Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP1-443/66/05
Data
2005.07.04



Autor
Lubelski Urząd Skarbowy


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Przepisy ogólne --> Czynności opodatkowane

Podatek od towarów i usług --> Podatnicy i płatnicy --> Podatnicy

Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczenie i zwrot podatku --> Odliczenie podatku


Słowa kluczowe
faktura VAT
obniżenie stawki podatku
umowa cywilnoprawna
umowa zlecenia


Pytanie podatnika
Osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą, bedące jednocześnie pracownikami Spółki wykonuja na jej rzecz na podstawie umów cywilnoprawnych usługi. Charakter tych usług jest zgodny z zakresem działalności gospodarczej, a inny niz ze stosunku pracy. Rozliczenie odbędzie sie na podstawie faktur. Jeden z podmiotów w celu realizacji zatrudnia osobę na umowę zlecenie, która to wykonuje zlecone przez Spółkę usługi. Drugi podmiot nie posiada zatrudnionych pracowników i sam osobiście realizuje zlleconą usługę.Spółka pyta, czy:
1) ww. podmioty mają prawo za wykonane usługi wystawiać faktury VAT?
2) w świetle art. 15 ustawy o VAT czynność ta traktowana jest jako podlegajaca opodatkowaniu?
3) czy spółka będąc jednocześnie pracodawcą osób fizycznych będących włascicielami powyższych podmiotów ma prawo do obniżenia podatku należnego z faktur VAT wystawionych przez ww. podmioty?


P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie art. 216 i art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. z 2005 r. nr 8, poz. 60) po rozpatrzeniu pisemnego wniosku z dnia 05.04.2005 r. o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego co do zakresu i sposobu zastosowania ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zmianami) w sprawie obowiązku opodatkowania usług świadczonych przez osoby fizyczne w ramach umów cywilnoprawnych na rzecz pracodawcy, z którym pozostają w stosunku pracy – informuję, iż stanowisko wyrażone w przedmiotowym wniosku jest nieprawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

W piśmie z dnia 05.04.2005 r. Spółka zwróciła się z wnioskiem o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, w której nie toczy się postępowanie podatkowe, kontrola podatkowa ani postępowanie przed sądem administracyjnym.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą, będące jednocześnie pracownikami Spółki wykonają na jej rzecz na podstawie zawartych umów cywilnoprawnych usługi. Charakter tych usług jest zgodny z zakresem działalności gospodarczej, a inny niż ze stosunku pracy. Rozliczenie odbędzie się na podstawie faktur. Jeden z podmiotów w celu realizacji zatrudnia osobę na umowę zlecenie, która to wykonuje zlecone przez Spółkę usługi. Drugi podmiot nie posiada zatrudnionych pracowników i sam osobiście realizuje zleconą usługę.

Wnioskujący pyta, czy w przedstawionym stanie faktycznym:

1) ww. podmioty mają prawo za wykonane usługi wystawiać faktury VAT...
2) w świetle art. 15 ustawy o podatku od towarów i usług czynność ta traktowana jest jako podlegająca opodatkowaniu...
3) czy Spółka będąc jednocześnie pracodawcą osób fizycznych będących właścicielami powyższych podmiotów ma prawo do obniżenia podatku należnego z faktur VAT wystawionych przez ww. podmioty...

Zdaniem Wnioskującego w świetle art. 15 ustawy o podatku od towarów i usług, podmiot, który nie zatrudnia pracowników i osobiście wykonuje czynności zlecone przez Spółkę, będąc jednocześnie jej pracownikiem, nie ma podstaw prawnych do opodatkowania usług wykonywanych poza stosunkiem pracy, na podstawie umowy cywilnoprawnej.

Osoba fizyczna, będąca przedsiębiorcą zatrudniająca inne osoby (czy to na umowę zlecenie, czy na umowę o pracę), będąca jednocześnie pracownikiem Spółki:
- jeżeli zlecone na podstawie umowy cywilnoprawnej czynności wykonuje osobiście nie ma podstaw do wystawienia faktury VAT (czynność ta nie jest samodzielną działalnością i nie podlega ustawie VAT),
- jeżeli zlecone przez Spółkę czynności na podstawie umowy cywilnoprawnej wykonuje jej pracownik (nie związany stosunkiem pracy ze Spółką) winna wystawiać faktury VAT tytułem niewykonywania tych czynności osobiście.
Ponadto Spółka stoi na stanowisku, że w sytuacji gdy czynność nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług , a została udokumentowana fakturą VAT, to faktura ta nie daje prawa do obniżenia podatku należnego.

Odnosząc się do stanu faktycznego opisanego w piśmie z dnia 05.04.2005 r. Naczelnik Lubelskiego Urzędu Skarbowego stwierdza, iż stanowisko Wnioskującego jest nieprawidłowe.

Usługi wykonywane w ramach działalności gospodarczej, co do zasady, podlegają opodatkowaniu podatkiem VAT na podstawie art. 5 ust. 1, art. 8 ust. 1 i art. 15 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług na ogólnie obowiązujących zasadach.

W myśl art. 5 ust. 1 cyt. ustawy opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają m.in. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju, niezależnie od tego, czy zostały wykonane z zachowaniem warunków oraz form określonych przepisami prawa (ust. 2 cyt. przepisu).
Świadczeniem usług, jest zgodnie z definicją zawartą w art. 8 ust. 1 ustawy o VAT, każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów.
Zgodnie zaś z dyspozycją zawartą w art. 15 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2 bez względu na cel lub rezultat takiej działalności. Przy czym zgodnie z ust. 2 cyt. art. 15 działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców.
Warunkiem posiadania statusu podatnika jest prowadzenie działalności gospodarczej niezależnie.
Aby uznać świadczenie usług za działalność gospodarczą musi być spełniony warunek samodzielności (niezależności) przy ich realizacji.

W art. 15 ust. 3 cyt. ustawy znajduje się katalog czynności, których ustawodawca nie uznaje za wykonywaną samodzielnie działalność gospodarczą. Należą do nich czynności:
- z tytułu których przychody zostały wymienione w art. 12 ust. 1-6 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176, z późn. zm.);
- z tytułu których przychody zostały wymienione w art. 13 pkt 2-9 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, jeżeli z tytułu wykonania tych czynności osoby te są związane ze zlecającym wykonanie tych czynności prawnymi więzami tworzącymi stosunek prawny pomiędzy zlecającym wykonanie czynności i wykonującym zlecane czynności co do warunków wykonywania tych czynności, wynagrodzenia i odpowiedzialności zlecającego wykonanie tych czynności wobec osób trzecich.

Chodzi tu więc o takie czynności, które są realizowane w warunkach właściwych stosunkowi pracy. Takie unormowanie wyklucza opodatkowanie pracowników i innych osób, jeżeli są one związane z pracodawcą na podstawie jakiegokolwiek stosunku prawnego ustanawiającego stosunek pracodawcy i pracownika w zakresie warunków pracy, wynagrodzenia i odpowiedzialności pracodawcy wobec osób trzecich.

Za przychody z działalności wykonywanej osobiście zgodnie z art. 13 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych uważa się m. in.:
- przychody z osobiście wykonywanej działalności artystycznej, literackiej, naukowej, trenerskiej, oświatowej i publicystycznej,
- przychody z działalności polskich arbitrów uczestniczących w procesach arbitrażowych z partnerami zagranicznymi,
- przychody otrzymywane z tytułu pełnienia obowiązków społecznych lub obywatelskich, - przychody z tytułu wykonywania usług, na podstawie umowy zlecenia lub umowy o dzieło, uzyskiwane wyłącznie od:,
› osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą, osoby prawnej i jej jednostki organizacyjnej oraz jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej,
› właściciela (posiadacza) nieruchomości, w której lokale są wynajmowane, lub działającego w jego imieniu zarządcy albo administratora- jeżeli podatnik wykonuje te usługi wyłącznie dla potrzeb związanych z tą nieruchomością
- z wyjątkiem przychodów uzyskanych na podstawie umów zawieranych w ramach prowadzonej przez podatnika pozarolniczej działalności gospodarczej,
- przychodów uzyskanych na podstawie umów o zarządzanie przedsiębiorstwem, kontraktów menedżerskich lub umów o podobnym charakterze.

Z powyższego wynika, że w świetle przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie uznaje się za przychody z działalności wykonywanej osobiście przychodów z tytułu wykonywania usług , na podstawie umowy zlecenia lub umowy o dzieło, jeżeli są to przychody uzyskane na podstawie umów zawieranych w ramach prowadzonej przez podatnika pozarolniczej działalności gospodarczej.

W świetle powyższych unormowań prawnych oraz w przedstawionym w piśmie z dnia 05.04.2005 r. stanie faktycznym należy uznać, iż usługi świadczone odpłatnie przez pracowników Spółki na jej rzecz w ramach prowadzonej przez nich działalności gospodarczej i na podstawie zawartych umów cywilnoprawnych, podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług (pod warunkiem, że jest to pozarolnicza działalność gospodarcza).

W związku z powyższym zgodnie z dyspozycją art. 86 ust. 1 ustawy o VAT Spółce jako podatnikowi, o którym mowa w art. 15, będzie przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w zakresie, w jakim towary i usługi będą wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych.

Ponadto zgodnie z treścią art. 106 cyt. ustawy VAT w związku z § 8 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 25 maja 2005 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług zarejestrowani podatnicy jako podatnicy VAT czynni, posiadający numer identyfikacji podatkowej, wystawiają faktury oznaczone wyrazami „FAKTURA VAT”. W związku z tym pracownicy Spółki, prowadzący samodzielną działalność gospodarczą, jeżeli są zarejestrowani jako podatnicy VAT czynni będą mieli obowiązek wystawiania faktur VAT z tytułu świadczonych usług.

Udzielona interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania niniejszego postanowienia.

Zgodnie z art. 14b § 1 i § 2 Ordynacji podatkowej niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, natomiast jest wiążąca dla organów podatkowych i organów kontroli skarbowej właściwych dla wnioskodawcy - do czasu jej zmiany albo uchylenia.

Na niniejsze postanowienie zgodnie z art. 236 w związku z art. 14a § 4 Ordynacji podatkowej służy prawo wniesienia zażalenia do Dyrektora Izby Skarbowej w Lublinie za pośrednictwem Naczelnika Lubelskiego Urzędu Skarbowego w Lublinie w terminie 7 dni od dnia jego doręczenia.

Zażalenie od postanowienia organu podatkowego powinno zawierać zarzuty przeciwko postanowieniu, określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem zażalenia oraz wskazywać dowody uzasadniające to żądanie. (art. 222 oraz art. 239 Ordynacji podatkowej).


Trwają prace modernizacyjne serwisu, w szczególności zmienia się wygląd i układ stron. Linki do stron pozostaną niezmienione.

Dawiejsze