Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PD.423-99/05
Data
2006.01.03



Autor
Lubelski Urząd Skarbowy


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
członkowie
delegacja
koszty uzyskania przychodów
rada
wypłata


Pytanie podatnika

Pytanie podatnika
Czy na Spółce, jako płatniku, ciąży obowiązek opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych zwrotu kosztów delegacji członkom Rady Nadzorczej.


P O S T A N O W I E NI E

Na podstawie art. 216 i art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8 poz. 60 z późn. zm.) stwierdzam, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 3 października 2005 r. o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego w kwestii obowiązków płatnika w przypadku zwrotu kosztów delegacji członkom Rady Nadzorczej, nie będącym pracownikami, jest prawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

W dniu 3 października 2005 r. Spółka, jako płatnik, wystąpił z wnioskiem o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego. Jednostka prosi o wyjaśnienie, czy na Spółce, jako płatniku, ciąży obowiązek opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych zwrotu kosztów delegacji członkom Rady Nadzorczej.

Jak wynika z przedstawionego w piśmie stanu faktycznego, Spółka wypłaca członkom Rady Nadzorczej, niebędącym pracownikami płatnika, zwrot kosztów delegacji na posiedzenie Rady. W ramach delegacji Spółka wypłaca członkom Rady Nadzorczej diety, koszty zakwaterowania i koszty przejazdu, nie pobierając podatku dochodowego. Świadczeniobiorcy są osobami, o których mowa w art. 3 ust.1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.). Otrzymane świadczenia nie zostały zaliczone do kosztów uzyskania przychodów i zostały poniesione w celu osiągnięcia przychodu.

Zdaniem płatnika wypłacone członkom Rady Nadzorczej, nie będącym pracownikami Spółki, koszty delegacji podlegają zwolnieniu z podatku dochodowego od osób fizycznych na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 16 b) ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Oceniając stanowisko Spółki wyrażone w sprawie, stwierdzam co następuje:

Zwrot kosztów podróży służbowej dla członka organu osoby prawnej, nie związanego z osobą prawną stosunkiem pracy, stanowi przychód działalności wykonywanej osobiście, o którym mowa w art. 13 ust. 7 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. W myśl powołanego przepisu za przychody z działalności wykonywanej osobiście uważa się przychody otrzymywane przez osoby, niezależnie od sposobu ich powoływania, należące do składu zarządów rad nadzorczych, komisji lub innych organów stanowiących osób prawnych. Zgodnie z art. 41 cytowanej ustawy osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą, osoby prawne i ich jednostki organizacyjne oraz jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej, które dokonują wypłaty należności osobom określonym w art. 3 ust. 1, z tytułu działalności określonej w art. 13 pkt 2 i 4-9 oraz art. 18, są obowiązane jako płatnicy pobrać, z zastrzeżeniem ust. 4, zaliczki na podatek dochodowy w wysokości 19% należności pomniejszonej o koszty uzyskania przychodów w wysokości określonej w art. 22 ust. 9, oraz pomniejszonej o składki potrącone przez płatnika w danym miesiącu na ubezpieczenia emerytalne i rentowe oraz na ubezpieczenie chorobowe , o których mowa w art. 26 ust. 1 pkt 2 lit. b. Wynikający z powołanego przepisu obowiązek płatnika w zakresie poboru zaliczek na podatek dochodowy nie dotyczy sytuacji, gdy wypłacone świadczenie stanowi dochód wolnych od podatku.

Na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 16 lit. b cytowanej wyżej ustawy o podatku dochodowym zostały zwolnione z opodatkowania diety i inne należności za czas podróży osoby niebędącej pracownikiem do wysokości określonej w odrębnych ustawach lub przepisach wydanych przez ministra właściwego do spraw pracy w sprawie wysokości oraz warunków ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej, z tytułu podróży służbowej na obszarze kraju oraz poza granicami kraju. Zgodnie art. 21 ust. 16 powołanej ustawy zwolnienie to stosuje się w przypadku gdy otrzymane świadczenia nie zostały zaliczone do kosztów uzyskania przychodów i zostały poniesione:- w celu osiągnięcia przychodów, lub- w celu realizacji zadań organizacji i jednostek organizacyjnych działających na podstawie przepisów odrębnych ustaw, lub- przez organy (urzędy) władzy lub administracji państwowej albo samorządowej oraz jednostki organizacyjne im podległe lub przez nie nadzorowane, lub- przez osoby pełniące funkcje obywatelskie, o których mowa w art. 13 pkt 5, w związku z wykonywaniem tych funkcji.

Z przedstawionego przez płatnika stanu faktycznego wynika, że w analizowanym przypadku zwracane koszty delegacji spełniają warunki zwolnienia określone art. 21 ust. 1 pkt 16 b) ustawy o podatku dochodowym, a więc na płatniku nie ciąży obowiązek poboru zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych. Należy zauważyć, że na podstawie powołanego art. 21 ust. 1 pkt 16 lit b) cytowanej ustawy nie podlegają zwolnieniu diety wypłacane za udział w posiedzeniach rady nadzorczej stanowiące wynagrodzenie za pracę wykonywaną w ramach pełnionych funkcji.

Jak z powyższego wynika, stanowisko Spółki w rozstrzyganej kwestii jest prawidłowe.

Udzielona interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia. Zgodnie z art. 14 b § 1 i § 2 Ordynacji podatkowej niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika, inkasenta, wiąże natomiast organy podatkowe i organy kontroli skarbowej właściwe dla wnioskodawcy - do czasu jej zmiany lub uchylenia. Na niniejsze postanowienie zgodnie z art. 236 w związku z art. 14 a § 4 Ordynacji podatkowej służy prawo wniesienia zażalenia do Dyrektora Izby Skarbowej w Lublinie za pośrednictwem Naczelnika Lubelskiego Urzędu Skarbowego w Lublinie w terminie 7 dni od daty jego doręczenia.


Trwają prace modernizacyjne serwisu, w szczególności zmienia się wygląd i układ stron. Linki do stron pozostaną niezmienione.

Dawiejsze