Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PBII423/21/2005
Data
2005.09.19



Autor
Urząd Skarbowy Kraków-Krowodrza


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Zwolnienia przedmiotowe


Słowa kluczowe
cele statutowe
ochrona zdrowia
podatek dochodowy od osób prawnych
stowarzyszenia


Pytanie podatnika
Czy cele statutowe stowarzyszenia, mieszczące się w pojęciu działań na rzecz ochrony zdrowia, wchodzą w zakres przedmiotowy art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych i dochody uzyskiwane z tej działalności są zwolnione od podatku?


POSTANOWIENIE

Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków-Krowodrza działając na podstawieart. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja Podatkowa (Dz. U. Nr 8 z 2005 r., poz. 60 tekst jednolity ze zm.) po rozpatrzeniu wniosku Podatnika z dnia 15.07.2005 r. (data wpływu do tut. Organu 25.07.2005 r.) w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresiepodatku dochodowego od osób prawnych stwierdza, iż przedstawione we wnioskustanowisko jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

Z opisu sprawy zawartej w przedmiotowym piśmie wynika, że Stowarzyszenie jest organizacją mającą na celu zgodniez uchwalonym Statutem – podejmowanie szerokich działań na rzecz wszechstronnego rozwoju szpitali powiatowych. Cele te realizowane są poprzez: wspólne reprezentowanie interesów członków stowarzyszenia, ustalanie jednolitych zasad finansowania świadczeń medycznych na terenie Województwa (...),wspieranie inicjatyw integrujących podmioty celem efektywnego działania, nawiązywanie współpracy z podobnymi organizacjami działającymi na terenie kraju,współpraca z Izbami zawodowymi służby zdrowia, wspieranie inicjatyw przekształceniowych, systemowych i własnościowych dotyczących Szpitali Powiatowych. Zdaniem Stowarzyszenia powyższa działalność polega w praktyce na organizowaniu spotkań członków Stowarzyszenia j. w., w trakcie których omawiane są zagadnienia związanez ochroną zdrowia, ustalane są m. in. wspólne stanowiska w sprawach dotyczącychkontraktów zawieranych z Narodowym Funduszem Zdrowia, przedstawiane są przezzainteresowane firmy medyczne najnowsze technologie medyczne stosowane w służbie zdrowia, następuje wymiana poglądów w różnych dziedzinach z zakresuochrony zdrowia, organizowane są spotkania z parlamentarzystami oraz przedstawicielami NFZ. Działalność ta polega również na reprezentowaniu Stowarzyszenia przed Narodowym Funduszem Zdrowia w sprawach, w których konieczna jest ze strony Funduszu kooperacja ze Stowarzyszeniem jako organizacjąreprezentatywną, w myśl ustawy z dnia 27.08.2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych.W oparciu o opisany stan faktyczny wnioskodawca formułuje stanowisko, iż celestatutowe Stowarzyszenia, mieszcząc się w pojęciu działań na rzecz ochrony zdrowia, wchodzą w zakres przedmiotowy art. 17 ust. 1 pkt. 4 ustawy z dnia 15.02.1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych i dochody uzyskiwane z tej działalności są zwolnione od podatku.

Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków-Krowodrza stwierdza, iż w przedstawionym stanie faktycznym i obowiązującym w dacie wydania niniejszego postanowienia stanie prawnym, stanowisko wyrażone przez wnioskodawcę jest prawidłowe.Do opisanego stanu faktycznego ma zastosowanie art. 17 ust. 1 pkt. 4 i ust. 1b ustawy z dnia 15.02.1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r., Nr 54, poz. 654 ze zm.).
Przepis art. 17 ust. 1 pkt. 4 powyższej ustawy stanowi, iż wolne od podatku są dochodypodatników, z zastrzeżeniem ust. 1c, których celem statutowym jest działalnośćnaukowa, naukowo - techniczna, oświatowa, w tym również polegająca na kształceniustudentów, kulturalna, w zakresie kultury fizycznej i sportu, ochrony środowiska,wspierania inicjatyw społecznych na rzecz budowy dróg i sieci telekomunikacyjnejna wsi oraz zaopatrzenia wsi w wodę, dobroczynności, ochrony zdrowia i pomocyspołecznej, rehabilitacji zawodowej i społecznej inwalidów oraz kultu religijnego -w części przeznaczonej na te cele.

Stosownie do art. 17 ust. 1b ustawy j. w. zwolnienie dotyczące podatników przeznaczających dochody na cele statutowe wymienione w art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawyma zastosowanie jeżeli dochód jest przeznaczony i – bez względu na termin – wydatkowany na cele określone w tym przepisie, w tym także na nabycie środkówtrwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych służących bezpośrednio realizacji tych celów oraz na opłacenie podatków niestanowiących kosztów uzyskania przychodów.

Zwolnienie zawarte w przywołanym przepisie jest zwolnieniem warunkowym.
Do skorzystania z tego zwolnienia podatnik musi spełnić łącznie dwa warunki:
jego celem musi być działalność wymieniona w tym przepisie oraz uzyskane dochody muszą być przeznaczone wyłącznie na cele tej preferowanej przez ustawodawcę działalności statutowej.
Zasady, formy i zakres działalności jednostki realizującej cele, dla których została ona ustanowiona powinien określać statut.
W oparciu o powyższe należy stwierdzić, iż wnioskodawca realizując cel określonyw rozdziale 1. § 7 statutu Stowarzyszenia spełnia warunki uprawniające do skorzystania ze zwolnienia przewidzianego w art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatkudochodowym od osób prawnych.
Przedmiotowa interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego we wnioskui stanu prawnego obowiązującego w dacie wydania niniejszego postanowienia.Stosownie do przepisów art. 14b § 1 i § 2 ustawy Ordynacja podatkowa udzielona interpretacja nie jest wiążąca dla Stowarzyszenia, wiąże natomiast właściwe dlawnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej – do czasu jej zmianylub uchylenia.

Na postanowienie niniejsze służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego Kraków-Krowodrzaw terminie 7 dni od daty doręczenia powyższego postanowienia zgodnie z art. 14a § 4 w związku z art. 236 § 2 pkt 1 ustawy Ordynacja podatkowa.


Trwają prace modernizacyjne serwisu, w szczególności zmienia się wygląd i układ stron. Linki do stron pozostaną niezmienione.

Dawiejsze