Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP1-443/83/05
Data
2005.08.05



Autor
Lubelski Urząd Skarbowy


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Dostawa towarów i świadczenie usług --> Świadczenie usług

Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Stawki --> Stawki podatku


Słowa kluczowe
podwykonawstwo
stawki podatku
umowa cywilnoprawna
usługi remontowo-budowlane


Pytanie podatnika
Jaką stawkę podatku VAT należy zstosować do prac remontowo - budowlanych prowadzonych w budynkach mieszkalnych?


P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie art. 216 i art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. z 2005 r. nr 8, poz. 60) po rozpatrzeniu pisemnego wniosku z dnia 11.05.2005 r. (data wpływu do tut. Urzędu 13.05.2005 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego co do zakresu i sposobu zastosowania ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług w sprawie stawki podatku VAT jaką należy zastosować do prac remontowo- budowlanych prowadzonych w budynkach mieszkalnych - stwierdzam, że stanowisko Wnioskującego jest prawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

W dniu 13.05.2005 r. do Naczelnika Lubelskiego Urzędu Skarbowego wpłynął wniosek Spółki o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, w której nie toczy się postępowanie podatkowe, kontrola podatkowa ani postępowanie przed sądem administracyjnym.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż Spółka będzie realizowała w ramach zawartych ze zlecającym umów cywilnoprawnych roboty budowlano- montażowe związane z budownictwem mieszkaniowym z zastosowaniem materiałów własnych, w tym stolarki okiennej i drzwiowej oraz parapetów i okiennic. Spółka jest firmą handlowo- usługową, działającą w branży materiałów budowlanych, w tym stolarki drzwiowo- okiennej. Do wykonania zawartych umów Spółka będzie korzystać z usług podwykonawców w zakresie prac budowlano- montażowych, sama będąc wyłącznie dystrybutorem stolarki budowlanej. Umowy jakie będzie zawierać firma z zamawiającym dotyczyć będą całokształtu robót budowlano- montażowych z użyciem materiałów Spółki. Wynagrodzenie określone w umowie stanowić będzie ryczałt za wykonanie pełnego zakresu usług. Kwota wynagrodzenia obejmować będzie zapłatę za czynności wykonane w ramach usługi, jak i użyte materiały.

Dla opisanej umowy (usługi montażu stolarki otworowej przez podmiot niebędący ich producentem) Urząd Statystyczny w Łodzi Ośrodek Standardów Klasyfikacyjnych w piśmie z dnia 11.04.2005 r. wskazał następujące grupowanie: PKWiU 45.42.11-00.00- „Roboty instalacyjne futryn drzwiowych i ram okiennych”.

W związku z powyższym Wnioskujący pyta, czy w przedstawionej powyżej sytuacji może stosować obniżoną 7% stawkę podatku od towarów i usług do wynagrodzenia określonego w umowie...

W ocenie Wnioskującego, w przedmiotowej sprawie uprawnione jest zastosowanie stawki podatku VAT w wysokości 7%.

W przedstawionym w w/w piśmie stanie faktycznym organ podziela stanowisko Podatnika.

Zgodnie z postanowieniami art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług opodatkowaniu tym podatkiem podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.
Przez dostawę towarów rozumie się w myśl art. 7 ust. 1 cyt. ustawy, przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel, przy czym towarami w myśl art. 2 pkt 6 ustawy są rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty.
Natomiast pod pojęciem usług, stosownie do art. 8 ust. 1 cyt. ustawy, rozumie się każde zindywidualizowane świadczenie nie stanowiące dostawy towarów w rozumieniu art. 7 ustawy, w tym również przeniesienie prawa do wartości niematerialnych i prawnych (bez względu na formę w jakiej dokonano czynności prawnej), zobowiązanie do powstrzymania się od dokonania czynności lub tolerowania czynności lub sytuacji, świadczenie usług zgodnie z nakazem organu władzy publicznej lub podmiotu działającego w jego imieniu lub nakazem wynikającym z mocy prawa. Usługi wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej są identyfikowane za pomocą tych klasyfikacji z wyjątkiem usług elektronicznych (ust. 3 art. 8). Nie oznacza to jednak, że o tym, co jest usługą w rozumieniu ustawy, wprost przesądzają klasyfikacje statystyczne. Pozwalają one jedynie na zidentyfikowanie czynności co do rodzaju, którą to czynność uznano za świadczenie usług na podstawie definicji zawartej w art. 8 ust. 1 powołanej wyżej ustawy.

W robotach z zakresu budownictwa wykonywanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej po 1.05.2004 r. występują dwie stawki podatkowe; stawka podstawowa 22% i stawka obniżona 7%.

Zgodnie z dyspozycją art. 146 ust. 1 pkt 2 lit a) cyt. ustawy w okresie od dnia przystąpienia Rzeczypospolitej Polskiej do Unii Europejskiej do dnia 31 grudnia 2007 r. stosuje się stawkę w wysokości 7% w odniesieniu do robót budowlano- montażowych oraz remontów i robót konserwacyjnych związanych z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą.
Zgodnie z art. 2 pkt 12 ww. ustawy przez obiekty budownictwa mieszkaniowego rozumie się budynki mieszkalne rodzinne stałego zamieszkania, sklasyfikowane w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych: 111- Budynki mieszkalne jednorodzinne, 112- Budynki o dwóch mieszkaniach i wielomieszkaniowe, ex 113- Budynki zbiorowego zamieszkania- wyłącznie: budynki kościołów i innych związków wyznaniowych, klasztory, domy zakonne, plebanie, kurie, rezydencje biskupie oraz rezydencje Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.

Rozstrzygając kwestię wysokości stawki podatkowej dla montażu okien należy uwzględnić treść postanowień zawartej między stronami umowy. W sytuacji, gdy celem podjętych działań jest dostawa towaru (stolarki otworowej) z dodatkowym świadczeniem usługi montażu- osobno należy opodatkować dostawę towaru (materiały budowlane- 22%) i osobno usługę (w budownictwie mieszkaniowym- 7%). Natomiast, gdy przedmiotem umowy jest wykonanie określonej czynności w cenie której, uwzględnione zostaną materiały własne zleceniobiorcy, to czynność tę należy rozpatrywać jako świadczenie usług (art. 8 ust. 1 ustawy o VAT) i opodatkować tę usługę zgodnie z obowiązującymi stawkami (roboty budowlano- montażowe związane z budownictwem mieszkaniowym- 7%).

W związku z tym, że przedmiotem umowy (załączonej do pisma Spółki) jest świadczenie usługi tj. robót budowlano- montażowych związanych z budownictwem mieszkaniowym z zastosowaniem materiałów własnych wykonawcy, a wynagrodzenie obejmować będzie zapłatę zarówno za czynności wykonane w ramach usługi, jak i użyte materiały (strony nie dopuszczają możliwości odrębnego rozliczenia materiałów i robocizny) to usługa ta będzie podlegała obniżonej stawce podatku VAT w wysokości 7%.

Udzielona interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania niniejszego postanowienia.

Zgodnie z art. 14b § 1 i § 2 Ordynacji podatkowej niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, natomiast jest wiążąca dla organów podatkowych i organów kontroli skarbowej właściwych dla wnioskodawcy - do czasu jej zmiany albo uchylenia.

Na niniejsze postanowienie zgodnie z art. 236 w związku z art. 14a § 4 Ordynacji podatkowej służy prawo wniesienia zażalenia do Dyrektora Izby Skarbowej w Lublinie za pośrednictwem Naczelnika Lubelskiego Urzędu Skarbowego w Lublinie w terminie 7 dni od dnia jego doręczenia.

Zażalenie od postanowienia organu podatkowego powinno zawierać zarzuty przeciwko postanowieniu, określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem zażalenia oraz wskazywać dowody uzasadniające to żądanie (art. 222 oraz art. 239 Ordynacji podatkowej).


Trwają prace modernizacyjne serwisu, w szczególności zmienia się wygląd i układ stron. Linki do stron pozostaną niezmienione.

Dawiejsze