Interpretacja Wójta Gminy Ustka
EP/3110/2/05
z 17 czerwca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
EP/3110/2/05
Data
2005.06.17



Autor
Wójt Gminy Ustka


Temat
Podatki i opłaty lokalne --> Podatek od nieruchomości --> Przedmiot opodatkowania


Słowa kluczowe
budynek
nieruchomości
podatek od nieruchomości


Pytanie podatnika
Do jakiej kategorii należy zakwalifikować budynek dwukondygnacyjny, nie podpiwniczony, nie związany z gruntem, oraz jaką stawkę stosować do naliczenia podatku od nieruchomości czy od budowli czy od budynku.


P O S T A N O W I E N I E

Wójt Gminy Ustka działając na podstawie art. 216, art. 14a i art. 14b, ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa /tekst jednolity Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm./

Postanawia

  • uznać, że budynek dwukondygnacyjny położony na terenie Ośrodka Wypoczynkowego będący własnością X jest budynkiem i podlega opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości od budynków lub ich części ze stawką tegoż podatku – jak od zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej.

U Z A S A D N I E N I E

W dniu 11.03.2005 r. do Wójta Gminy Ustka wpłynął wniosek, z prośbą o udzielenie interpretacji w zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego tj. do jakiej kategorii należy zakwalifikować budynek dwukondygnacyjny, nie podpiwniczony, nie związany z gruntem, oraz jaką stawkę stosować do naliczenia podatku od nieruchomości czy od budowli czy od budynku.

Zdaniem wnioskodawcy, w/w budynek należy zakwalifikować jako budowlę i przy naliczaniu podatku od nieruchomości winna być zastosowana stawka podatku określona w § 1 pkt. 3 Uchwały Nr XXI/221/2004 Rady Gminy Ustka z dnia 26 listopada 2004 r. w sprawie : podatku od nieruchomości, zwolnień od tego podatku oraz poboru tego podatku w drodze inkasa na 2005 r. tj. 2% od wartości budowli.

Po rozpatrzeniu wniosku Wójt Gminy Ustka zważył, co następuje:

W ustawie z dnia 18 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych /tekst jednolity Dz. U. Z 2002 r. Nr 9, poz. 84 ze zm./ art. 1a ust.1 brzmi „użyte w ustawie określenia oznaczają:

  1. budynek – obiekt budowlany w rozumieniu przepisów prawa budowlanego, który jest trwale związany z gruntem, wydzielony z przestrzeni za pomocą przegród budowlanych oraz posiada fundamenty i dach;
  2. budowla – obiekt budowlany w rozumieniu przepisów prawa budowlanego niebędący budynkiem lub obiektem małej architektury, a także urządzenie budowlane w rozumieniu przepisów prawa budowlanego związane z obiektem budowlanym które zapewnia możliw9ość użytkowania obiektu zgodnie z jego przeznaczeniem:”

Wizja lokalna przeprowadzona w dniu 03.06.2005 r. przez pracownika Urzędu Gminy w Ustce posiadającego uprawnienia budowlane ustaliła, iż przedmiotowy obiekt to „budynek” zgodnie z art. 3 pkt 2 ustawy z dnia 7 lipca 1994 roku Prawo Budowlane /jednolity tekst Dz. U. Z 2003 roku Nr 207, poz. 2016z późniejszymi zmianami/ o konstrukcji drewnianej, dwukondygnacyjny. Jest trwale związany z gruntem, posiada fundamenty i dach kryty blachą ocynkowaną. Wyposażony jest w instalację elektryczną, wodociągową i kanalizacyjną. W/w obiekt ma związek z prowadzoną działalnością gospodarczą i jak wynika z pisma wnioskodawcy jest to działalność wczasowa.

W świetle powyższego należy przyjąć, iż w/w obiekt jest budynkiem i należy stosować stawkę podatku od nieruchomości od budynków związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej oraz od budynków mieszkalnych lub ich części zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej od 1m2 powierzchni użytkowej w wysokości 17,30 zł wynikającą z § 1 pkt 2 lit.b Uchwały Nr XXI/221/2004 Rady Gminy Ustka z dnia 26 listopada 2004 r. w sprawie: podatku od nieruchomości, zwolnień od tego podatku oraz poboru tego podatku w drodze inkasa na 2005 rok

W tym stanie rzeczy postanowiono jak wyżej.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj