Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP1-443/76A/2005
Data
2005.07.21



Autor
Lubelski Urząd Skarbowy


Temat
Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczanie częściowe podatku oraz korekta podatku naliczonego --> Odliczenie częściowe podatku

Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Zwolnienia --> Zwolnienie od podatku


Słowa kluczowe
brak prawa do odliczenia
obniżenie stawki podatku
Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych
zakład opieki zdrowotnej


Pytanie podatnika
Podatnik prosi o potwierdzenie, że bedąc płatnikiem podatku VAT nie moze obnizyć kwoty podatku należnego o podatek naliczony ze względu na to, ze świadczy usługi zwolnione od VAT na podstawie art. 43 ust. 1 cyt. ustawy a brak możliwości odliczenia podatku naliczonego powoduje zaliczenie nieodliczonego podatku VAT do kosztów uzyskania przychodów?


P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie art. 216 i art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. z 2005 r. nr 8, poz. 60) po rozpatrzeniu pisemnego wniosku z dnia 25.04.2005 r. (data wpływu do tut. Urzędu 28.04.2005 r.) uzupełnionego pismem z dnia 09.05.2005 r. o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego co do zakresu i sposobu zastosowania ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) w sprawie braku możliwości obniżenia kwoty podatku należnego o podatek naliczony– informuję, iż stanowisko wyrażone w przedmiotowym wniosku jest prawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

W dniu 28.04.2005 r. wpłynął do Naczelnika Lubelskiego Urzędu Skarbowego wniosek Podmiotu o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, w której nie toczy się postępowanie podatkowe, kontrola podatkowa ani postępowanie przed sądem administracyjnym.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż Podmiot będzie realizować zadanie inwestycyjne w ramach programu pn. „Program wyrównania różnic między regionami” obszar B – Likwidacja barier w zakładzie opieki zdrowotnej w zakresie umożliwiania osobom niepełnosprawnym poruszania się- dostosowanie i wyposażenie pomieszczeń sanitarnych oddziałów szpitala (łazienki i ubikacje dla pacjentów) dla potrzeb osób niepełnosprawnych. Program będzie realizowany przy udziale środków finansowych PFRON.
Podstawowym przedmiotem działalności Wnioskującego są usługi zwolnione od podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług. Ponadto Podmiot prowadzi działalność gospodarczą w zakresie apteki ogólnodostępnej, której siedziba znajduje się poza budynkiem szpitala.

Wnioskujący prosi o potwierdzenie, że będąc płatnikiem podatku VAT nie może obniżyć kwoty podatku należnego o podatek naliczony ze względu na to, że świadczy usługi zwolnione od VAT na podstawie art. 43 ust. 1 cyt. ustawy a brak możliwości odliczenia podatku naliczonego powoduje zaliczenie nieodliczonego podatku VAT do kosztów uzyskania przychodów.

Mając na uwadze przedstawiony przez Podmiot w przedmiotowym piśmie stan faktyczny tut. Organ wyjaśnia:

Zgodnie z dyspozycją art. 43 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług zwalnia się od podatku usługi wymienione w załączniku nr 4 do ustawy. Pod pozycją 9 tego załącznika zostały wymienione usługi w zakresie ochrony zdrowia i opieki społecznej, z wyłączeniem usług weterynaryjnych.

W myśl art. 86 ust. 1 cyt. ustawy w zakresie w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124. Przepis ten wyłącza możliwość dokonywania odliczenia podatku naliczonego związanego z towarami i usługami, które nie są wykorzystywane do czynności opodatkowanych.
W myśl art. 90 ust. 1-4 i ust. 10 ustawy o VAT w stosunku do towarów i usług, które są wykorzystywane przez podatnika do wykonywania czynności, w związku z którymi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, jak i czynności, w związku z którymi takie prawo nie przysługuje, podatnik jest obowiązany do odrębnego określenia kwot podatku naliczonego związanych z czynnościami, w stosunku do których podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego. Jeżeli nie jest możliwe wyodrębnienie całości lub części kwot, o których mowa w ust. 1, podatnik może pomniejszyć kwotę podatku należnego o taką część kwoty podatku naliczonego, którą można proporcjonalnie przypisać czynnościom, w stosunku do których podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, z zastrzeżeniem ust. 10 (ust. 2). Proporcję ustala się jako udział rocznego obrotu z tytułu czynności, w związku z którymi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, w całkowitym obrocie uzyskanym z tytułu czynności, w związku z którymi podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, oraz czynności, w związku z którymi podatnikowi nie przysługuje takie prawo (ust. 3). Proporcję określa się procentowo w stosunku rocznym na podstawie obrotu osiągniętego w roku poprzedzającym rok podatkowy, w odniesieniu do którego jest ustalana proporcja. Proporcję tę zaokrągla się w górę do najbliższej liczby całkowitej (ust. 4).

Ustawodawca w art. 90 odwołuje się do pojęcia czynności, w związku z którymi przysługuje bądź też nie przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego, natomiast w art. 86 jako warunek zachowania prawa do obniżenia kwoty podatku należnego, o kwotę podatku naliczonego wskazuje na związek nabywanych towarów i usług z czynnościami opodatkowanymi.
Podatnik ma obowiązek odrębnego określenia kwot podatku naliczonego związanych z czynnościami dającymi prawo do odliczenia (sprzedażą opodatkowaną) i czynnościami nie dającymi prawa do odliczenia (zwolnionymi od podatku). Dokonanie takiego podziału powoduje, że podatnik odlicza całość podatku związanego ze sprzedażą opodatkowaną i nie odlicza wcale podatku związanego ze sprzedażą zwolnioną. Obowiązek wyodrębniania kwot podatku przypisywanych do poszczególnych rodzajów czynności (opodatkowanych lub zwolnionych) ma charakter bezwzględny. Dopiero w sytuacji, kiedy wyodrębnienie takie nie jest możliwe podatnik może skorzystać z uprawnienia zawartego w ust. 2 cyt. art. 90 zgodnie z którym może on pomniejszyć kwotę podatku należnego o taką część podatku naliczonego, którą można proporcjonalnie przypisać czynnościom, w stosunku do których przysługuje prawo do odliczenia. Sposób ustalenia proporcji został ściśle określony w powołanym art. 90 ust. 3-10.

W świetle powyższego należy stwierdzić, że w sytuacji, gdy możliwe jest odrębne określenie kwot podatku naliczonego związanych z czynnościami, w stosunku do których przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego jak i czynności, w związku z którymi takie prawo nie przysługuje nie będzie miał zastosowania cyt. art. 90 ust. 2. Oznacza to, że Wnioskujący odliczy w całości podatek naliczony związany ze sprzedażą opodatkowaną (apteka) i nie odliczy wcale podatku naliczonego związanego ze sprzedażą zwolnioną (usługi w zakresie ochrony zdrowia).

Udzielona interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania niniejszego postanowienia.

Zgodnie z art. 14b § 1 i § 2 Ordynacji podatkowej niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, natomiast jest wiążąca dla organów podatkowych i organów kontroli skarbowej właściwych dla wnioskodawcy - do czasu jej zmiany albo uchylenia.

Na niniejsze postanowienie zgodnie z art. 236 w związku z art. 14a § 4 Ordynacji podatkowej służy prawo wniesienia zażalenia do Dyrektora Izby Skarbowej w Lublinie za pośrednictwem Naczelnika Lubelskiego Urzędu Skarbowego w Lublinie w terminie 7 dni od dnia jego doręczenia.

Zażalenie od postanowienia organu podatkowego powinno zawierać zarzuty przeciwko postanowieniu, określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem zażalenia oraz wskazywać dowody uzasadniające to żądanie. (art. 222 oraz art. 239 Ordynacji podatkowej).


Trwają prace modernizacyjne serwisu, w szczególności zmienia się wygląd i układ stron. Linki do stron pozostaną niezmienione.

Dawiejsze