Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP1-443/71/05
Data
2005.07.15



Autor
Lubelski Urząd Skarbowy


Temat
Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Stawki --> Stawki podatku


Słowa kluczowe
dofinansowanie
obniżenie stawki podatku
remonty
stawki podatku


Pytanie podatnika
Podatnik wnosi o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego co do zakresu i sposobu zastosowania ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku VAT w sprawie stawki podatku VAT jaką należy zastosować do prac remontowo-budowlanych prowadzonych w domach studenckich oraz montażu okien i drzwi przez podmiot, który nie jest ich producentem.


P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie art. 216 i art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. z 2005 r. nr 8, poz. 60) po rozpatrzeniu pisemnego wniosku z dnia 19.04.2005 r. uzupełnionego pismem z dnia 13.07.2005 r. o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego co do zakresu i sposobu zastosowania ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług w sprawie stawki podatku VAT jaką należy zastosować do prac remontowo- budowlanych prowadzonych w domach studenckich oraz montażu okien i drzwi przez podmiot, który nie jest ich producentem- stwierdzam, że stanowisko Wnioskującego jest nieprawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

W dniu 19.04.2005 r. Spółka zwróciła się z wnioskiem o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, w której nie toczy się postępowanie podatkowe, kontrola podatkowa ani postępowanie przed sądem administracyjnym.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż Spółka będzie realizowała w latach 2005/2006 w czterech domach studenckich następujące prace:

- wymiana okien drewnianych na okna PCV,

- wymiana ślusarki okiennej i drzwiowej na aluminiową,

- docieplenie ścian zewnętrznych z kolorystyką elewacji oraz dachów i stropodachów,

- bieżące remonty budowlane, instalacji elektrycznej, wentylacji itp.

Większość powyższych prac będzie dofinansowana z unijnego programu ZPORR (Zintegrowany Program Operacyjny Rozwoju Regionalnego).

1. Czy w świetle wprowadzonych zmian w ustawie o podatku od towarów i usług dla ww. prac może stosować 7% podatek VAT...
2. Jak należy rozumieć zapis w poz. 19 załącznika nr 1 do rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 28.01.2005 r. mówiącego o montażu okien i drzwi przez producenta tych towarów. Czy w przypadku gdy firma, która będzie montowała okna a nie jest ich producentem też będzie mogła zastosować 7% podatek VAT...
W ocenie Wnioskującego, w przedmiotowej sprawie uprawnione jest zastosowanie do ww. prac stawki podatku VAT w wysokości 7%.

W przedstawionym w w/w piśmie stanie faktycznym organ nie podziela stanowiska Podatnika.

Opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.
Zgodnie zaś z dyspozycją art. 41 ust. 1 cyt. ustawy stawka podatku wynosi 22%, z zastrzeżeniem ust. 2-12, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1.

Na podstawie delegacji ustawowej zawartej w art. 41 ust. 16 ustawy o VAT Minister Finansów w drodze rozporządzenia z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług obniżył stawkę podatku do wysokości 7% dla towarów i usług wymienionych w załączniku nr 1 do rozporządzenia (§ 5 ust. 1).
Powołane rozporządzenie zostało zmienione rozporządzeniem z dnia 28.01.2005 r. Zgodnie z treścią § 1 pkt 7 lit. b w załączniku nr 1 do rozporządzenia dodane zostały:
- poz. 19 w brzmieniu „Montaż okien i drzwi przez producenta tych towarów, dokonywany w obiektach, o których mowa w poz. 20, oraz w obiektach budownictwa mieszkaniowego, o których mowa w art. 2 pkt 12 ustawy”,
- poz. 20 w brzmieniu „Budowa, remonty i bieżąca konserwacja budynków zbiorowego zamieszkania (PKOB ex 1130):
1) domy opieki społecznej, internaty i bursy szkolne, domy studenckie, domy dziecka, domy dla bezdomnych,
2) budynki mieszkalne na terenie koszar, zakładów karnych i poprawczych, aresztów śledczych”.

W świetle przytoczonych przepisów należy stwierdzić, iż zastosowanie właściwej stawki podatkowej zależy od tego, kto będzie wykonywał ww. prace a w przypadku wykonywania ich na podstawie umowy cywilno- prawnej od tego co jest przedmiotem zawartej umowy.
I. Jeżeli przedmiotowe prace remontowo- budowlane zostaną przeprowadzone tzw. systemem gospodarczym z zastosowaniem zakupionych przez Spółkę materiałów to prace te nie będą podlegać ustawie o podatku od towarów i usług i nie będą dokumentowane fakturą VAT. Świadczenia wykonywane pomiędzy poszczególnymi komórkami organizacyjnymi jednej firmy nie są usługami w rozumieniu art. 8 w związku z art. 5 ust. 1 ustawy o VAT. Takie wzajemne świadczenia dokonywane są w ramach tej samej firmy, pomiędzy jej funkcjonalnie wyodrębnionymi komórkami. Brak jest tu zewnętrznego odbiorcy świadczenia. Przy zakupie materiałów budowlanych, które są opodatkowane stawką podstawową naliczony zostanie podatek w wysokości 22%.
II. W przypadku wykonywania usług wymienionych w poz. 19 i 20 załącznika nr 1 do cyt. rozporządzenia Ministra Finansów na podstawie umów cywilno- prawnych jeżeli przedmiotem umowy będą:,

1. roboty budowlano- montażowe dotyczące domów studenckich z zastosowaniem materiałów zakupionych przez usługobiorcę- to należy tę czynność sklasyfikować jako usługę i opodatkować stawką 7% (w wystawionej fakturze należy w jednej pozycji wpisać pełną wartość usługi wraz z użytymi materiałami);
2. odrębnie określona dostawa poszczególnych towarów i odrębnie świadczenie poszczególnych usług należy osobno opodatkować każdą pozycję wymienioną na fakturze i opodatkować według stawek przewidzianych dla tego rodzaju towarów i usług.

Z uwagi na brzmienie § 3 cyt. rozporządzenia z dnia 28.01.2005 r. do ww. usług stawkę podatku VAT w wysokości 7% stosuje się od dnia 15 lutego 2005 r. (cyt. rozporządzenie weszło w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia tj. 31.01.2005 r.).

W świetle przytoczonych przepisów i w przedstawionym stanie faktycznym należy stwierdzić, że Spółka nie może stosować 7% stawki VAT do prac wykonywanych systemem gospodarczym zaś wysokość stawki podatku przy montażu okien i drzwi, dokonywanego przez podmiot nie będący ich producentem, uzależniona jest od treści umowy cywilno- prawnej.

Udzielona interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania niniejszego postanowienia.

Zgodnie z art. 14b § 1 i § 2 Ordynacji podatkowej niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, natomiast jest wiążąca dla organów podatkowych i organów kontroli skarbowej właściwych dla wnioskodawcy - do czasu jej zmiany albo uchylenia.

Na niniejsze postanowienie zgodnie z art. 236 w związku z art. 14a § 4 Ordynacji podatkowej służy prawo wniesienia zażalenia do Dyrektora Izby Skarbowej w Lublinie za pośrednictwem Naczelnika Lubelskiego Urzędu Skarbowego w Lublinie w terminie 7 dni od dnia jego doręczenia.

Zażalenie od postanowienia organu podatkowego powinno zawierać zarzuty przeciwko postanowieniu, określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem zażalenia oraz wskazywać dowody uzasadniające to żądanie. (art. 222 oraz art. 239 Ordynacji podatkowej).


Trwają prace modernizacyjne serwisu, w szczególności zmienia się wygląd i układ stron. Linki do stron pozostaną niezmienione.

Dawiejsze