Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
DP3/423-11/05
Data
2005.08.01



Autor
Małopolski Urząd Skarbowy


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów --> Wydatki nieuznawane za koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
dywidendy
koszty uzyskania przychodów
kredyt
odsetki od kredytu
różnice kursowe


Pytanie podatnika
Zapytanie Spółki dotyczyło:
Dotyczy dopuszczalności zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków poniesionych w związku z wypłatą dywidendy z kredytu obrotowego przeznaczonego na finansowanie bieżącej działalności spółki.


POSTANOWIENIE

Naczelnik Małopolskiego Urzędu Skarbowego w Krakowie, działając na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja Podatkowa (j. t. Dz. U. z 2005 r., Nr 8, poz. 60 ze zm.) po rozpatrzeniu wniosku Strony z dnia 20 maja 2005 r. (data wpływu: 24.05.2005 r.), uzupełnionego pismem z dnia 24 czerwca 2005 r. (data wpływu: 27.06.2005 r.) oraz pismem z dnia 4 lipca 2005 r. (data wpływu: 06.07.2005 r.) w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób prawnychstwierdza, że przedstawione we wniosku stanowisko nie jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

Zapytanie Podatnika dotyczy dopuszczalności zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków poniesionych w związku z wypłatą dywidendy z kredytu obrotowego przeznaczonego na finansowanie jego bieżącej działalności.
Według opisu stanu faktycznego jedynym udziałowcem Spółki jest podmiot zagraniczny - norweska spółka akcyjna. Zgromadzenie Wspólników Spółki powzięto uchwałę o podziale zysku za 2004 r. i wypłacie dywidendy. W myśl uchwały dywidenda płacona jest w walucie EURO w formie przelewu na rachunek bankowy. Wypłata następuje ze środków pochodzących z kredytu w rachunku bieżącym po uprzednim przewalutowaniu ich ze złotych polskich na EURO po kursie sprzedaży banku z dnia dokonania przelewu. Podatnik wyjaśnia, że kredyt nie został zaciągnięty specjalnie celem wypłaty dywidendy, ale zgodnie z umową limitu wierzytelności jest kredytem obrotowym przeznaczonym na finansowanie bieżącej działalności Spółki. Uruchamiany jest on poprzez zapłatę zobowiązań wobec kontrahentów zagranicznych, a spłacany w wyniku bieżących wpływów walutowych otrzymywanych od zagranicznych odbiorców jako spłata ich długów. Wobec tego, że dywidenda dla udziałowca zagranicznego płacona jest ze środków pochodzących z tego właśnie kredytu, Spółka ponosi w związku z jej wypłatą pewne dodatkowe koszty, t. j. wydatki związane z przelewem zagranicznym, koszty zrealizowanych ujemnych różnic kursowych oraz odsetki od kredytu.
Na tle takich okoliczności faktycznych Spółka formułuje stanowisko, że koszty przelewu zagranicznego oraz ewentualnych ujemnych różnic kursowych będą dla niej obojętne podatkowo (tak samo traktuje ewentualne dodatnie różnice kursowe), ponieważ wiążą się z wypłatą dywidendy, która jest elementem podziału zysku netto. Do kosztów uzyskania przychódów Podatnik chce natomiast zaliczyć odsetki od kredytu w rachunku bieżącym z uwagi na to, że kredyt ten nie został zaciągnięty specjalnie w celu wypłaty dywidendy, ale przeznaczony był na finansowanie całej bieżącej działalności operacyjnej, bez względu na jej kierunki.

Naczelnik Małopolskiego Urzędu Skarbowego nie potwierdza stanowiska Podatnika. Dywidenda jest wypłatą dochodu z tytułu posiadanych udziałów lub akcji dokonywaną z czystego zysku spółki (po odliczeniu strat i podatku). Wobec tego, że sama zapłata dywidendy jest obojętna podatkowe z punktu widzenia dokonującej jej spółki, tak samo należy potraktować wszelkie związane z tym zdarzeniem wydatki.
Z związku z powyższym tut. Organ przyznaje rację stanowisku Podatnika, w myśl którego bankowe koszty przelewu zagranicznego oraz ewentualne różnice kursowe nie będą przychodem ani kosztem dla celów podatkowych.

Z tych samych powodów Naczelnik tut. Urzędu nie potwierdza poglądu Spółki o dopuszczalności zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów odsetek od kredytu w rachunku bieżącym w części, w jakiej wiążą się z wypłaconą dywidendą. Podatnik winien więc ustalići wyłączyć z kosztów uzyskania przychodów odsetki zapłacone od środków pożyczonych i wykorzystanych na poczet dywidendy, a do kosztów podatkowych zaliczać wyłącznie odsetki w części związanej z kredytowaniem bieżącej działalności gospodarczej. Nie przekonuje argumentacja Spółki, w myśl której z uwagi na konstrukcję kredytu, który ma formę odnawialnej linii kredytowej i jest spłacany przez każdy wpływ należności od zagranicznych odbiorców nieracjonalne i utrudnione jest wyłączanie z kosztów uzyskania przychodów odsetek związanych z kredytowaniem dywidendy. Gdyby bowiem przyznany kredyt był wykorzystywany wyłącznie w takim celu, na jaki został zaciągnięty - t. j. dla finansowania bieżącej działalności Spółki - problemu wydzielania odsetek niestanowiących kosztów uzyskania przychodów by nie było.

W świetle powyższych ustaleń Naczelnik tutejszego Urzędu nie potwierdza stanowiska Podatnika orzekając jak w sentencji postanowienia.

Powyższa interpretacja:
- dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę, traci swoją moc z chwilą zmiany przepisów jej dotyczących;
- nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej.

Pouczenie:
Na powyższe postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie, za pośrednictwem Naczelnika Małopolskiego Urzędu Skarbowego w terminie 7 dni od dnia doręczenia niniejszego postanowienia.


Trwają prace modernizacyjne serwisu, w szczególności zmienia się wygląd i układ stron. Linki do stron pozostaną niezmienione.

Dawiejsze