Interpretacja Małopolskiego Urzędu Skarbowego
PD1/423-33/05
z 29 kwietnia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PD1/423-33/05
Data
2005.04.29



Autor
Małopolski Urząd Skarbowy


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Podstawa opodatkowania i wysokość podatku --> Odliczenia od podstawy opodatkowania


Słowa kluczowe
darowizna
odliczenie od dochodu
roboty budowlano-montażowe


Pytanie podatnika
Czy roboty budowlano - montażowe polegające na wyprodkowaniu okien i drzwi oraz ich zamontowaniu, wykonywanie nieodpłatne, podlegają odliczeniu od dochodu jako darowaizny na podstawie art. 18 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych?


POSTANOWIENIE

Naczelnik Małopolskiego Urzędu Skarbowego w Krakowie, działając na podstawie art. 14a § 1 i 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60), po rozpatrzeniu Państwa wniosku z dnia 28.02.2005 r. (data wpływu do tut. Urzędu 2.03.2005 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych odmawia potwierdzenia stanowiska Podatnika przedstawionego w ww. piśmie i przedstawia własne stanowisko.

Uzasadnienie

W złożonym wniosku podatnik przedstawił następujący stan faktyczny. Podstawowym przedmiotem działalności podatnika jest produkcja okien i drzwi z tworzyw sztucznych. Dodatkowo w ramach prowadzonej działalności podatnik wykonuje kompleksowe roboty budowlano - montażowe, polegające na wyprodukowaniu stolarki oraz zamontowaniu jej w obiekcie klienta.
Złożone zapytanie dotyczy kwestii, czy roboty budowlano - montażowe polegające na wyprodukowaniu okien i drzwi oraz ich zamontowaniu, wykonywanie nieodpłatnie, podlegają odliczeniu od dochodu jako darowizny na podstawie art. 18 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych. Zdaniem podatnika, jeżeli roboty budowlano - montażowe wykonywanie są nieodpłatnie na rzecz organizacji, o których mowa w art. 3 ust. 2 i 3 ustawy z dnia 24.04.2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie, i na cele określone w art. 4 tej ustawy, jak również na cele kultu religijnego, podlegają odliczeniu od dochodu na zasadach określonych w art. 18 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Zgodnie z art. 18 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.), podstawę opodatkowania (...) stanowi dochód (...) po odliczeniu darowizn przekazanych na cele określone w art. 4 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie, organizacjom, o których mowa w art. 3 ust. 2 i 3 tej ustawy, prowadzącym działalność pożytku publicznego w sferze zadań publicznych określonych w tej ustawie (...).
Przepisy prawa podatkowego nie definiują pojęcia „darowizna", umowę darowizny określa natomiast przepis art. 888 § 1 ustawy z dnia 23.04.1964 r. Kodeks cywilny, zgodnie z którym przez umowę darowizny darczyńca zobowiązuje się do bezpłatnego świadczenia na rzecz obdarowanego kosztem swego majątku. Z powyższego wynika, że w przypadku umowy darowizny wystąpić musi zwiększenie aktywów lub zmniejszenie pasywów obdarowanego oraz zmniejszenie majątku darczyńcy. Przedmiotem darowizny mogą być zatem zasadniczo rzeczy i prawa majątkowe, a także np. zwolnienie z długu, natomiast nieodpłatne wykonywanie czynności na rzecz obdarowanego nie mieści się w pojęciu darowizny. Z art. 889 pkt 1 ustawy Kodeks cywilny wynika ponadto, że nie stanowią darowizny bezpłatne przysporzenia, gdy zobowiązanie do bezpłatnego świadczenia wynika z umowy uregulowanej innymi przepisami kodeksu.
Z art. 18 ust. 1b cytowanej wyżej ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, dotyczącego określania wartości darowizn niepieniężnych, wynika, że jeżeli przedmiotem darowizny są towary opodatkowane podatkiem od towarów i usług, za kwotę darowizny uważa się wartość towaru uwzględniającą należny podatek od towarów i usług. Przez pojęcie „towaru" na gruncie ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) rozumie się (art. 2 pkt 6) rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części (...), a także grunty. Ponadto, przy określaniu wartości darowizn, o których mowa w art. 18 ust. 1b ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych stosuje się odpowiednio przepis art. 14 tej ustawy dotyczący określania przychodu z odpłatnego zbycia rzeczy i praw majątkowych. Przepisy art. 18 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych w ogóle nie odnoszą się do świadczenia usług. Z dniem 1.01.2004 r. w art. 18 ust. 1b ustawy skreślono słowa „lub usługi" i dodano cytowane wyżej zdanie dotyczące sposobu określania wartości darowizn niepieniężnych. Powyższe określenie przedmiotu darowizny zbieżne jest zatem z przepisami prawa cywilnego.
O ile więc w sytuacji opisanej w przedmiotowym zapytaniu faktycznie dochodzi do zawarcia umowy darowizny w rozumieniu kodeksu cywilnego przedmiotem tej umowy, oprócz darowizny pieniężnej, mogą być wyroby wytworzone przez producenta okien i drzwi (rzeczy ruchome, tj. towary w rozumieniu art. 18 ust. 1b ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych), nie zaś nieodpłatnie świadczona usługa na rzecz obdarowanego. Darowizny przekazane na rzecz organizacji, o których mowa w art. 3 ust. 2 i 3 ustawy z dnia 24.04.2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie, i na cele określone w art. 4 tej ustawy, a także darowizny przekazane na cele kultu religijnego, podlegają odliczeniu od dochodu na zasadach określonych w art. 18 ust. 1-1d ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Mając na uwadze powyższe odmówiono potwierdzenia stanowiska Podatnika.

Naczelnik Małopolskiego Urzędu Skarbowego informuje ponadto, że odpowiedź na pytanie nr 1 zawarte w przedmiotowym wniosku, dotyczące podatku od towarów i usług, zostanie udzielona w odrębnym piśmie.

Niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę, traci swą moc z chwilą zmiany przepisów jej dotyczących. Interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej.

Na niniejsze postanowienie przysługuje prawo wniesienia zażalenia do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie ul. Wadowicka 10 za pośrednictwem Naczelnika Małopolskiego Urzędu Skarbowego, w terminie 7 dni od dnia jego doręczenia, stosownie do art. 14a § 4 i art. 236 § 2 pkt 1 ustawy Ordynacja podatkowa. Zażalenie powinno zawierać zarzuty przeciwko postanowieniu oraz określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem zażalenia, stosownie do art. 222 w związku z art. 239 ustawy Ordynacja podatkowa. Zażalenie podlega opłacie skarbowej uiszczanej w postaci znaków opłaty skarbowej, która wynosi 5 zł od podania (50 gr za każdy załącznik).



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj