułu emerytury może zmniejszyć podatek za 2005 rok w związku z dokonaną wpłatą na rzecz organizacji pożytku publicznego?


W dniu 29.11.2005 r. do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Jaworznie wpłynął wniosek podatniczki o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.
Jak stanowi art. 14a § 1 ustawy Ordynacja podatkowa, stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celnego lub wójt, burmistrz (prezydent miasta), starosta albo marszałek województwa na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta mają obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.
W myśl art. 14a § 4 cytowanej ustawy, udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, o której mowa w § 1, następuje w drodze postanowienia, na które przysługuje zażalenie.
W przedstawionym wniosku podatniczka występuje z zapytaniem czy może dokonać odliczenia od podatku dochodowego za 2005 rok z tytułu dokonanej wpłaty na rzecz organizacji pożytku publicznego w przypadku gdy nie prowadzi działalności gospodarczej i osiąga dochody wyłącznie z emerytury. Według podatniczki w opisanej sytuacji skorzystanie z odliczenia nie jest możliwe.

Zgodnie z aktualnym stanem prawnym niezależnie od dokonanych darowizn od 1 stycznia 2004 roku istnieje możliwość odliczenia od podatku wpłat dokonanych na rzecz organizacji pożytku publicznego.
Zasady korzystania z tej możliwości reguluje art. 27d ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.).
Podatnicy, przy spełnieniu określonych warunków, mogą zmniejszyć podatek należny za dany rok podatkowy, jeżeli dokonali darowizny pieniężnej na rzecz organizacji publicznego działającej na podstawie ustawy o działalności pożytku publicznego i wolontariacie.
Warunkiem umożliwiającym odliczenie od podatku darowizny, nazywanej wpłatą na rzecz organizacji pożytku publicznego jest dokonanie wpłaty:
1) wyłącznie w formie pieniężnej,
2) na rzecz organizacji pożytku publicznego,
3) w wyznaczonym przez ustawodawcę terminie, a mianowicie podatnicy opodatkowani na zasadach ogólnych według skali podatkowej mogą dokonywać zmniejszenia podatku należnego, jeżeli wpłaty uiszczono w terminie od 1 maja do dnia 31 grudnia roku podatkowego, za który składane jest zeznanie oraz od dnia 1 stycznia roku, w którym składane jest zeznanie do dnia złożenia zeznania, nie później jednak niż do dnia 30 kwietnia tego roku.
Zmniejszenie podatku nie może przekroczyć kwoty dokonanej wpłaty i jednocześnie nie może być wyższe od kwoty stanowiącej 1% podatku należnego za rok podatkowy.
Kwotę zmniejszenia zaokrągla się do pełnych dziesiątek groszy w dół, zgodnie z art. 27d ust. 5 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Zmniejszenie stosuje się, jeżeli dokonane wpłaty:
- zostały udokumentowane dowodem wpłaty na rachunek bankowy organizacji pożytku publicznego, z którego w szczególności wynika: imię i nazwisko oraz adres wpłacającego, kwota dokonanej wpłaty, nazwa organizacji pożytku publicznego, na rzecz której dokonana została wpłata,
- nie zostały odliczone od dochodu jako darowizny.
Zmniejszenie nie dotyczy jednak wpłat na rzecz organizacji pożytku publicznego prowadzących działalność gospodarczą polegającą na wytwarzaniu wyrobów przemysłu elektronicznego, paliwowego, tytoniowego, spirytusowego, winiarskiego, piwowarskiego, a także pozostałych wyrobów alkoholowych o zawartości alkoholu powyżej 1,5% oraz wyrobów z metali szlachetnych albo z udziałem tych metali lub handlu tymi wyrobami.
Ponadto należy podkreślić, iż podatnicy, którzy chcą skorzystać z możliwości przeznaczenia 1% podatku na działalność pożytku publicznego muszą samodzielnie złożyć zeznanie roczne, nie mogą zostać rozliczeni przez płatnika.
Podatnicy, którzy z powodu nieuzyskania dochodu lub korzystania z odliczeń, nie płacą (nie wykazują) podatku nie mają możliwości jego zmniejszenia.
Po spełnieniu ustawowych warunków podatniczka, jako osoba uzyskująca dochody wyłącznie z tytułu emerytury, może zmniejszyć należny podatek dochodowy za 2005 rok z tytułu wpłaty dokonanej na rzecz organizacji pożytku publicznego jednak w wysokości nie przekraczającej tej wpłaty i nie przekraczającej 1% należnego podatku dochodowego za 2005 rok.

W świetle obecnie obowiązujących przepisów stanowisko podatniczki jest zatem nieprawidłowe.

Stosownie do art. 14a § 2 ustawy Ordynacja podatkowa, niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę oraz stanu prawnego obowiązującego w dniu sporządzenia wniosku.
Zgodnie z art. 14b § 1 i § 2 ustawy Ordynacja podatkowa, interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj